Tulipany, narcyzy, hiacynty i krokusy: każdy z nich jest kolorowym symbolem wiosny. W końcu to dzięki roślinom cebulowym ogród nabiera pierwszych wiosennych kolorów. Każdy gatunek kwitnie w określonym czasie. Sadząc więc je warstwami, możemy zagwarantować sobie na rabatach kwiaty przez długi czas – od lutego do maja.
Fot. iBulb |
Warstwy cebulek
Warstwowe sadzenie roślin cebulowych zwane jest także tzw. "sadzeniem na lazanię". Sadzimy je jesienią na rabatach lub trawniku, by zimą się schłodziły, a wiosną przebudziły się i zakwitły. A co zrobić, jeśli nie mamy ogrodu? Cebulki można sadzić również w doniczkach i pojemnikach. Powinny być dość duże; w razie silnych mrozów należy je schować do garażu lub osłonić agrowłókniną.
Sadzenie wcale "na lazanię" nie jest trudne! Potrzebne będą – duże doniczki lub pojemniki, granulat ceramiczny, ziemia do roślin doniczkowych i cebulki roślin kwitnących wiosną. Upewnij się, że w dnie doniczki lub pojemnika są otwory, które umożliwiają odpływ nadmiaru wody.
Fot. iBulb |
Jak to zrobić?
- Na dnie ułóż warstwę granulatu ceramicznego lub kawałków starych doniczek.
- Następnie dodaj warstwę ziemi do roślin doniczkowych o grubości 10 cm.
- Na ziemi ułóż pierwszą warstwę cebulek. Aby uzyskać zachwycający efekt, umieść cebulki blisko siebie.
- Zakryj pierwszą warstwę cebulek ziemią do roślin doniczkowych (warstwa około 5 cm), a następnie posadź kolejną warstwę. Te cebulki także można posadzić blisko siebie, ale należy między nimi zostawić około kilku milimetrów na młode liście.
- Przysyp drugą warstwę cebulek ziemią i posadź trzecią, ostatnią warstwę.
- Na końcu wypełnij doniczkę podłożem.
- Delikatnie uklep ziemię i podlej cebulki niewielką ilością wody.
- W styczniu i lutym (podczas odwilży) ponownie podlej je dużą ilością wody. Dzięki temu cebulki nie wyschną.
Te same kroki należy powtórzyć w przypadku warstwowego sadzenia cebulek w ogrodzie. Nie trzeba mieć doniczki czy pojemnika, wystarczy wykopać na rabacie duży otwór. Sadząc cebulki roślin kwitnących wiosną nie należy dodawać granulatu ceramicznego.
Fot. iBulb |
Gotowy pomysł
W przypadku sadzenia warstwowego można wykorzystać dowolne odmiany cebulek. Należy jednak zwrócić uwagę na okres kwitnienia tak, aby następowało ono sukcesywnie, a nie w tym samym czasie. Gatunki, które kwitną najpóźniej, należy posadzić w najniższej warstwie, a te, które kwitną najwcześniej – najwyżej.
Przepis na biało-niebieskie zestawienie roślinDolna warstwa: tulipan (Tulipa) 'Boston', 'Green Wave'. Środkowa warstwa: hiacynt (Hyacinthus) 'Blue Jacket', narcyz (Narcissus) 'Ice King', 'Sir Winston Churchill' Najwyższa warstwa: zawilec wieńcowy (Anemone coronaria) 'Lord Lieutenant', zawilec wdzięczny (Anemone blanda) 'Blue Shades', kosaciec żyłkowany (Iris reticulata) 'Harmony', szafirek (Muscari), cebulica syberyjska (Scilla sibirica). |
Źródło: iBulb