Logo
Logo
2
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Uprawa winogron w ogrodzie

Winogrona to niezwykle wdzięczne owoce, które można ze smakiem jeść na surowo lub wytwarzać z nich wina, nalewki, a nawet dżemy i konfitury. Dawniej winogrona kojarzone były głównie z krajami śródziemnomorskimi, jednak dziś dostępne są odmiany, które można uprawiać w polskich warunkach. Ich uprawa nie jest trudna, ale trzeba wiedzieć, jakie wymagania mają te rośliny, aby plony były obfite i smaczne. Jak uprawiać winogrona? Jak je przycinać, aby plony były obfite?  

 
Spis treści
Jak i gdzie sadzić winogrona? Jak, czym i kiedy nawozić winogrona? Jak i kiedy podlewać winogrona? Jak i kiedy przycinać winogrona? Jak prowadzić winogrona? Jak rozmnażać winogrona?

Jak dbać o winogrona w ogrodzie, by zdrowo rosły obficie owocowały?

Sadzenie winogron

Gleba
Winogrona nie mają dużych wymagań, co do podłoża i dobrze rosną na większości gleb, ale najlepiej na podłożu próchniczym o pH od 5 do 7,5. Sadzenie należy przeprowadzać na dokładnie oczyszczonej i przekopanej ziemi, która została dodatkowo wzbogacona kompostem lub obornikiem.  

Miejsce
Bardzo ważne jest jednak odpowiednie stanowisko. Chcąc uzyskać bujne rośliny i smaczne plony, należy wybrać miejsce dobrze nasłonecznione, które szybko się nagrzewa. Dobrze, aby było osłonięte od silnych wiatrów.

DZIAŁKOWIEC TV / YouTube

Nawożenie winogron

Czym?
Winogrona wymagają duże ilości składników pokarmowych do odpowiedniego wzrostu, a ich intensywny pobór może doprowadzić do szybkiego wyjałowienia gleby. Dlatego niezbędne jest, aby regularnie stosować odpowiednie nawozy. Najlepiej sprawdza się nawożenie mieszane, w której wykorzystuje się zarówno nawozy sztuczne (mineralne), jak i nawozy naturalne (np. kompost). Dobrym pomysłem są również nawozy długodziałające, które wystarczy zastosować raz w roku.

Kiedy?
Nawożenie można rozpocząć już w kwietniu, gdy rozpoczyna się okres wegetatywny roślin. W tym czasie dobrze jest dostarczyć roślinom dużo azotu, który zapewni dobry start i silny wzrost. Nawozy należy stosować dokładnie według zaleceń producenta, odpowiednio dobierając dawkę, dzięki temu winogrona będą bujne, silne oraz odporne na choroby i szkodniki, a to da wspaniałe efekty w postaci bogatych i smacznych plonów. 

Podlewanie winogron  

Kiedy?
Podlewanie winogron powinno być dość oszczędne, a ze względu na region pochodzenia oraz rozbudowany system korzeniowy, rośliny te lepiej znoszą suszę niż nadmiar wody. Dlatego podlewanie powinno być ograniczone do długotrwałej suszy w trakcie suchej wiosny lub upalnego lata. W takiej sytuacji winogrona najlepiej podlewać co 4 – 6 dni w zależności od warunków.

Jak?
Uprawiając winogrono na dość podmokłej glebie, należy zapewnić odpowiedni drenaż, który odprowadzi nadmiar wody. Jednak niektóre odmiany winogron są wrażliwe na niedobór wody i źle znoszą suszę – je trzeba podlewać regularnie, zapewniając stale wilgotne podłoże. Tak samo jest w przypadku podłoża piaszczystego, które słabo zatrzymuje wilgoć.  

Ściółka
Winogrona dobrze jest ściółkować, co zapobiegnie nadmiernemu parowaniu wody i rozrostowi chwastów oraz zabezpieczy korzenie przed nagłymi zmianami temperatur.

człowiek z lasu / YouTube

Przycinanie winogron

Po co?
Przycinanie służy odpowiedniemu prowadzeniu roślin oraz usunięciu starych, czy połamanych gałęzi i pędów.

Kiedy?
Winogrona należy przycinać w lutym lub marcu, jeśli nie występują już silne mrozy. Późniejsze przycinanie źle wpłynie na kondycję roślin, znacznie je osłabiając.

Jak?
W tym terminie należy usunąć wszystkie zainfekowane, przemarznięte lub połamanie gałęzi. Warto również przerzedzić nieco gałęzie, jeśli winorośl się przesadnie zagęściła, co zmniejsza dopływ światła i powoduje, że owoce nie dojrzewają. Drugie przycinanie można wykonać jesienią, gdy na roślinie nie będzie już liści.  

Prowadzenie winogron

Podpory
Winogronom należy również zapewnić odpowiednią, dość wysoką podporę, aby mogły swobodnie wić się w górę.

Formowanie
Przycinanie to również formowanie roślin. Bez tego plony będą słabsze lub w ogóle się nie pojawią. Zanim rozpocznie się przycinanie, warto pamiętać, że owoce pojawiają się jedynie na pędach tegorocznych, które wyrosły z pędów dwuletnich lub starszych. Brak cięcia powoduje nadmierny rozrost starych pędów, co zmniejsza owocowanie. Najlepiej, aby po cięciu pozostał pień oraz dwie łozy (zdrewniała i bezlistna część krzewu), z których będą wyrastać nowe pędy (owocujące latorośle). Jedną należy zostawić dłuższą (tak, aby pozostało 6 – 9 pączków, czyli widocznych oczek), a drugą krótszą (2 oczka). Ta druga powinna zdrewnieć i w kolejnym sezonie będzie mogła zacząć wypuszczać latorośle. Po przycięciu łozy należy przymocować do rusztowania (podpory), aby latorośle mogły je oplatać. Na koniec sezonu, należy wyciąć owocujące w tym roku latorośle, aby inne mogły owocować.  

Przegląd Sadowniczy / YouTube

Rozmnażanie winogron

Rozmnażanie winogron nie jest trudne i najlepiej robić to poprzez sadzonki, szczepienie lub okłady. 

Sadzonki – do uzyskania sadzonek wykorzystuje się jedynie zdrewniałe pędy. Najlepiej do tego wybrać pędy o długości około 30 cm i co najmniej 5 oczkach. Sadzonki pobiera się w listopadzie i przechowuje przez zimę w piwny lub innym chłodnym miejscu. Dolne końcówki należy przysypać piaskiem, a następnie całość zabezpieczyć torfem, aby sadzonki nie przemarzły. Wczesną wiosną rośliny można przenieść na rozsadnik, zachowując 15-cm odstęp. Sadzonki szybko się ukorzeniają, dzięki czemu jesienią będzie można je przenieść do miejsca docelowego.

Szczepienie – to dobry sposób na uprawę cennych odmian, na tych mniej pożądanych i uzyskanie zwiększonej odporności na patogeny i niekorzystne czynniki zewnętrzne. Na jednym krzewie można zaszczepić nawet kilka różnych odmian, uzyskując różnorodne plony.  

Okład chiński – umożliwia szybkie pozyskanie wielu sadzonek. Wykonuje się go wczesną wiosną lub późną jesienią. Należy wybrać jeden pęd i zakopać go w ziemi na głębokość około 4 cm. Przez cały okres wegetatywny należy ostrożnie spulchniać podłoże i dokładnie usuwać chwasty. Z czasem zaczną wyrastać latorośle. Po opadnięciu liści pęd należy wykopać, odciąć od głównej rośliny i podzielić na sadzonki, a następnie przesadzić do miejsca docelowego.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcia tytułowe: matthiasboeckel / Pixabay

Dowiedz się więcej
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Powiązane roślinyZobacz także
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu