Logo
Logo
18
Do góry

Berberys ottawski 'Superba'

Berberys ottawski jest gatunkiem mieszańcowym, uzyskanym ze skrzyżowania berberysu Thunberga (Berberis thunbergii) z berberysem pospolitym (B. vulgaris). 'Superba' to najpopularniejsza odmiana tego gatunku, o ozdobnych, purpurowych liściach i kolczastych gałęziach.

Berberys ottawski (Berberis xottawensis) 'Superba' rośnie dosyć szybko, ma łukowato wygięte pędy, osiąga 3-4 m wysokości. Kwitnie w maju. Kwiaty tej odmiany są drobne, żółte, zebrane od kilku do kilkunastu w zwisających, groniastych kwiatostanach. Pomimo że kwiatostany nie są zbyt duże, bardzo ładnie prezentują się na tle ciemnych liści.

Liście berberysu 'Superba' są okazałe, w kształcie łopatkowate, całobrzegie, ciemnoczerwone; pokrywa je niebieskawy, woskowy nalot. Eliptyczne owoce mają do 8 mm długości, dojrzewają we wrześniu, przyjmując jasnoczerwony kolor. Stają się dobrze widoczne zwykle dopiero po opadnięciu liści, późna jesienią. Utrzymują się na gałęziach przez całą zimę, jeśli nie zostaną zjedzone przez ptaki.

Zobacz więcej ciekawych berberysów

Uprawa i wymagania

Odmiana 'Superba' jest krzewem o skromnych wymaganiach uprawowych. Dobrze rośnie na większości przeciętnych gleb ogrodowych, także na podłożach lekkich, niezbyt zasobnych w składniki pokarmowe. Preferuje stanowiska słoneczne. W cieniu purpurowa barwa liści staje się mniej intensywna. Rośnie zdrowo, wykazuje pełną mrozoodporność oraz dosyć wysoką wytrzymałość na suszę.

Gdzie posadzić?

Od wielu lat odmiana 'Superba' jest często sadzona w formie szpalerów pełniących rolę zielonego ogrodzenia – na granicach działek, przy płotach, siatkach. Przez gęste, kolczaste pędy nie sposób się przedostać ani ludziom, ani zwierzętom. Krzew dobrze znosi cięcie, dlatego nadaje się na strzyżone żywopłoty, aczkolwiek formy naturalne, z łukowato przewieszającymi się gałęziami obwieszone zimą czerwonymi owocami są wyjątkowo dekoracyjne.

Podobne i równie wartościowe co 'Superba' są odmiany 'Auricoma', o bardziej wydłużonych liściach oraz 'Silver Miles', u której liście są ozdobione szarym, srebrzystym rysunkiem.

Wszystkie wymienione odmiany można z powodzeniem uprawiać w ogrodach przydomowych, na działkach, cmentarzach, w ogrodach osiedlowych. Wykorzystuje się je także do obsadzania przydrożnych pasów zieleni, bo jako jedne z nielicznych krzewów liściastych tolerują wysokie zasolenie podłoża.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Warto przeczytać
Powiązane rośliny
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (1)
Porady na ten tydzień
Tydzień 2, Sentencja nr:7
Tydzień 2, Sentencja nr:7
Dla wielu ptaków przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy (słonina lub łój), a także zalane roztopionym tłuszczem nasiona i orzechy – tzw. zimowe kule.
Tydzień 2, Sentencja nr:5
Tydzień 2, Sentencja nr:5
Możemy zająć się świerkiem lub jodłą w donicy, które służyły jako choinka – drzewko umieszcza się w jasnym, chłodnym pomieszczeniu (nie wolno wystawiać go na dwór, gdyż może zmarznąć). Należy je regularnie podlewać, aż do wiosny (koniec marca, kwiecień), kiedy wysadza się je do ogrodu.
Tydzień 2, Sentencja nr:4
Tydzień 2, Sentencja nr:4
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów. Warto także podwiązać gałęzie iglaków – trudniej będzie im ugiąć się pod ciężkim, mokrym śniegiem.
Tydzień 2, Sentencja nr:3
Tydzień 2, Sentencja nr:3
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste, oprócz "płaczących" gatunków takich jak klon, grab czy brzoza (formuje się je od czerwca do września!).
Tydzień 2, Sentencja nr:1
Tydzień 2, Sentencja nr:1
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu