Logo
Logo

Czym zwalczać choroby roślin w ogrodzie? Jakie preparaty są najlepsze?

Gdy rośliny zostaną zaatakowane przez choroby, zwykle trzeba sięgnąć po odpowiedni preparat, by zaradzić kłopotom i przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się infekcji. Z pewnością rzadziej choroby pojawiają się, gdy mają zapewnione optymalne warunki uprawy, ale gdy mimo to pojawią się infekcje, trzeba jak najszybciej wykonać odpowiedni zabieg? Jakie preparaty zastosować na często występujące choroby?

Zobacz najczęściej stosowane środki ochrony roślin (s.o.r.) do zwalczania chorób roślin ogrodowych.

Streszczenie artykułu
Choroby roślin są nieodłącznym elementem ogrodnictwa. Istnieje wiele sposobów walki z nimi, a jednym z najskuteczniejszych są fungicydy. Fungicydy to grupa środków ochrony roślin, które skutecznie zwalczają grzyby i choroby grzybowe. Są one niezastąpione w przypadku takich chorób jak mączniak, rdza, czy czarna plamistość róż. Wśród fungicydów wyróżniamy preparaty kontaktowe i systemowe. Fungicydy kontaktowe działają na powierzchni rośliny, natomiast systemowe wnikają do wnętrza rośliny i rozprzestrzeniają się z jej sokami. Przykładem fungicydu kontaktowego jest siarczan miedzi, który stosuje się przede wszystkim do zwalczania parcha jabłoni i grzybów na winoroślach. Wśród fungicydów systemowych najpopularniejszy jest Topsin M, który skutecznie radzi sobie z mączniakiem i rdzą. Warto jednak pamiętać, że stosowanie fungicydów powinno być zawsze ostatnim wyjściem. Najlepszym rozwiązaniem jest dbanie o odpowiednią kondycję i zdrowie roślin, a także regularne kontrolowanie ich stanu. W przypadku zauważenia pierwszych oznak choroby, należy natychmiast podjąć odpowiednie kroki, aby nie dopuścić do jej rozprzestrzenienia.
Spis treści
Jaki środek kupić na choroby grzybowe roślin? Jaki preparat na fytoftorozę? Jaki preparat na zamieranie pędów? Jaki preparat na plamistość liści? Jaki preparat na mączniaka? Jaki preparat na szarą pleśń? Jakie preparaty na choroby warzyw i roślin owocowych?

Zwalczanie chorób roślin ogrodowych

Najlepszym sposobem uniknięcia porażenia roślin przez patogeny chorobotwórcze (głównie grzyby, ale też bakterie i wirusy) jest profilaktyka, czyli zapewnienie optymalnych warunków uprawy. Warto także regularnie sprawdzać, czy rośliny nie mają pierwszych oznak infekcji, a w razie pojawienia się problemów trzeba szybko reagować. W pierwszej kolejności warto odciąć porażony fragment rośliny i zanieść do specjalisty z zakresu ochrony roślin, by dobrze zdiagnozować chorobę. Często wystarczą naturalne preparaty, ale w przypadku intensywnego porażenia niezbędne będzie zastosowanie chemicznych środków ochrony roślin na choroby – fungicydów.

 

Proplant - preparat na fytoftorozę
PROPLANT 722 SL
Produkt nadaje się do zwalczania fytoftorozy, brązowienia igieł, zgorzela zgnilakowatego oraz mącznika rzekomego.
KUP ONLINE

Fytoftoroza

Fytoftoroza powodowana przez organizm grzybopochodny Phytophtora. Infekcji sprzyja nadmiar wilgoci w glebie, dlatego wrażliwe rośliny należy bardzo rozważnie podlewać. Choroba atakuje popularne cyprysiki, żywotniki, cisy, jałowce, sosny, jodły, a także rośliny wrzosowate – mogą zostać zaatakowane głównie ich systemy korzeniowe, a nierzadko także pędy i liście. Objawy to najpierw brązowienie i zamieranie pojedynczych gałęzi, a później stopniowo całej rośliny. Znamienne jest także brązowienie zdrowej tkanki na szyjce korzeniowej, co widoczne jest po zdrapaniu fragmentu kory. Infekowana jest przede wszystkim podziemna część rośliny, dlatego do jej zwalczania stosuje się podlewanie roślin specjalistycznymi środkami (fungicydami), aby jak najszybciej jej przeciwdziałać.

Preparaty do zwalczania

Dostępnych jest wiele środków przeciw fytoftorozie, których roztworami podlewa się (2-3 krotnie) rośliny. Godne polecenia są między innymi fungicydy: PREVICUR ENERGY, ALIETTE (można nim też opryskiwać rośliny), czy PROPLANT. Może się zdarzyć, że rośliny są nie do uratowania, gdy choroba już mocno je opanuje. Wtedy lepiej rośliny usunąć i odkazić glebę w tym miejscu fungicydem.

Zamieranie pędów

Zamieranie pędów iglaków, to choroba grzybowa często atakująca cis, cyprysik, świerk, żywotnik, a objawy tej choroby to plamy na igłach i pędach. Na pędach powstają też przewężenia (tzw. obrączki), powodując ich wyłamywanie. Na zainfekowanych częściach rośliny tworzą się owocniki grzyba w postaci ciemnych plam, a infekcja rozszerza się. Pędy zwykle zamierają, a zbrązowiałe igły opadają (czasem igły tylko brązowieją). Wszelkie fragmenty roślin z takimi objawami, najlepiej jak najszybciej wyciąć i spalić.

Zamieranie pędów dotyka także wiele ogrodowych krzewów i drzew liściastych, np.: berberysy, bukszpany, ligustr, forsycję. Możemy w takich przypadkach stosować te same środki, jak wspomniane wyżej.

Preparaty do zwalczania

Chorobę można zwalczać za pomocą 2-3 krotnych oprysków (co dwa tygodnie) popularnymi i skutecznymi środkami (fungicydami) TOPSIN M, ROVRAL AQUAFLO, DOMARK LUB SWITCH.

Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów
Przeczytaj także
Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów
Topsin - preparat na choroby roślin
TOPSIN M 500 SC
Środek przeznaczony do opryskiwania roślin na m.in. szarą pleśń i mączniaki, zaprawiania nasion, cebul i do odkażania podłoża
KUP ONLINE

Plamistości liści

Jest to jedna z najpowszechniejszych chorób grzybowych, atakujących wiele gatunków roślin ogrodowych, w tym żywopłotowych. Objawy to zwykle brązowe lub brązowo-czerwone okrągłe lub nieregularne plamy pojawiające się na liściach. Plamistość atakuje wiele roślin, między innymi lubiane krzewy ogrodowe: derenie, jaśminowce, ligustry, tawuły, ogniki, ostrokrzewy, pięciorniki, śnieguliczki.

Preparaty do zwalczania

W czasie wegetacji, gdy wystąpią pierwsze objawy, rośliny można opryskiwać 2-3-krotnie (co dwa tygodnie) jednym ze środków (lub dwoma przemiennie): AMISTAR, ROVRAL AQUAFLO. Profilaktycznie warto jesienią dokładnie wygrabiać i usuwać opadłe liście.

Mączniaki

Często atakującą rośliny chorobą jest mączniak prawdziwy, którego objawy łatwo rozpoznać. Na liściach pojawia się biały mączysty nalot, a wszystko ma miejsce od połowy maja do końca sierpnia. Choroba szybko opanowuje i szpeci nasadzenia, głównie deformując liście i osłabiając całe rośliny. Mączniaki mogą pojawić się na klonach (także na odmianach z barwnymi liśćmi), berberysach, karaganach, mahoniach, tawułach, różach, wiciokrzewach i wielu innych – szczególnie w czasie wilgotnego lata. Aby unikać mączniaka, należy zgrabić i usunąć z ogrodu opadłe liście.

Preparaty do zwalczania

Opryskujemy po zauważeniu pierwszych objawów (koniec maja/początek czerwca), 2-3 krotnie (co dwa tygodnie), stosując jeden z preparatów do sporządzania roztworów: AMISTAR, BAYMAT lub DISCUS. Opryski można powtórzyć, jeśli objawy mączniaka pojawią się ponownie.

Ciesielska czy rozłupująca? Wybierz siekierę dopasowaną do swoich potrzeb i każdego zadania
Przeczytaj także
Ciesielska czy rozłupująca? Wybierz siekierę dopasowaną do swoich potrzeb i każdego zadania
Agricolle - preparat zapobiegający chorobom roślin
AGRICOLLE AE
Działanie produktu polega na mechanicznym oblepieniu strzępek grzybni.
KUP ONLINE

Szara pleśń

Choroba ta należy do bardzo często i powszechnie na wielu gatunkach roślin i pojawia się przez cały sezon wegetacji roślin, głównie podczas długotrwałych okresów opadów. Rozwojowi szarej pleśni sprzyja głównie nadmierne zgęszczenie roślin, wysoka wilgotność powietrza, brak przewiewu. Sztandarowe objawy to brązowienie i zamieranie liści, igieł lub całych pędów, na których z czasem pojawia się szary, pylący nalot. Choroba ta atakuje między innymi lawendę, azalie, śnieguliczkę, różaneczniki, róże, różne byliny ogrodowe i wiele innych. Atakuje również krzewy i drzewa iglaste stosowane w żywopłotach: cyprysik, jałowiec, świerk, żywotnik. Zainfekowane części roślin trzeba jak najszybciej wycinać i spalić (lub usunąć z ogrodu). Przede wszystkim należy zapewnić roślinom właściwie stanowisko i rozstawę.

Preparaty do zwalczania

Gdy pojawią się jednak objawy choroby lub po każdorazowych długotrwałych opadach deszczu, rośliny warto opryskać środkami: AGRICOLLE SPRAY NA CHOROBY (preparat naturalny), SIGNUM, ROVRAL AQUAFLO lub TELDOR.
Ważne: w przypadku każdego ze wspomnianych środków, należy pamiętać, aby stosować je zgodnie z zaleceniami na etykietach oraz nie wykonywać oprysków w czasie upalnych dni w godzinach południowych oraz w czasie silnych wiatrów!
Oprócz proponowanych preparatów można oczywiście stosować inne, dostępne w sprzedaży środki, przeznaczone do użytku w ogrodach amatorskich, także polecane do zwalczania wspomnianych, najczęstszych chorób grzybowych.

Miedzian - preparat przeciwko chorobom grzybowym i bakteryjnym
MIEDZIAN EXTRA 350 SC
Stosowany zapobiegawczo podczas ochrony przed chorobami grzybowymi i bakteryjnymi.
KUP ONLINE

Choroby warzyw i roślin owocowych i preparaty do zwalczania

Wiele kłopotów sprawia corocznie pielęgnacja popularnych drzew i krzewów owocowych, w tym profilaktyka czy leczenie występujących na nich chorób grzybowych. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem są wczesnowiosenne opryski preparatami miedziowymi, np.: MIEDZIAN lub SYLLIT. Wykonanie na przedwiośniu 2-3 profilaktycznych zabiegów tymi preparatami znacząco ograniczy występowanie wielu chorób tych roślin.

Warto stosować także preparaty na bazie naturalnych składników, które można stosować przypadku zarówno warzyw, jak i drzew, krzewów i pnączy owocowych. Przykładem może być środek AGRICOLLE, który zwalcza choroby grzybowe na roślinach, w tym szarą pleśń i mączniaki.

Dostępnych jest oczywiście wiele środków chemicznych, zalecanych do stosowania poszczególnych chorób, ale najkorzystniej jest stosować przede wszystkim te, jak najmniej szkodzące zdrowiu ludzi oraz środowisku. Z tego względu, dobrym rozwiązaniem jest stosowanie środków o szerokim spektrum działania, które zwalczają zarówno choroby warzyw, jak i roślin owocowych. Takim preparatem jest nowy środek o nazwie EVASIOL, zwalczający groźne choroby grzybowe: parcha oraz mączniaki jabłoni i gruszy, kędzierzawość liści brzoskwini, mączniaka na winorośli, a także septoriozę, plamistości i mączniaka na pomidorach i ogórkach.

Podobne działanie i zastosowanie wykazują środki BIOSEPT ACTIVE oraz LECITEC, który chroni przed najgroźniejszymi chorobami (m. in. zaraza ziemniaka, alternarioza, mączniak prawdziwy) krzewy owocowe oraz warzywa. Wspomniane środki są sporządzone na bazie naturalnych komponentów i są zalecane do upraw ekologicznych.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie: Photozirka / Depositphotos

 

Autor
Czym zwalczać choroby roślin w ogrodzie? Jakie preparaty są najlepsze?
Czym zwalczać choroby roślin w ogrodzie? Jakie preparaty są najlepsze?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (21)