Lilia biała (Lilium candidum), to bylina należąca do rodziny liliowatych (Liliaceae). W środowisku naturalnym występuje w Azji Zachodniej i Europie Południowej (Bałkany). W wielu krajach na całym świecie, w tym w Polsce, uprawia się ją jako roślinę ozdobną.

Nazywana jest także lilią świętego Józefa i jest kilka razy wymieniana w biblii. Dla chrześcijan jest symbolem czystości duchowej i zmartwychwstania, a w starożytności (w obszarze Morza Śródziemnego) była atrybutem dziewic i płodności.

To wysoka bylina – średnio osiąga 120 cm wysokości (w dobrych warunkach nawet do 2 m!). Wytwarza duże rozety zimozielonych liści. W przeciwieństwie do większości lilii jej cebula korzeni się bardzo płytko – czasem wystaje ponad poziom gruntu. Okazałe, lejkowate i białe kwiaty rozwijają się na pędzie kwiatostanowym po 1-4.

Wymagania i uprawa

Lilię białą powinno się uprawiać w miejscach słonecznych, zacisznych, osłoniętych od wiatru. Optymalne jest żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne podłoże o odczynie lekko alkalicznym.

Cebule sadzi się w połowie lata (ostatni termin to połowa sierpnia) na głębokość 3-5cm. Wcześniej warto je potraktować zaprawą przeciwgrzybową (lilia jest wrażliwa na choroby grzybowe pojawiające się przy nadmiernej wilgoci – zwłaszcza na szarą pleśń). Gatunek jest mrozoodporny. 

Rośliny w czasie suszy powinno się podlewać (mają duże potrzeby na krótko przed i w czasie wykształcania kwiatów). Warto kilkukrotnie dokarmić je (od wiosny do początku lata) nawozami organicznymi (lub mineralnymi ze zwiększoną ilością fosforu).

Rozmnażanie

W kilka tygodni po kwitnieniu (gdy zaschnie nadziemna część) należy ją wykopać i lekko przesuszyć. Na tym etapie lilię można rozmnożyć, oddzielając cebule przybyszowe. Cebule ponownie wysadza się do gruntu. Raz na kilka lat zaleca się zmienić im stanowisko. Sadzonki z młodych cebulek zakwitają po 3-5 latach.

Sposób rozmnażania przez siew z nasion lub sadzonkowanie łusek w warunkach domowych jest możliwy, ale znacznie mniej efektywny.

Zastosowanie

Lilia biała to królowa rabat – w założeniach bylinowych warto umieszczać ją w wyeksponowanym miejscu. Pasuje go ogrodów niezależnie od stylu urządzania. Warto przy tym pamiętać, aby latem stanowisko, w którym rosła obsadzić innym gatunkiem (zapobiegając tym samym powstawaniu pustych miejsc). Jak wszystkie lilie, nadaje się ona do donic i jest znanym kwiatem ciętym. Jest też znaną rośliną wykorzystywaną od wieków w perfumerii.

Zdjęcie tytułowe: "Lilium candidum שושן צחור (Wiki)"/Zachi Evenor/CC BY 2.0, "Madonnenlilie (Lilium candidum)"/blumenbiene/CC BY 2.0, Magnus Manske/CC BY-SA 3.0/Link,