W jaki sposób oprysk z mleka chroni rośliny?
Mleko, zawierające w swoim składzie laktoferynę, wykazuje działanie antygrzybiczne i bakteriobójcze, dlatego oprysk z niego skutecznie zabezpiecza rośliny przed chorobami grzybowymi i nie tylko.
Oprócz tego warto wiedzieć, że mleko może być stosowane jako nawóz – doglebowy lub dolistny. Jest źródłem witamin z grupy B, które zwiększają odporność roślin na stres oksydacyjny, choroby i szkodniki, a także wapnia, niezbędnego do właściwego wzrostu i rozwoju.
Zalety oprysków z mleka
- Oprysk z mleka to naturalny nawóz dolistny, ponieważ mleko jest źródłem wapnia oraz witaminy B i białka dla roślin.
- Mleko zapobiega zgniliźnie końca kwiatu u dyni, pomidorów i papryki.
- Mleko działa jako naturalny pestycyd dla mszyc, roztoczy i wciornastków. Te "miękkociałe" szkodniki żywią się mlekiem, ale nie mogą go przetworzyć i giną.
- Mleko może działać jako środek przeciwgrzybiczy, zapobiegając i zwalczając takie problemy jak mączniak prawdziwy. Kiedy jest rozpylany na liście, białko w mleku rozwija właściwości antyseptyczne.
- Warto też wiedzieć, że mleko spływając po oprysku do gleby w małych ilościach sprawia, że w podłożu jest więcej dobrych dla roślin mikroorganizmów.
- Mleko może też odstraszać szkodniki glebowe.
Jakie rośliny korzystają z oprysków z mleka?
Szczególnie dobrze na opryski z mleka reagują rośliny warzywne i owocowe takie jak:
Kiedy i gdzie stosować opryski z mleka do ochrony roślin?
Zaleca się, aby mleko wykorzystywać nie tylko wtedy, gdy uprawy zaatakują już choroby, ale także profilaktycznie, co znacznie zwiększy szansę na obfite i zdrowe plony. Przypada to na okres wczesnego lata.
Zabiegi ochronne najlepiej wykonywać rano lub wieczorem. Opryski z mleka powinny być stosowane regularnie, mniej więcej co 7-10 dni. Najlepsze są dni bezdeszczowe ale też nie bardzo upalne.
Jak przygotować oprysk z mleka?
Przygotowanie domowego oprysku z mleka jest bardzo proste.
- Mleko należy rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:5 – czyli jedna szklanka mleka na pięć szklanek wody. Zaleca się, aby do roztworu dodać kilka kropel mydła potasowego ogrodniczego lub płynu do mycia naczyń, co zwiększy przyczepność oprysku do powierzchni liści i łodyg.
- Następnie dokładnie wymieszać i przelać do zbiornika opryskiwacza.
- Gotowym środkiem powinna zostać starannie opryskana cała uprawa.
FAQ
Nie tylko. Roztworem z mleka można też podlewać wiele roślin – używać go jak płynnego nawozu. Zawiera ono wapń, witaminę B, naturalne cukry i korzystne białka. Mleko jest też świetnym sposobem na czyszczenie liści roślin.
Tutaj też działa zasada "wszystko z umiarem!". Zbyt dużo mleka może mieć negatywne skutki, dlatego musimy je rozcieńczać i wykonywać opryski wedle ustalonego harmonogramu. Warto tutaj wspomnieć jeszcze o podlewaniu mlekiem – zbyt duża jego ilość może skutkować zahamowanym wzrostem, więdnięciem, czarną zgnilizną i miękką zgnilizną roślin.
Rodzaje mleka, które mogą być używane do oprysków w ogrodzie, obejmują: każde mleko krowie, kwaśne mleko, mleko w proszku, maślanka, a nawet napoje migdałowe i sojowe nazywane mlekami.
Mleko jest dobre dla pomidorów, ponieważ dostarcza dodatkowego wapnia, który m.in. pomaga zapobiegać zgniliznom i mączniakom, które często dotykają pomidory.
Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Pixabay, AdobeStock