Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
114
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Ogrody Keukenhof: królestwo tulipanów, hiacyntów, narcyzów i krokusów

Na powierzchni 32 hektarów rosną miliony tulipanów i innych kwiatów cebulowych najróżniejszych odmian i kolorów. Ogród w Keukenhof czynny jest zaledwie dwa miesiące w roku – od połowy marca do połowy maja, potem kwiaty przekwitają i trzeba czekać do następnej wiosny. Zobacz jak wygląda największe skupisko roślin cebulowych na Świecie!

 

Ogród w Keukenhof położony jest nieopodal miejscowości Lisse w Holandii. Tulipanowy ogród powstał zaledwie ok. 50 lat temu, chociaż sam park istniał już od 1850 roku.

Nazwa Keukenhof oznacza "ogród kuchenny" (w języku niderlandzkim) i pochodzi z pierwszej połowy XV wieku, kiedy teren ten należał do księżnej Jakoby z Bawarii. Księżna uwielbiała spędzać czas w swoim ogrodzie zbierając zioła, a nawet w nim polując!

Keukenhof to jeden z najpiękniejszych wiosennych ogrodów świata.

Ogród otwarty jest dla zwiedzających tylko przez dwa miesiące – od końca marca do połowy maja. Co roku przyciąga do siebie tłumy miłośników kwitnących roślin cebulowych.

Rocznie odwiedza go 700 tys. turystów! Tak duża liczba oglądających sprawia, że w ogrodzie codziennie od samego rana są prawdziwe tłumy zwiedzających.

Ogrody Keukenhof - kolażFot. cision.com/keukenhof, Pixabay

Keukenhof czyli tulipany, hiacynty, narcyzy i krokusy

Główną atrakcją Keukenhof są kwiaty cebulowe kwitnące wiosną, m.in. tulipany, hiacynty, krokusy wiosenne, narcyzy.

Co roku wysadza się tutaj ręcznie 7 milionów cebulek. Co roku także zmieniana jest kompozycja, układ rabat, kolorów i odmian kwiatów, dlatego też ogród można odwiedzać co roku i za każdym razem zobaczyć coś nowego.

Cebulki sadzone są warstwami – jedna na drugiej. Na samej górze sadzone są krokusy, gdyż zakwitają najwcześniej. Pod nimi sadzone są cebule wczesnych gatunków tulipanów, a na samym dnie cebulki gatunków kwitnących najpóźniej. W ten sposób w jednym miejscu kwiaty zakwitają kolejno po sobie, stale tworząc zmieniającą się kolorową rabatę. Takie nasadzenie umożliwia utrzymanie kwitnących rabat nawet przez dwa miesiące.

Ogrody Keukenhof - kolażFot. cision.com/keukenhof

Ogrody Keukenhof w liczbach

  • Keukenhof jest największym ogrodem prezentującym kwitnące rośliny cebulowe – jedynym w swoim rodzaju, znanym na całym świecie. Jest też jedną z najpopularniejszych atrakcji Holandii.
  • Rozciąga się na obszarze 32 h i co roku rozkwita tutaj ok. 4,5 milionów tulipanów w 100 odmianach.
  • Rośnie tu 2 500 drzew w 87 gatunkach, a łączna długość alejek, którymi mogą spacerować odwiedzający wynosi 15 km.
  • Keukenhof to również największy w Holandii park rzeźb i najczęściej fotografowane miejsce na świecie.

Polski akcent w Keukenhof

Od kilku lat, co roku główna wystawa w ogrodzie podporządkowana jest innemu tematowi przewodniemu. Na przykład w 2012 tematem przewodnim w Keukenhof był: Polska - Sercem Europy.

Najpiękniejszym elementem ekspozycji jest kompozycja z kwiatów prezentująca wizerunek Fryderyka Chopina o wymiarach 12 x 20 m.

Do jego ułożenia zużyto 50 tysięcy cebulek, a w ich sadzeniu w dniu 13 października 2011 r. wziął udział Janusz Stańczyk Ambasador RP w Królestwie Niderlandów.

Jak dojechać do Ogrodów Keukenhof?

Do Keukenhof, można dostać się komunikacją miejską, wykorzystując "All-in Bus + Keukenhof ticket" (czyli przejazd tam i z powrotem z wliczonym w to biletem wstępu do ogrodu). Są to bezpośrednie autobusy z Amsterdamu, Hagi, Leiden i portu lotniczego Schiphol.

Jadąc własnym transportem, wystarczy w nawigacji wpisać miejscowość Lisse i ulicę Stationsweg. Będąc już w miasteczku, do celu doprowadzi nas czytelne oznakowanie 'Keukenhof'.


2020-02-12
Tekst RedakcjaZielonyOgrodek.pl na podstawie informacji o ogrodzie Keukenhof.nl oraz informacji prasowych, zdjęcia Keukenhof PR oraz SXC

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (15)
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu

Komentarze

ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Nie musimy rezygnować z "żywych" kwiatów, gdy zima za oknem. W tym okresie mogą kwitnąć np. kaktusy bożonarodzeniowe (schlumbergery), ciemierniki czy kalanchoe.
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Ptaki zaczynamy dokarmiać tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Podczas bezśnieżnej zimy ptaki powinny radzić sobie same, bez naszej pomocy.
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Niektóre rośliny domowe (skalnica, agapant) warto przenieść do pomieszczenia, w którym temperatura nie przekracza 10-12°C (zimą w mieszkaniu temperatura często jest bowiem zbyt wysoka, a powietrze suche). Z powodu krótkich i pochmurnych dni rośliny dobrze jest także doświetlać świetlówkami.
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Formujemy drzewa liściaste i iglaste przez cały rok, ale najlepiej robić to w miesiącach listopad-marzec (WYJĄTKI: klon, grab, brzoza – po przycięciu gatunki te "płaczą", dlatego formuje się je od czerwca do września!). W przypadku drzew iglastych nie musimy zabezpieczać ran, jeśli są gatunkami żywicującymi.
Tydzień 49, Sentencja nr:3
Tydzień 49, Sentencja nr:3
Jeśli jeszcze tego nie robiliśmy, wciąż można ściółkować rabaty, na których rosną wrażliwe na mróz gatunki bylin i krzewów.
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Okryjmy na zimę róże. Gatunki krzewiaste (zarówno wielkokwiatowe, jak i wielokwiatowe) należy obsypać do wysokości 20 cm (np. trocinami, ziemią, piaskiem, mchem lub gałązkami drzew iglastych). Z piennych formujemy chochoł lub przyginamy gałązki do ziemi, a następnie je obsypujemy.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu