Logo
Logo
91
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Ogrody Keukenhof: królestwo tulipanów, hiacyntów, narcyzów i krokusów

Na powierzchni 32 hektarów rosną miliony tulipanów i innych kwiatów cebulowych najróżniejszych odmian i kolorów. Ogród w Keukenhof czynny jest zaledwie dwa miesiące w roku – od połowy marca do połowy maja, potem kwiaty przekwitają i trzeba czekać do następnej wiosny. Zobacz jak wygląda największe skupisko roślin cebulowych na Świecie!

 

Ogród w Keukenhof położony jest nieopodal miejscowości Lisse w Holandii. Tulipanowy ogród powstał zaledwie ok. 50 lat temu, chociaż sam park istniał już od 1850 roku.

Nazwa Keukenhof oznacza "ogród kuchenny" (w języku niderlandzkim) i pochodzi z pierwszej połowy XV wieku, kiedy teren ten należał do księżnej Jakoby z Bawarii. Księżna uwielbiała spędzać czas w swoim ogrodzie zbierając zioła, a nawet w nim polując!

Keukenhof to jeden z najpiękniejszych wiosennych ogrodów świata.

Ogród otwarty jest dla zwiedzających tylko przez dwa miesiące – od końca marca do połowy maja. Co roku przyciąga do siebie tłumy miłośników kwitnących roślin cebulowych.

Rocznie odwiedza go 700 tys. turystów! Tak duża liczba oglądających sprawia, że w ogrodzie codziennie od samego rana są prawdziwe tłumy zwiedzających.

Ogrody Keukenhof - kolażFot. cision.com/keukenhof, Pixabay

Keukenhof czyli tulipany, hiacynty, narcyzy i krokusy

Główną atrakcją Keukenhof są kwiaty cebulowe kwitnące wiosną, m.in. tulipany, hiacynty, krokusy wiosenne, narcyzy.

Co roku wysadza się tutaj ręcznie 7 milionów cebulek. Co roku także zmieniana jest kompozycja, układ rabat, kolorów i odmian kwiatów, dlatego też ogród można odwiedzać co roku i za każdym razem zobaczyć coś nowego.

Cebulki sadzone są warstwami – jedna na drugiej. Na samej górze sadzone są krokusy, gdyż zakwitają najwcześniej. Pod nimi sadzone są cebule wczesnych gatunków tulipanów, a na samym dnie cebulki gatunków kwitnących najpóźniej. W ten sposób w jednym miejscu kwiaty zakwitają kolejno po sobie, stale tworząc zmieniającą się kolorową rabatę. Takie nasadzenie umożliwia utrzymanie kwitnących rabat nawet przez dwa miesiące.

Ogrody Keukenhof - kolażFot. cision.com/keukenhof

Ogrody Keukenhof w liczbach

  • Keukenhof jest największym ogrodem prezentującym kwitnące rośliny cebulowe – jedynym w swoim rodzaju, znanym na całym świecie. Jest też jedną z najpopularniejszych atrakcji Holandii.
  • Rozciąga się na obszarze 32 h i co roku rozkwita tutaj ok. 4,5 milionów tulipanów w 100 odmianach.
  • Rośnie tu 2 500 drzew w 87 gatunkach, a łączna długość alejek, którymi mogą spacerować odwiedzający wynosi 15 km.
  • Keukenhof to również największy w Holandii park rzeźb i najczęściej fotografowane miejsce na świecie.

Polski akcent w Keukenhof

Od kilku lat, co roku główna wystawa w ogrodzie podporządkowana jest innemu tematowi przewodniemu. Na przykład w 2012 tematem przewodnim w Keukenhof był: Polska - Sercem Europy.

Najpiękniejszym elementem ekspozycji jest kompozycja z kwiatów prezentująca wizerunek Fryderyka Chopina o wymiarach 12 x 20 m.

Do jego ułożenia zużyto 50 tysięcy cebulek, a w ich sadzeniu w dniu 13 października 2011 r. wziął udział Janusz Stańczyk Ambasador RP w Królestwie Niderlandów.

Jak dojechać do Ogrodów Keukenhof?

Do Keukenhof, można dostać się komunikacją miejską, wykorzystując "All-in Bus + Keukenhof ticket" (czyli przejazd tam i z powrotem z wliczonym w to biletem wstępu do ogrodu). Są to bezpośrednie autobusy z Amsterdamu, Hagi, Leiden i portu lotniczego Schiphol.

Jadąc własnym transportem, wystarczy w nawigacji wpisać miejscowość Lisse i ulicę Stationsweg. Będąc już w miasteczku, do celu doprowadzi nas czytelne oznakowanie 'Keukenhof'.


2020-02-12
Tekst RedakcjaZielonyOgrodek.pl na podstawie informacji o ogrodzie Keukenhof.nl oraz informacji prasowych, zdjęcia Keukenhof PR oraz SXC


Komentarze

Powiązane artykuły
Pokaż więcej (13)
Warto przeczytać
RENOWACJA
Na czasie
RENOWACJA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Czas zainteresować się ozdobnymi roślinami jednorocznymi: na miejsce stałe siejemy rośliny odporne na chłód, a w szklarni rośliny wrażliwe (petunia, niecierpek).
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Możemy dzielić i przesadzać byliny rabatowe, których okres kwitnienia przypada na lato i jesień (funkie, rojniki, rozchodniki).
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Usuwamy pędy róż uszkodzone podczas zimy. Oprócz tego skracamy o 1/3 stare pędy, a u odmian wielkokwiatowych usuwamy także pędy słabe i rosnące w niewłaściwym kierunku.
 
Twoja strona ogrodu