Dlaczego trzeba przycinać winorośl?
Cięcie winorośli powinno być przeprowadzane co najmniej raz w roku i powinno być silne (oczywiście w granicach rozsądku). Zbyt słabo przycięte krzewy to często powielany błąd w uprawie. Technikę uzależnia się od pory roku i tym samym, istnieje kilka rodzajów przycinania.
Jak prawidłowo przycinać winogrona?
Cięcie przedwiosenne i wiosenne
W czasie przedwiośnia, w pierwszej kolejności, należy wykonać cięcie sanitarne. Wycina się wtedy pędy uszkodzone, przemarznięte, zaschnięte i słabe.
Następnie przychodzi pora na cięcie formujące. Przez pierwsze 2-3 lata powinno się je przeprowadzać w taki sposób, aby roślina wytworzyła jeden krótki pień o długości ok 70 cm (rzadziej uprawia się na dwa pnie) oraz krótkie ramiona. Jedną łożę (zdrewniała łodyga z zeszłego roku) warto przyciąć pozostawiając 7-9 oczek, drugą skraca się do 2 oczek.
Dodatkowo można przeprowadzić, dużo mniej intensywne cięcie majowe. Usuwa się wtedy pędy słabe i nieowocujące.
Cięcie w okresie letnim
W okresie letnim (od czerwca do sierpnia), gdy zawiązują się owoce, zaleca się skracać latorośle. Pozostawienie ich pędów w tym czasie to zbędny wydatek energii dla rośliny.
- Na pędach pozostawia się 6 liści za ostatnim gronem, a resztę trzeba przyciąć.
- Pasierby (malutkie, nowe pędy, tzw. "pędy przedczesne") wystające w kątach ogonków liściowych są zbędne, usuwa się je za pierwszym liście.
Pędy winorośli przycina się pod skosem w kierunku przeciwnym do pąka. Miejsce cięcia znajduje się 1,5 cm nad pąkiem. Taka technika jest istotna ze względu na ryzyko wyciekania soków z rośliny i zalewania pąków. To opóźnia lub hamuje ich rozwój, a dodatkowo może prowadzić do zniekształceń.
U odmian silnie rosnących, a słabo zawiązujących owoce, tuż przed samym kwitnieniem zaleca się uszczykiwać wierzchołki pędów. To na kilka dni zahamuje wzrost latorośli na korzyść wykształcania się jej kwiatostanów.
Tekst: Michał Mazik, zdjęcia: Fotolia