Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2019
Do góry

Kwazar: Przedwiosenne prace w ogrodzie i pierwsze opryskiwanie

Koniec lutego to czas, w którym przyroda przygotowuje się do wiosny. Dni stają się coraz dłuższe, a na niebie częściej pojawia się słońce - rozpoczyna się nowy sezon w ogrodzie. Pora cięć, sadzonek, pierwszego wysiewu roślin jednorocznych, kwiatów, warzyw i ziół. Przy odpowiedniej pogodzie powinniśmy także nawozić, podlewać i opryskiwać rośliny.

Porządki na działce

Przed rozpoczęciem sezonu w ogrodzie, najważniejsze jest uporządkowanie działki z zimowych pozostałości. Jeśli na naszych trawnikach znajdują się resztki śniegu, należy rozbić jego skorupę, by szybciej się roztopił. Jest to bardzo ważny zabieg, ponieważ zapobiega tworzeniu się pleśni. W celu ochrony przed chorobami i szkodnikami, warto także pamiętać o usunięciu z grządek liści, które jesienią pozostawiliśmy jako ściółkę. Resztki te można wykorzystać jako kompost.

Pozimowe cięcie i sadzenie

Pod koniec lutego rozpoczynamy pielęgnacyjne cięcie drzew, aby zapewnić swobodny wzrost nowym pędom. Wykonując to, usuwamy uschnięte, połamane i dotknięte chorobą gałęzie. W tym okresie przycinamy także żywopłoty i krzewy ozdobne kwitnące latem (takie jak budleja, tawuła japońska czy hortensja). Pamiętajmy, o cięciu kwiatów zimujących w domu: fuksji, oleandrów czy bugenwilli. Okres ten jest również idealny na rozmnażanie z sadzonek roślin np. krokusów, uczepów i fuksji.

Zapobiegaj - pryskaj

Na przełomie lutego i marca, rośliny liściaste zaczynają powoli się rozwijać, a iglaste są jeszcze w stanie spoczynku. Jest to odpowiedni czas na rozpoczęcie zwalczania zimujących szkodników (jaja, larwy, a nawet osobniki dorosłe). Zabiegi te wykonujemy bardzo starannie, w ciepły i słoneczny dzień (temperatura powyżej 6 stopni). Aby opryskiwanie było precyzyjne, należy postawić na solidny sprzęt.

Czym opryskiwać?

Neptune Super Opryskiwacz plecakowy Neptune Super o pojemności 15l jest profesjonalnym urządzeniem przeznaczonym do aplikacji płynnych środków ochronnych, w tym nawozów dolistnych oraz rozpuszczalnych substancji zapewniających ochronę roślin przed chorobami, chwastami i szkodnikami. Doskonale sprawdza się w sadach, na plantacjach roślin ozdobnych, w szkółkach i na plantacjach leśnych oraz na wszelkiego rodzaju innych dużych uprawach rolno – ogrodniczych. Wygodny system nośny, podobny do tych stosowanych w plecakach turystycznych, zapewnia wysoki komfort nawet podczas wykonywania długotrwałych zabiegów. Wyposażony jest w lancę teleskopową o płynnej regulacji długości od 0.6 do 1.2 m.
Cena: ok. 240zł
Opryskiwacz Orion Kwazar Orion Super to opryskiwacz ciśnieniowy. Idealny do prac ochronnych i pielęgnacyjnych w sadach, szkółkach oraz uprawach. Posiada zawór bezpieczeństwa, który upuszcza nadmiar ciśnienia ze zbiornika i chroni go przed ewentualnym uszkodzeniem, oraz specjalne uszczelnienia, wzmacniające odporność urządzenia na większość chemikaliów. Wyposażone są w lancę teleskopową o płynnej regulacji długości od 0.6 m do 1.2 m. Dostępne pojemności: 3L, 6L, 9L i 12L
Cena: ok. 125-155zł (w zależności od pojemności)


Źródło: Kwazar Corporation Sp. z o.o.
zdjęcie tytułowe: Peter Kraayvanger, Pixabay

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Nowe treści
Jesienny trawnik
Temat miesiąca
Jesienny trawnik
Zobacz więcej
Twoja strona ogrodu

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.