Dlaczego bukszpan jest często uprawiany w ogrodzie?
Bukszpan wieczniezielony, zwany też zwyczajnym (Buxus sempervirens) ma wszechstronne zastosowanie w ogrodach. Najczęściej służy do zakładania wysokich żywopłotów wyznaczających granicę działki. Czasem uprawia się go także w formie niskich zielonych murków, tzw. obwódek (do 50 cm), które dzielą rabaty lub inne partie ogrodu. Ze względu na łatwe formowanie nadaje się także do tworzenia różnorodnych geometrycznych brył. Oba ostatnio wymienione rozwiązania są często praktykowane w ogrodach klasycznych. Ponadto bukszpan warto prowadzić w formie naturalnej, np. w wielogatunkowych krzewiastych kompozycjach.
Fot. MarieSylvie Degueurce/Pixabay |
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Wymagania bukszpanu
Bukszpan jest tolerancyjny pod względem stanowiska, można go uprawiać zarówno w miejscu słonecznym, jak i zacienionym, choć optymalnie będzie rozwijał się w pierwszym przypadku.
Znosi różne typy gleb poza podmokłymi, nieprzepuszczalnymi i jałowymi. Najlepsze są jednak żyzne, próchnicze, przepuszczalne podłoża. Toleruje szeroki zakres pH (poza skrajnymi wartościami). Znosi krótkotrwałe susze.
Jest wystarczająco mrozoodporny. Młode egzemplarze, zwłaszcza uprawiane w chłodniejszych rejonach Polski, powinno się jednak osłaniać na zimę. Bukszpan zwyczajny znosi zanieczyszczenie powietrza, dlatego nadaje się do uprawy w aglomeracjach miejskich.
Fot. Thomas B., Monika Schröder, Dirk (Beeki®) Schumacher/Pixabay Zmrożona gałązka bukszpanu, krzewy w słońcu, bukszpany w mieście. |
Uprawa bukszpanu
Sadzenie
Podłoże przed sadzeniem zaleca się przemieszać z przefermentowanymi nawozami organicznymi (np. obornikiem i kompostem). To znacznie lepsze rozwiązanie od sezonowego stosowania nawozów mineralnych. Musimy uważać z azotem, ponieważ gdy przenawozimy roślinę tym pierwiastkiem, krzew będzie bardziej podatny na choroby i szkodniki.
Bukszpan zaleca się sadzić wczesną wiosną lub na początku jesieni. Rozstawa zależy od siły wzrostu odmiany i formy, którą chce się uzyskać. Niskie żywopłoty sadzi się w trójkąt nawet w odległości co 15-20 cm, wysokie żywopłoty co 30-40 cm.
Podlewanie
W czasie suszy krzewy zaleca się podlewać. To roślina zimozielona, która traci wodę (transpiruje) także w okresie zimowym. Dlatego powinno się ją sporadycznie podlewać, wyłącznie podczas dodatniej temperatury. Warto stosować ściółkowanie, aby ograniczyć rozwój chwastów, zwłaszcza przy młodych bukszpanach.
Przycinanie
Ważnym zabiegiem jest regularne cięcie. Warto wykonywać je przynajmniej dwukrotnie w sezonie (na przełomie kwietnia i mają oraz do połowy sierpnia). Pędy skraca się wtedy o 1/4 do 1/3 długości. W przypadku żywopłotów formowanych i brył powinno się dodatkowo wykonywać regularne, nieinwazyjne strzyżenia. Żywopłoty zaleca się przycinać na kształt trapezu, wtedy dolne pędy są lepiej doświetlone i mniej ogołacają się z liści.
Problemy
Istotne jest regularne oglądanie krzewów w poszukiwaniu szkodników. Do najgroźniejszych, siejących ogromne spustoszenie w ostatnich latach, należy ćma bukszpanowa. Profilaktycznie można stosować gnojówki z roślin, najlepiej o poranku. Bukszpan łatwo można rozmnażać przez ukorzenianie sadzonek pędowych.
Dowiedz się więcej o pielęgnacji bukszpanów
Tekst: Michał Mazik, zdjęcia tytułowe: PantherMediaSeller/Depositphotosi, iVerde