Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu
Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2020
Do góry

Kwazar: Przedwiosenne prace w ogrodzie i pierwsze opryskiwanie

Koniec lutego to czas, w którym przyroda przygotowuje się do wiosny. Dni stają się coraz dłuższe, a na niebie częściej pojawia się słońce - rozpoczyna się nowy sezon w ogrodzie. Pora cięć, sadzonek, pierwszego wysiewu roślin jednorocznych, kwiatów, warzyw i ziół. Przy odpowiedniej pogodzie powinniśmy także nawozić, podlewać i opryskiwać rośliny.

Porządki na działce

Przed rozpoczęciem sezonu w ogrodzie, najważniejsze jest uporządkowanie działki z zimowych pozostałości. Jeśli na naszych trawnikach znajdują się resztki śniegu, należy rozbić jego skorupę, by szybciej się roztopił. Jest to bardzo ważny zabieg, ponieważ zapobiega tworzeniu się pleśni. W celu ochrony przed chorobami i szkodnikami, warto także pamiętać o usunięciu z grządek liści, które jesienią pozostawiliśmy jako ściółkę. Resztki te można wykorzystać jako kompost.

Pozimowe cięcie i sadzenie

Pod koniec lutego rozpoczynamy pielęgnacyjne cięcie drzew, aby zapewnić swobodny wzrost nowym pędom. Wykonując to, usuwamy uschnięte, połamane i dotknięte chorobą gałęzie. W tym okresie przycinamy także żywopłoty i krzewy ozdobne kwitnące latem (takie jak budleja, tawuła japońska czy hortensja). Pamiętajmy, o cięciu kwiatów zimujących w domu: fuksji, oleandrów czy bugenwilli. Okres ten jest również idealny na rozmnażanie z sadzonek roślin np. krokusów, uczepów i fuksji.

Zapobiegaj - pryskaj

Na przełomie lutego i marca, rośliny liściaste zaczynają powoli się rozwijać, a iglaste są jeszcze w stanie spoczynku. Jest to odpowiedni czas na rozpoczęcie zwalczania zimujących szkodników (jaja, larwy, a nawet osobniki dorosłe). Zabiegi te wykonujemy bardzo starannie, w ciepły i słoneczny dzień (temperatura powyżej 6 stopni). Aby opryskiwanie było precyzyjne, należy postawić na solidny sprzęt.

Czym opryskiwać?

Neptune Super Opryskiwacz plecakowy Neptune Super o pojemności 15l jest profesjonalnym urządzeniem przeznaczonym do aplikacji płynnych środków ochronnych, w tym nawozów dolistnych oraz rozpuszczalnych substancji zapewniających ochronę roślin przed chorobami, chwastami i szkodnikami. Doskonale sprawdza się w sadach, na plantacjach roślin ozdobnych, w szkółkach i na plantacjach leśnych oraz na wszelkiego rodzaju innych dużych uprawach rolno – ogrodniczych. Wygodny system nośny, podobny do tych stosowanych w plecakach turystycznych, zapewnia wysoki komfort nawet podczas wykonywania długotrwałych zabiegów. Wyposażony jest w lancę teleskopową o płynnej regulacji długości od 0.6 do 1.2 m.
Cena: ok. 240zł
Opryskiwacz Orion Kwazar Orion Super to opryskiwacz ciśnieniowy. Idealny do prac ochronnych i pielęgnacyjnych w sadach, szkółkach oraz uprawach. Posiada zawór bezpieczeństwa, który upuszcza nadmiar ciśnienia ze zbiornika i chroni go przed ewentualnym uszkodzeniem, oraz specjalne uszczelnienia, wzmacniające odporność urządzenia na większość chemikaliów. Wyposażone są w lancę teleskopową o płynnej regulacji długości od 0.6 m do 1.2 m. Dostępne pojemności: 3L, 6L, 9L i 12L
Cena: ok. 125-155zł (w zależności od pojemności)


Źródło: Kwazar Corporation Sp. z o.o.
zdjęcie tytułowe: Peter Kraayvanger, Pixabay

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 28383
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => urban-jungle-czyli-modne-kwiaty-w-twoim-domu
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50801
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => las-w-sloiku-jak-zrobic-gdzie-kupic-jakie-rosliny-wybrac
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu