Dlaczego warto stosować pułapki feromonowe do wyłapywania ćmy bukszpanowej?
Pułapki to specjalne pojemniki lejkowe (kominowe) wielkości niewielkiej doniczki. Najczęściej są w kolorze mlecznym i zielonym, by wyglądały estetycznie wśród zielonych liści. Wiesza się je w ogrodzie w pobliżu bukszpanów. Najlepiej umieścić jedną pułapkę na każde 20 m2 ogrodu lub co 5 metrów (przy nasadzeniach liniowych).
Specjalne pułapki feromonowe służą do wyłapywania samców ćmy bukszpanowej. Na wolności pozostają jedynie samice, ale bez zapłodnienia nie złożą jaj!
Atraktantem (środkiem wabiącym) jest specjalny dyspenser wypełniony zapachem imitującym feromon samicy. Zwabione samce wlatują do pułapki przez otwór znajdujący się na górze, przez lejek przedostają się do niższych warstw i topią w wodzie umieszczonej na spodzie pojemnika.
P o l e c a n y p r o d u k tPUŁAPKA FEROMONOWA
Do odławiania ćmy bukszpanowej
|
Kiedy zakładać pułapki feromonowe na ćmę bukszpanową?
Pułapki feromonowe wieszamy pod koniec maja i trzymamy aż do jesieni. Raz na jakiś czas (co 4-6 tygodni) trzeba wymienić dyspenser oraz oczyścił pułapkę z martwych owadów. Po oczyszczeniu pułapkę można ponownie zawiesić, bo jest ona wielokrotnego użytku. Zwykle pułapka zawiera w zestawie tylko 1 dyspenser feromonowy, ale łatwo można go dokupić. Warto od razu zrobić sonie zapas 2-3 szt.
Jak stosować pułapki feromonowe? FILM
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Membeth, CC0, Link / Hans Rohmann, Siala - Pixabay