Bukszpan wieczniezielony(Buxus sempervirens) idealnie nadaje się do stworzenia jednolitego, zielonego przez cały sezon żywopłotu, czyli tzw. obwódki. Niestety szczególnie młode krzewy mogą w naszym klimacie na początku trochę przemarzać. Proszę się jeszcze nie martwić o rude przebarwienia – mogą być one tylko czasowe i na wiosnę roślina odbije wypuszczając nowe zielone listki.
Fot. Małgorzata Palczyńska, Hans Braxmeier, RENE RAUSCHENBERGE/Pixabay, iVerde Obwódka z bukszpanu nie musi być prosta. Wzór zależy od naszej wyobraźni i stylu ogrodu. |
Pielęgnacja obwódki z bukszpanu
Krzewy świetnie znoszą cięcie i będą dobrze się zagęszczać, gdy dwukrotnie podczas sezonu wegetacyjnego skróci się im pędy o 1/3 długości. Pierwsze cięcie obwódki z bukszpanu powinno nastąpić na początku wiosny w marcu, a drugie w połowie lata.
Warto wiedzieć, że bukszpany łatwo rozmnożyć pobierając z nich latem sadzonki. Samodzielne rozmnażanie jest szczególnie opłacalne w przypadku większych nasadzeń. Na niewysokie żywopłoty polecamy odmianę bukszpanu 'Suffruticosa', która dorasta do 1 m wysokości i jest wyjątkowo gęstym krzewem.
Źródło: Magazyn Budujemy Dom 3/2016 tekst: Małgorzata Palczyńska zdjęcie tytułowe: iVerde |