Logo
Logo
31
Do góry

Uprawa bukszpanu w ogrodzie

Bukszpan to dobrze znany, wiecznie zielony krzew. Może być uprawiany w formie żywopłotów i pojedynczych zielonych rzeźb. Jako krzew ozdobny lub niska roślina rabatowa. Jeszcze do niedawna uchodził za gatunek nie sprawiający szczególnych problemów pielęgnacyjnych. Obecnie stracił na popularności, głównie przez wzmożoną działalność szkodników. Jak więc o niego zadbać, aby był piękny i zdrowy?

 

Bukszpan wieczniezielony, zwany też zwyczajnym (Buxus sempervirens) ma wszechstronne zastosowanie w ogrodach. Najczęściej służy do zakładania wysokich żywopłotów wyznaczających granicę działki. Czasem uprawia się go także w formie niskich zielonych murków, tzw. obwódek (do 50 cm), które dzielą rabaty lub inne partie ogrodu. Ze względu na łatwe formowanie nadaje się także do tworzenia różnorodnych geometrycznych brył. Oba ostatnio wymienione rozwiązania są często praktykowane w ogrodach klasycznych. Ponadto bukszpan warto prowadzić w formie naturalnej, np. w wielogatunkowych krzewiastych kompozycjach.

Uprawa bukszpanu w ogrodzie
Fot. MarieSylvie Degueurce/Pixabay 

Wymagania bukszpanu

Bukszpan jest tolerancyjny pod względem stanowiska, można go uprawiać zarówno w miejscu słonecznym, jak i zacienionym, choć optymalnie będzie rozwijał się w pierwszym przypadku.

Znosi różne typy gleb poza podmokłymi, nieprzepuszczalnymi i jałowymi. Najlepsze są jednak żyzne, próchnicze, przepuszczalne podłoża. Toleruje szeroki zakres pH (poza skrajnymi wartościami). Znosi krótkotrwałe susze.

Jest wystarczająco mrozoodporny. Młode egzemplarze, zwłaszcza uprawiane w chłodniejszych rejonach Polski, powinno się jednak osłaniać na zimę. Bukszpan zwyczajny znosi zanieczyszczenie powietrza, dlatego nadaje się do uprawy w aglomeracjach miejskich.

Bukszpan wieczniezielony, kolaż
Fot. Thomas B., Monika Schröder, Dirk (Beeki®) Schumacher/Pixabay

Zmrożona gałązka bukszpanu, krzewy w słońcu, bukszpany w mieście.

Uprawa bukszpanu

Sadzenie
Podłoże przed sadzeniem zaleca się przemieszać z przefermentowanymi nawozami organicznymi (np. obornikiem i kompostem). To znacznie lepsze rozwiązanie od sezonowego stosowania nawozów mineralnych. Musimy uważać z azotem, ponieważ gdy przenawozimy roślinę tym pierwiastkiem, krzew będzie bardziej podatny na choroby i szkodniki.

Bukszpan zaleca się sadzić wczesną wiosną lub na początku jesieni. Rozstawa zależy od siły wzrostu odmiany i formy, którą chce się uzyskać. Niskie żywopłoty sadzi się w trójkąt nawet w odległości co 15-20 cm, wysokie żywopłoty co 30-40 cm.

Podlewanie
W czasie suszy krzewy zaleca się podlewać. To roślina zimozielona, która traci wodę (transpiruje) także w okresie zimowym. Dlatego powinno się ją sporadycznie podlewać, wyłącznie podczas dodatniej temperatury. Warto stosować ściółkowanie, aby ograniczyć rozwój chwastów, zwłaszcza przy młodych bukszpanach.

Przycinanie
Ważnym zabiegiem jest regularne cięcie. Warto wykonywać je przynajmniej dwukrotnie w sezonie (na przełomie kwietnia i mają oraz do połowy sierpnia). Pędy skraca się wtedy o 1/4 do 1/3 długości. W przypadku żywopłotów formowanych i brył powinno się dodatkowo wykonywać regularne, nieinwazyjne strzyżenia. Żywopłoty zaleca się przycinać na kształt trapezu, wtedy dolne pędy są lepiej doświetlone i mniej ogołacają się z liści.

Problemy
Istotne jest regularne oglądanie krzewów w poszukiwaniu szkodników. Do najgroźniejszych, siejących ogromne spustoszenie w ostatnich latach, należy ćma bukszpanowa. Profilaktycznie można stosować gnojówki z roślin, najlepiej o poranku. Bukszpan łatwo można rozmnażać przez ukorzenianie sadzonek pędowych.

Dowiedz się więcej o pielęgnacji bukszpanów

Tekst: Michał Mazik, zdjęcia tytułowe: PantherMediaSeller/Depositphotosi, iVerde


Komentarze

Powiązane artykuły
Pokaż więcej (8)
Warto przeczytać
RENOWACJA
Na czasie
RENOWACJA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Czas zainteresować się ozdobnymi roślinami jednorocznymi: na miejsce stałe siejemy rośliny odporne na chłód, a w szklarni rośliny wrażliwe (petunia, niecierpek).
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Możemy dzielić i przesadzać byliny rabatowe, których okres kwitnienia przypada na lato i jesień (funkie, rojniki, rozchodniki).
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Usuwamy pędy róż uszkodzone podczas zimy. Oprócz tego skracamy o 1/3 stare pędy, a u odmian wielkokwiatowych usuwamy także pędy słabe i rosnące w niewłaściwym kierunku.
 
Twoja strona ogrodu