Odkurzacz do liści - doświadczenia użytkowników

Dzieci, chcąc ułatwić Pani Eugenii prace w ogrodzie, kupiły jej odkurzacz do liści. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się w jakich sytuacjach sprzęt się sprawdził i czy warto go posiadać.

Posłuchaj
00:00
1

Eugenia – członek Klubu Budujących Dom, posiada ogród od 11 lat

Parametry ogrodu:

powierzchnia 1500 m2, w tym 800 m2 trawnika.

Inne narzędzia:

kosiarka, kosa, opryskiwacz ciśnieniowy, siewnik i drobne narzędzia ogrodnicze.

Decyzja:

Ze względu na wielkość trawnika oraz nierównomierne nasadzenia roślin podstawowy sprzęt jest spalinowy. Wiedziałam, że na mojej działce nie sprawdzi się kosiarka elektryczna. Manewrowanie kablem pośród roślin gęsto posadzonych na trawniku byłoby trudne i niebezpieczne. Dlatego od razu kupiłam wygodną kosiarkę spalinową z napędem na koła i średnicą cięcia 40 cm. Przez 10 lat sprawdzała się tak dobrze, że kolejna ma identyczne parametry.

Kosiarki spalinowe z napędem Zwijacz na wąż i siewnik
Kosiarki spalinowe z napędem Zwijacz na wąż i siewnik

Porady i przestrogi:

- Uzupełnieniem kosiarek jest kosa spalinowa. Warto ją kupić, choć dla kobiety jest trochę zbyt ciężka.

Ręczne nożyce do przycinania żywopłotu
Ręczne nożyce do przycinania żywopłotu

- Dzieci, chcąc ułatwić sprzątanie liści, ofiarowały mi odkurzacz. Niestety, okazał się zupełnie nieprzydatny, ponieważ u mnie sprawdza się tylko na utwardzonych powierzchniach. Ma funkcję zasysania oraz zdmuchiwania. Jednak brakuje mu mocy, a worek na liście trzeba co chwilę opróżniać, bo ma zbyt małą pojemność. Dysza zbiera liście z małej powierzchni, co bardzo wydłuża czas pracy, choć trzeba przyznać, że manewrowanie ułatwiają kółka (przy dyszy). Nie polecam zakupu, ponieważ i tak sprzątanie liści muszę wykonać tradycyjnie, grabiami.

- Mam niewysokie żywopłoty z bukszpanu, które kilka razy w roku wymagają przycinania i formowania. Do tej pory posługiwałam się tylko ręcznymi nożycami, ale zajmuje mi to dużo czasu i taka praca zaczyna mnie już trochę męczyć. Zamierzam sprawić sobie nożyce akumulatorowe, ponieważ są małe i zręcznie leżą w dłoni.

- Mam dużo róż i roślin potrzebujących ochrony przeciw szkodnikom. Niedługo sprawię sobie również nowy opryskiwacz, ponieważ lanca długości 1,5 m nie sięga już wierzchołków najwyższych roślin. Wybiorę opryskiwacz z długą wysuwaną lancą. Systematycznie muszę zwalczać chwasty na trawniku, więc zdecydowałam się kupić również nakładkę na lancę, chroniącą rośliny ozdobne przed opryskaniem herbicydem. Przekonałam się, że warto ją jednak mieć.

- Pożytecznymi sprzętami są: siewnik do nawozów na kółkach oraz stojak – zwijacz na wąż ogrodowy.

Koszty:

  • kosiarka spalinowa - około 800 zł,
  • kosa - 400 zł;
  • opryskiwacz 10 l - około 80 zł;
  • odkurzacz do liści - 300 zł;
  • siewnik na kółkach - około 90 zł.

Lilianna Jampolska

Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści