Logo
Logo

Dlaczego winorośl nie owocuje? 5 powodów

Winorośl wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby dobrze się rozrastała i obficie kwitła. Niestety zdarza się, że przez błędy w pielęgnacji na roślinie nie pojawiają się kwiaty, a to oznacza, że jesienią nie będzie owoców. Dlaczego winorośl nie owocuje? Jak dbać o winorośl, aby kwitła?

Spis treści
Jakie są powody braku owocowania winorośli? Co zrobić, aby winorośl obficie kwitła i owocowała?

Dlaczego winorośl nie kwitnie? Najczęstsze powody 

Brak kwitnienia u winorośli właściwej to duży problem, który wyklucza możliwość pozyskania plonów. Dlatego, jeśli na roślinach nie ma kwiatów lub jest ich bardzo mało, to warto sprawdzić, czy w uprawie nie pojawiają się błędy.

Brak nawożenia

Główną przyczyną słabego kwitnienia lub braku kwiatów jest stosowanie nieodpowiednich nawozów, nieprawidłowego terminu nawożenia, przenawożenie lub całkowity brak nawożenia. Nawozy trzeba stosować dokładnie według zaleceń producenta wiosną, wybierając nawozy bogate w azot, a jesienią nawozy z dużą zawartością fosforu i potasu.

Dowiedz się więcej o nawożeniu winorośli

Brak nawadniania

Winorośle nie są bardzo wrażliwe na susze, ale długotrwały brak wody może im poważnie zaszkodzić, co negatywnie wpłynie na kwitnienie. Dlatego podczas upalnego, suchego lata rośliny należy regularnie podlewać, wykonując ten zabieg wczesnym rankiem.

Dowiedz się więcej o prawidłowym podlewaniu ogrodu

Niewłaściwe przycinanie

Przycinanie winorośli to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. W pierwszych latach formuje się główne gałęzie, a w kolejnych przycina starsze pędy, pozostawiając łozy (dwuletnie gałęzie), z których mają wyrosnąć nowe pędy. Warto bowiem wiedzieć, że kwiaty i owoce wyrastają tylko na nowych odnogach.

Dowiedz się więcej o przycinaniu winorośli

Szkodniki i choroby

Niestety nawet najlepsza pielęgnacja nie daje całkowitej ochrony przed szkodnikami i chorobami, które mogą poważnie osłabić roślinę i spowodować słabe kwitnienie lub nawet doprowadzić do jej obumarcia. Dlatego przy pierwszych objawach obecności patogenów lub szkodników należy zastosować odpowiednie środki ochrony roślin dopasowane do występującego problemu.

Dowiedz się, jak chronić rośliny przed chorobami

Co zrobić, aby winorośl obficie kwitła i owocowała?

Znajomość potrzeb uprawianych roślin to podstawa, jeśli chce się, aby były one zdrowe i silne, co przekłada się na obfite kwitnienie i owocowanie. Najważniejszy jest oczywiście dobór stanowiska, które dla winorośli różni się w zależności od odmiany. Większość winorośli dobrze znosi krótkotrwałe susze, ale podczas długich okresów bez deszczu, należy je regularnie podlewać. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawożenie – w pierwszym roku do winorośli najlepiej stosować obornik (np. obornik granulowany) dwa razy w roku: wiosną i jesienią. Nie należy jednak przesadzać z jego ilością, gdyż przenawożenie również osłabia winorośl.

W późniejszych latach najlepiej sprawdza się stosowania raz w roku nawozów wiosennych i raz w roku nawozów jesiennych. Jednak najlepszy skład będzie miał specjalnie skomponowany nawóz do winorośli. W przypadku winorośli bardzo ważne jest też odpowiednie przycinanie, które powinno odbywać się wiosną (przełom lutego i marca), gdy na dworze panują dodatnie temperatury. Trzeba przy tym pamiętać, że winorośl owocuje na młodych, rocznych pędach, więc przycinanie powinno obejmować głównie starsze pędy i nadawać roślinie odpowiedni kształt.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Tomasz / AdobeStock

Autor
Dlaczego winorośl nie owocuje? 5 powodów
Dlaczego winorośl nie owocuje? 5 powodów
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl