TERMINY: Sadzenie roślin cebulowych
Terminy sadzenia roślin cebulowych są związane z ich naturalnym rytmem życiowym oraz temperaturą otoczenia. Chodzi o to, aby wysadzić roślinę do ziemi tuż zanim zacznie ona wytwarzać korzenie, potrzebne do tego, aby w momencie kiełkowania miała dostateczne zaopatrzenie w wodę.
► Z gatunkami niezimującymi w gruncie sprawa jest prosta: sadzi się je wiosną, na ogół pod koniec kwietnia i na początku maja, by późne przymrozki nie zniszczyły wychodzących liści. Są to rośliny kwitnące latem i jesienią, czyli begonie, lilie, mieczyki, kanny pacioreczniki i inne.
► Z gatunkami zimującymi w gruncie sytuacja jest bardziej skomplikowana. Są to rośliny kwitnące wiosną i wymagają sadzenia "odpowiednio późno" w drugiej połowie lata i jesienią. Terminy ich sadzenia są w ramkach poniżej:
Sierpień-wrzesień
|
Sierpień-październik
|
Sierpień-listopad
|
Październik do przymrozków
|
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
PIELĘGNACJA: Przed i po kwitnieniu
Marzec – po ustąpieniu mrozów cebule tulipanów, hiacyntów i narcyzów podsypać nawozem wieloskładnikowym 30 g/m2, delikatnie wymieszać go z ziemią, po czym podlać rośliny.
Kwiecień – w trzy tygodnie po pierwszym nawożeniu powtórzyć zabieg. Posadzić bulwy mieczyków (w odstępach co 20 cm na głębokości 6-10 cm).
Maj – jeśli na trawniku rosną szafirki, narcyzy, tulipany lub krokusy nie kosić trawy, dopóki roślinom cebulowym nie zżółkną liście. Podlewać je obficie co 7-10 dni, zasilać co tydzień do początku czerwca, usuwać główki (tylko!) narcyzów i tulipanów – nie tracą siły na wytworzenie nasion, a rośnie cebula. Po 15 maja wysadzić dalie i paciorecznik (w słońcu) oraz begonie (w półcieniu).
Czerwiec – gdy liście zaczną żółknąć przerwać podlewanie tulipanów, narcyzów i hiacyntów. Rośliny posadzone w donicach odstawić na bok, pozostawić do całkowitego zaschnięcia liści, potem można wykopać. Szafirki, narcyzy, szachownice cesarskie – jeśli rosły w jednym miejscu 4-5 lat, przesadzić dzieląc. To ostatni moment na posadzenie cebul roślin kwitnących latem i jesienią.
Lipiec – z dalii, mieczyków, begonii, kosaćców oraz lilii w celu przedłużenia kwitnienia usuwać przekwitłe kwiaty. Co 10-14 dni rośliny nawozić. Podlewać raz na kilka dni, rano, nie mocząc liści.
Sierpień – posadzić kwitnące jesienią zimowity i jesienne krokusy, jeśli gleba jest kwaśna – wapnować. W drugiej połowie miesiąca posadzić narcyzy i szachownicę cesarską.
Wrzesień – zacząć sadzić kolejno: cebulice, przebiśniegi, krokusy wiosenne; tulipany i szafirki. Po pierwszych przymrozkach wykopać dalie, mieczyki, begonie. Jeśli lilie rosły długo w jednym miejscu – wykopać, podzielić, posadzić natychmiast na nowe miejsce, gdzie uprzednio nie rosły żadne cebulowe.
Październik – do połowy miesiąca sadzić tulipany, szafirki, lilie, konwalie, czosnki ozdobne, szachownicę kostkowatą.
SPÓŹNIENIE: Co robić, gdy nie posadziliśmy cebulek w podanym czasie?
Jeśli spóźniliśmy się z sadzeniem, nie wszystko jest stracone – gdy nie ma mrozów można coś dosadzać nawet w grudniu! Olbrzymia zaletą roślin cebulowych jest bowiem to, że potrafią bez szwanku przetrwać dłuższe okresy niedoboru wody i startują ze wzrostem natychmiast, gdy poczują ją wokół siebie.
Tekst: Ewa Ziegler, zdjęcie tytułowe: Peggy und Marco Lachmann-Anke/Pixabay