Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
32
Okazje

Uprawa bukszpanu w ogrodzie

Bukszpan to dobrze znany, wiecznie zielony krzew. Może być uprawiany w formie żywopłotów i pojedynczych zielonych rzeźb. Jako krzew ozdobny lub niska roślina rabatowa. Jeszcze do niedawna uchodził za gatunek nie sprawiający szczególnych problemów pielęgnacyjnych. Obecnie stracił na popularności, głównie przez wzmożoną działalność szkodników. Jak więc o niego zadbać, aby był piękny i zdrowy?

 

Bukszpan wieczniezielony, zwany też zwyczajnym (Buxus sempervirens) ma wszechstronne zastosowanie w ogrodach. Najczęściej służy do zakładania wysokich żywopłotów wyznaczających granicę działki. Czasem uprawia się go także w formie niskich zielonych murków, tzw. obwódek (do 50 cm), które dzielą rabaty lub inne partie ogrodu. Ze względu na łatwe formowanie nadaje się także do tworzenia różnorodnych geometrycznych brył. Oba ostatnio wymienione rozwiązania są często praktykowane w ogrodach klasycznych. Ponadto bukszpan warto prowadzić w formie naturalnej, np. w wielogatunkowych krzewiastych kompozycjach.

Uprawa bukszpanu w ogrodzie
Fot. MarieSylvie Degueurce/Pixabay 

Wymagania bukszpanu

Bukszpan jest tolerancyjny pod względem stanowiska, można go uprawiać zarówno w miejscu słonecznym, jak i zacienionym, choć optymalnie będzie rozwijał się w pierwszym przypadku.

Znosi różne typy gleb poza podmokłymi, nieprzepuszczalnymi i jałowymi. Najlepsze są jednak żyzne, próchnicze, przepuszczalne podłoża. Toleruje szeroki zakres pH (poza skrajnymi wartościami). Znosi krótkotrwałe susze.

Jest wystarczająco mrozoodporny. Młode egzemplarze, zwłaszcza uprawiane w chłodniejszych rejonach Polski, powinno się jednak osłaniać na zimę. Bukszpan zwyczajny znosi zanieczyszczenie powietrza, dlatego nadaje się do uprawy w aglomeracjach miejskich.

Bukszpan wieczniezielony, kolaż
Fot. Thomas B., Monika Schröder, Dirk (Beeki®) Schumacher/Pixabay

Zmrożona gałązka bukszpanu, krzewy w słońcu, bukszpany w mieście.

Uprawa bukszpanu

Sadzenie
Podłoże przed sadzeniem zaleca się przemieszać z przefermentowanymi nawozami organicznymi (np. obornikiem i kompostem). To znacznie lepsze rozwiązanie od sezonowego stosowania nawozów mineralnych. Musimy uważać z azotem, ponieważ gdy przenawozimy roślinę tym pierwiastkiem, krzew będzie bardziej podatny na choroby i szkodniki.

Bukszpan zaleca się sadzić wczesną wiosną lub na początku jesieni. Rozstawa zależy od siły wzrostu odmiany i formy, którą chce się uzyskać. Niskie żywopłoty sadzi się w trójkąt nawet w odległości co 15-20 cm, wysokie żywopłoty co 30-40 cm.

Podlewanie
W czasie suszy krzewy zaleca się podlewać. To roślina zimozielona, która traci wodę (transpiruje) także w okresie zimowym. Dlatego powinno się ją sporadycznie podlewać, wyłącznie podczas dodatniej temperatury. Warto stosować ściółkowanie, aby ograniczyć rozwój chwastów, zwłaszcza przy młodych bukszpanach.

Przycinanie
Ważnym zabiegiem jest regularne cięcie. Warto wykonywać je przynajmniej dwukrotnie w sezonie (na przełomie kwietnia i mają oraz do połowy sierpnia). Pędy skraca się wtedy o 1/4 do 1/3 długości. W przypadku żywopłotów formowanych i brył powinno się dodatkowo wykonywać regularne, nieinwazyjne strzyżenia. Żywopłoty zaleca się przycinać na kształt trapezu, wtedy dolne pędy są lepiej doświetlone i mniej ogołacają się z liści.

Problemy
Istotne jest regularne oglądanie krzewów w poszukiwaniu szkodników. Do najgroźniejszych, siejących ogromne spustoszenie w ostatnich latach, należy ćma bukszpanowa. Profilaktycznie można stosować gnojówki z roślin, najlepiej o poranku. Bukszpan łatwo można rozmnażać przez ukorzenianie sadzonek pędowych.

Dowiedz się więcej o pielęgnacji bukszpanów

Tekst: Michał Mazik, zdjęcia tytułowe: PantherMediaSeller/Depositphotosi, iVerde

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (9)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Regularnie grabimy liście opadające na trawnik ale też skoszoną trawę, w przeciwnym razie darń może ulec gniciu. Do grabienia skoszonej trawy i liści najlepiej użyć grabi o sprężystych zębach Pamiętajmy też, że przed zimą warto jest wykonać aerację, czyli napowietrzanie, trawnika.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!