Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
15
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Uprawa bukszpanu w ogrodzie

Bukszpan to dobrze znany, wiecznie zielony krzew. Może być uprawiany w formie żywopłotów i pojedynczych zielonych rzeźb. Jako krzew ozdobny lub niska roślina rabatowa. Jeszcze do niedawna uchodził za gatunek nie sprawiający szczególnych problemów pielęgnacyjnych. Obecnie stracił na popularności, głównie przez wzmożoną działalność szkodników. Jak więc o niego zadbać, aby był piękny i zdrowy?

Przeczytaj także
100 pomysłów na świąteczne prezenty dla ogrodników
Przeczytaj także
100 pomysłów na świąteczne prezenty dla ogrodników
Każdy ogrodnik marzy o czym innym, ale prawie każdy kocha naturalne materiały i prezenty, które kojarzą się z roślinami, naturą, ogrodem,...

Bukszpan wieczniezielony, zwany też zwyczajnym (Buxus sempervirens) ma wszechstronne zastosowanie w ogrodach. Najczęściej służy do zakładania wysokich żywopłotów wyznaczających granicę działki. Czasem uprawia się go także w formie niskich zielonych murków, tzw. obwódek (do 50 cm), które dzielą rabaty lub inne partie ogrodu. Ze względu na łatwe formowanie nadaje się także do tworzenia różnorodnych geometrycznych brył. Oba ostatnio wymienione rozwiązania są często praktykowane w ogrodach klasycznych. Ponadto bukszpan warto prowadzić w formie naturalnej, np. w wielogatunkowych krzewiastych kompozycjach.

Uprawa bukszpanu w ogrodzie
Fot. MarieSylvie Degueurce/Pixabay 

Wymagania bukszpanu

Bukszpan jest tolerancyjny pod względem stanowiska, można go uprawiać zarówno w miejscu słonecznym, jak i zacienionym, choć optymalnie będzie rozwijał się w pierwszym przypadku.

Znosi różne typy gleb poza podmokłymi, nieprzepuszczalnymi i jałowymi. Najlepsze są jednak żyzne, próchnicze, przepuszczalne podłoża. Toleruje szeroki zakres pH (poza skrajnymi wartościami). Znosi krótkotrwałe susze.

Jest wystarczająco mrozoodporny. Młode egzemplarze, zwłaszcza uprawiane w chłodniejszych rejonach Polski, powinno się jednak osłaniać na zimę. Bukszpan zwyczajny znosi zanieczyszczenie powietrza, dlatego nadaje się do uprawy w aglomeracjach miejskich.

Bukszpan wieczniezielony, kolaż
Fot. Thomas B., Monika Schröder, Dirk (Beeki®) Schumacher/Pixabay

Zmrożona gałązka bukszpanu, krzewy w słońcu, bukszpany w mieście.

Uprawa bukszpanu

Sadzenie
Podłoże przed sadzeniem zaleca się przemieszać z przefermentowanymi nawozami organicznymi (np. obornikiem i kompostem). To znacznie lepsze rozwiązanie od sezonowego stosowania nawozów mineralnych. Musimy uważać z azotem, ponieważ gdy przenawozimy roślinę tym pierwiastkiem, krzew będzie bardziej podatny na choroby i szkodniki.

Bukszpan zaleca się sadzić wczesną wiosną lub na początku jesieni. Rozstawa zależy od siły wzrostu odmiany i formy, którą chce się uzyskać. Niskie żywopłoty sadzi się w trójkąt nawet w odległości co 15-20 cm, wysokie żywopłoty co 30-40 cm.


Podlewanie
W czasie suszy krzewy zaleca się podlewać. To roślina zimozielona, która traci wodę (transpiruje) także w okresie zimowym. Dlatego powinno się ją sporadycznie podlewać, wyłącznie podczas dodatniej temperatury. Warto stosować ściółkowanie, aby ograniczyć rozwój chwastów, zwłaszcza przy młodych bukszpanach.

Przycinanie
Ważnym zabiegiem jest regularne cięcie. Warto wykonywać je przynajmniej dwukrotnie w sezonie (na przełomie kwietnia i mają oraz do połowy sierpnia). Pędy skraca się wtedy o 1/4 do 1/3 długości. W przypadku żywopłotów formowanych i brył powinno się dodatkowo wykonywać regularne, nieinwazyjne strzyżenia. Żywopłoty zaleca się przycinać na kształt trapezu, wtedy dolne pędy są lepiej doświetlone i mniej ogołacają się z liści.

Problemy
Istotne jest regularne oglądanie krzewów w poszukiwaniu szkodników. Do najgroźniejszych, siejących ogromne spustoszenie w ostatnich latach, należy ćma bukszpanowa. Profilaktycznie można stosować gnojówki z roślin, najlepiej o poranku. Bukszpan łatwo można rozmnażać przez ukorzenianie sadzonek pędowych.

Dowiedz się więcej o pielęgnacji bukszpanów

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: iVerde


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Wybrane dla Ciebie
Wieści z branży
Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Gdy zima zaczyna się za oknami na naszych parapetach w dalszym ciągu kwitną niektóre rośliny. Należy je systematycznie podlewać.
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Poinsecję można kupić już na początku grudnia – będzie wtedy przez kilka tygodni przypominać nam o zbliżających się Świętach.
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Pamiętajmy, aby przed zimą wyczyścić i zakonserwować narzędzia ogrodnicze. Metalowe części warto zabezpieczyć smarem lub preparatem do konserwacji metalu. Narzędzia wygodnie jest przechowywać na specjalnych wieszakach lub stojakach. Miejsce to powinno być zabezpieczone przed wilgocią.
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Krzewy zimozielone warto osłonić na zimę siatkami cieniującymi, które nie przepuszczają promieniowania UV i chronią przed wiatrem. Cieniowanie jest bardzo istotnym zabiegiem, ponieważ z powierzchni liści podczas silnego nasłonecznienia wyparowuje woda, a każda zamarznięta warstwa uniemożliwia roślinie uzupełnianie jej braku.
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Podlewajmy zimozielone krzewy. Jest to bardzo ważne, ponieważ także zimą przez ich liście odparowuje woda, co naraża rośliny na uschnięcie (pamiętajmy jednak, by nie podlewać roślin ogrodowych podczas mrozów).
Twoja strona ogrodu