Logo
Logo

Pułapki feromonowe na ćmę bukszpanową | Jak działają? Kiedy zakładać?

Pytanie czytelnika: Mam na działce kilkadziesiąt bukszpanów i, jak się Państwo mogą spodziewać, nie jest z nimi dobrze! Zaatakowała je ćma bukszpanowa, a jej żarłoczne gąsienice szkieletują krzewy z przerażającą prędkością. Larwy zwalczam nicieniami (skorzystałam z Państwa rady), ale problemem są wciąż owady dorosłe. Nie mogę ich złapać, opryskać i zwalczyć. Jak sobie z nimi poradzić, by nie składały więcej jaj?

Spis treści
Jak wyglądają i działają pułapki feromonowe? Gdzie kupić pułapki feromonowe na ćmę bukszpanową? Kiedy zakładać pułapki feromonowe na ćmę bukszpanową?

Dlaczego warto stosować pułapki feromonowe do wyłapywania ćmy bukszpanowej?

Pułapki to specjalne pojemniki lejkowe (kominowe) wielkości niewielkiej doniczki. Najczęściej są w kolorze mlecznym i zielonym, by wyglądały estetycznie wśród zielonych liści. Wiesza się je w ogrodzie w pobliżu bukszpanów. Najlepiej umieścić jedną pułapkę na każde 20 m2 ogrodu lub co 5 metrów (przy nasadzeniach liniowych).

Specjalne pułapki feromonowe służą do wyłapywania samców ćmy bukszpanowej. Na wolności pozostają jedynie samice, ale bez zapłodnienia nie złożą jaj!

Atraktantem (środkiem wabiącym) jest specjalny dyspenser wypełniony zapachem imitującym feromon samicy. Zwabione samce wlatują do pułapki przez otwór znajdujący się na górze, przez lejek przedostają się do niższych warstw i topią w wodzie umieszczonej na spodzie pojemnika.

Doskonałym sposobem na wyłapanie owadów dorosłych jest rozmieszczenie w pobliżu bukszpanów specjalnych pułapek feromonowych. Z łatwością można je kupić w wielu sklepach internetowych, centrach ogrodniczych oraz na Allegro.
 
P o l e c a n y    p r o d u k t

pułapka feromonowa na ćmę bukszpanową

PUŁAPKA FEROMONOWA

Do odławiania ćmy bukszpanowej
Wystarcza na 500 m2

KUP ONLINE

Kiedy zakładać pułapki feromonowe na ćmę bukszpanową?

Pułapki feromonowe wieszamy pod koniec maja i trzymamy aż do jesieni. Raz na jakiś czas (co 4-6 tygodni) trzeba wymienić dyspenser oraz oczyścił pułapkę z martwych owadów. Po oczyszczeniu pułapkę można ponownie zawiesić, bo jest ona wielokrotnego użytku. Zwykle pułapka zawiera w zestawie tylko 1 dyspenser feromonowy, ale łatwo można go dokupić. Warto od razu zrobić sonie zapas 2-3 szt.

Jak stosować pułapki feromonowe? FILM

Działka I Ogród Naszą Pasją / YouTube


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Membeth, CC0, Link / Hans Rohmann, Siala - Pixabay

Autor
Pułapki feromonowe na ćmę bukszpanową | Jak działają? Kiedy zakładać?
Pułapki feromonowe na ćmę bukszpanową | Jak działają? Kiedy zakładać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość odpowiadamWiktorowi

18-04-2021 09:59

Wiktor, mylisz się! Ta pułapka ma feromon, który wabi tylko samce ćmy bukszpanowej. Czytałeś w ogóle, co tu jest napisane? Nie wlecą do niej pożyteczne owady, bo wabi tyko ćmę bukszpanową :)

Gość Wiktor

14-04-2021 09:36

Kolorowe pułapki lepowe zabijają też pożyteczne owady, przede wszystkim trzmiele. Nie polecam

Gość Letsip

14-09-2020 19:01

Ja wyłapuję każdego wieczoru ok 15-20 motyli ćmy bukszpanowej. Wystarczy silna latarka ledowa i rakietka do badmintona. Te, które siedzą wysoko na tujach strącam do zbieraka owoców na długiej tyczce.

Gość Ptakofil

20-08-2020 13:58

Zawsze mam mieszane uczucia co do takich pułapek. Czy nie ściągnął one właśnie jeszcze większej ilości owadów w pobliże naszego bukszpanu? Najlepiej byłoby, gdyby obmyślili preparat wonny, który w jakiś sposób odstraszy, albo tak jak off na komary - sprawi, że ćmy nie będą ...

Pokaż wszystkie komentarze