Winorośl właściwa to pnącze dorastające do 20 m, które należy do rodziny winoroślowatych (Vitaceae).  W ogrodzie można ją umieszczać w sadzie lub jako ozdobę pergoli oraz altan. Winorośl dobrze przyczepia się do konstrukcji drewnianych i metalowych, tworząc gęste, zielone ściany.

Roślina wytwarza jasnobrązową korę, odpadającą pasami i dłoniaste liście na długich ogonkach. Kwitnie w kwietniu - wywarza niepozorne, wiechowate kwiaty o zielonej barwie. Owoce - niebieskie, żółtozielone lub czerwonobrązowe grona dojrzewają od września do listopada.

Winorośl najlepiej rośnie na ciepłych, słonecznych, łatwo nagrzewających się stanowiskach. Z kolei roślina nie ma dużych wymagań glebowych - rośnie na większości typów gleb. Nie lubi zbyt wilgotnego podłoża. Pnącze można rozmnażać samemu z sadzonek, sadząc je wiosną w rozstawie 2 x 2 lub 2 x 1,5 m.

Roślina nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, ale należy ją regularnie przycinać, aby pędy nie rozrastały się zbyt mocno. Najczęstszą chorobą winorośli jest mączniak rzekomy.

Zbiór owoców przeprowadzany jest jesienią. Owoce spożywane są na surowo, jak również wykorzystywane do produkcji win, koniaku i spirytusu. Zawierają m.in. dużo potasu, dzięki czemu działają moczopędnie. Poleca się ich spożywanie na fizyczne osłabienie i do szybszego wydalania szkodliwych produktów przemiany materii. Z nasion z kolei wytwarza się olej winogronowy.

Polecane odmiany:

  • Chrupka złota - o dużych, żółtawych jagodach;
  • Seibel czarny - mieszaniec o ciemnofioletowych, słodkich owocach.