Logo
Logo

Co posadzić obok bukszpanów? | Lista roślin

Bukszpany (Buxus) to niezawodne zimozielone krzewy, które znajdą zastosowanie w każdym ogrodzie. Są mało wymagające w pielęgnacji i nie są wybredne, jeśli chodzi o stanowisko i podłoże. Można je prowadzić w formie żywopłotów, tworzyć z nich fantazyjne rzeźby lub regularne kule. Zobacz, jakie rośliny posadzić obok bukszpanów!

Spis treści
Jakie rośliny dobrze wyglądają obok bukszpanów? Bukszpany i kwiaty cebulowe Krzewy w zestawieniu z bukszpanami Kompozycje róż z bukszpanami Rośliny sezonowe i bukszpany Zielone rzeźby z bukszpanów

Jakie rośliny dobrze wyglądają w towarzystwie bukszpanów?

Bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens) to zimozielony krzew osiągający, w zależności od odmiany, 2-4 metry wysokości. Można go uprawiać w miejscach słonecznych, półcienistych i całkowicie zacienionych. Najlepiej rośnie w żyznym podłożu o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Ale doskonale radzi sobie też na słabszych glebach. Jedną z najważniejszych cech bukszpanów jest możliwość ich formowania. Gatunek tej najlepiej wygląda, jeśli jest regularnie strzyżony – wtedy pięknie się zagęszcza. Można z niego tworzyć najrozmaitsze kształty. A ponieważ dość wolno rośnie, nie ma obawy, że w zielone rzeźby stracą kształt, jaki im nadamy.

Ponieważ bukszpany są dekoracyjne z liści, na ich tle doskonale można wyeksponować mnóstwo gatunków roślin cebulowych, bylin, gatunków sezonowych i kwitnących krzewów.

co posadzić obok bukszpanów fot. iBulb

Fot. iBulb

Kształt formowanych żywopłotów z bukszpanu nadaje kompozycjom charakteru. Rabaty z kwiatami w środku są jak obrazy. Zmieniają wygląd w zależności od tego, co w nich w danym momencie kwitnie.

Kwiaty cebulowe na tle bukszpanów

Wczesną wiosną, często już nawet w marcu, w ogrodzie zakwita morze kolorowych gatunków cebulowych. Jako jedne z pierwszych pojawiają się krokusy, przebiśniegi i śnieżyce, a potem szafirki. W kwietniu zakwitają narcyzy, tulipany, potem urodziwe szachownice (cesarska i kostkowa) i niezwykle efektowne czosnki ozdobne. Rośliny te mają ładne kwiaty, ale pod nimi zwykle widać jeszcze gołą ziemię. Dlatego sprawdzonym sposobem jest sadzenie cebulek w rabatach obwiedzionych formowanym żywopłotem z bukszpanu. Wyraziste kolory kwiatów będą dobrze widoczne na tle jasnej zieleni tego krzewu.

Trzeba jednak pamiętać, że wiosenne kwiaty cebulowe po przekwitnięciu muszą zastąpić rośliny sezonowe lub byliny, aby na rabacie nie było pustych miejsc.

co posadzić obok bukszpanu

Fot. iBulb, Isanto/Pixabay

Formowane bukszpany wyraźnie odróżniają się na tle roślin o dużych kwiatach lub pierzastych liściach.

Bukszpany w towarzystwie krzewów i bylin

W ogrodach naturalistycznych, orientalnych lub w stylu leśnym bukszpany przycięte w kule ładnie komponują się z bylinami o dużych kwiatach (np. liliami, liliowcami) lub liściach (np. funkiami, bergeniami, rodgersją kasztanowcolistną, paprociami) oraz stanowią dobre tło dla gatunków tworzących kępy i dużą ilość drobnych kwiatów (np. przywrotników, bodziszków, niezapominajek, brunnery czy jarzmianek). Na tle drobnych liści bukszpanów doskonale wyglądają krzewy o oryginalnych liściach, takie jak klony palmowe, hortensja dębolistna, ostrokrzew kolczasty lub perukowiec podolski.

co posadzić obok bukszpanu fot. Tina   Pixabay

Fot. Tina/Pixabay

ogrodzie różanym otoczonym bukszpanem obok róż dobrze wyglądają ostróżki,lawenda, kocimiętka oraz zioła.

Klasyczne zestawienie: bukszpan i róże

Ze względu na podobne wymagania pod względem podłoża róże są jednymi z najlepszych roślin, które warto sadzić obok bukszpanów. Podobnie jak w przypadku roślin cebulowych, większość róż najlepiej prezentuje się na rabatach obwiedzionych niskimi strzyżonymi żywopłotami, które zasłaniają dolne partie roślin i podkreślają urodę ich niezwykłych kwiatów.

Wśród róż wybierać możemy spośród różnych grup – dostępne są okazy szczepione na pniu, niskie róże okrywowe, róże pnące, które potrzebują podpór, klasyczne róże rabatowe czy okazałe róże parkowe. 

co posadzić obok bukszpanu

Fot. jean-Clair Galloo, RENE RAUSCHENBERGER/Pixabay 

W ogrodach renesansowych bukszpany towarzyszyły nie tylko kwiatom, ale również roślinom użytkowym (warzywom i ziołom).

Bukszpany i gatunki sezonowe

W miejscach reprezentacyjnych ogrodu, np. z przodu domu w tzw. przedogródku często w bukszpanowych rabatach sadzi się gatunki kwiatów sezonowych, które od wiosny do jesieni cieszą nas kolorowymi kwiatami lub barwnymi liśćmi. Jeśli nie mamy pomysłu na stworzenie takiej rabaty obwiedzionej bukszpanowym żywopłotem lub ozdobionej bukszpanową rzeźbą, warto zainspirować się parterami w ogrodach historycznych. 

co posadzić obok bukszpanu

Fot. iBulb

Letnie rabaty tętnią zielenią i kolorami, a podkreślający ich urodę niski żywopłot z bukszpanu sprawia, że rośliny nie przerastają na zewnątrz i w ogrodzie panuje harmonia.

W naszym klimacie w takich miejscach wczesną wiosną mogą rosnąć bratki, wiosną i latem niskie, różnokolorowe begonie, szałwie, pelargonie rabatowe, aksamitki i gazanie, a jesienią kapusty ozdobne, chryzantemy lub dalie.

co posadzić obok bukszpanu kolaż

Fot. iVerde

Bukszpanowe rzeźby muszą współgrać z ogrodową kompozycją.

Bukszpanowe rzeźby

Jeśli w ogrodowej kompozycji to bukszpan ma grać pierwszą rolę, wtedy obok strzyżonej formy sadzimy rośliny, które nie konkurują z bukszpanem. W tej roli świetnie sprawdzają się niskie trawy ozdobne, byliny tworzące kępy orz karłowe krzewy iglaste, które w mało znaczący sposób odróżniają się od bukszpanu.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: iVerde

Autor
Co posadzić obok bukszpanów? | Lista roślin
Co posadzić obok bukszpanów? | Lista roślin
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (14)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl