Logo
Logo

Ogrody Keukenhof: królestwo tulipanów, hiacyntów, narcyzów i krokusów

Na powierzchni 32 hektarów rosną miliony tulipanów i innych kwiatów cebulowych najróżniejszych odmian i kolorów. Ogród w Keukenhof czynny jest zaledwie dwa miesiące w roku – od połowy marca do połowy maja, potem kwiaty przekwitają i trzeba czekać do następnej wiosny. Zobacz jak wygląda największe skupisko roślin cebulowych na Świecie!

Ogród w Keukenhof położony jest nieopodal miejscowości Lisse w Holandii. Tulipanowy ogród powstał zaledwie ok. 50 lat temu, chociaż sam park istniał już od 1850 roku.

Nazwa Keukenhof oznacza "ogród kuchenny" (w języku niderlandzkim) i pochodzi z pierwszej połowy XV wieku, kiedy teren ten należał do księżnej Jakoby z Bawarii. Księżna uwielbiała spędzać czas w swoim ogrodzie zbierając zioła, a nawet w nim polując!

Keukenhof to jeden z najpiękniejszych wiosennych ogrodów świata.

Ogród otwarty jest dla zwiedzających tylko przez dwa miesiące – od końca marca do połowy maja. Co roku przyciąga do siebie tłumy miłośników kwitnących roślin cebulowych.

Rocznie odwiedza go 700 tys. turystów! Tak duża liczba oglądających sprawia, że w ogrodzie codziennie od samego rana są prawdziwe tłumy zwiedzających.

Ogrody Keukenhof - kolaż Fot. cision.com/keukenhof, Pixabay

Keukenhof czyli tulipany, hiacynty, narcyzy i krokusy

Główną atrakcją Keukenhof są kwiaty cebulowe kwitnące wiosną, m.in. tulipany, hiacynty, krokusy wiosenne, narcyzy.

Co roku wysadza się tutaj ręcznie 7 milionów cebulek. Co roku także zmieniana jest kompozycja, układ rabat, kolorów i odmian kwiatów, dlatego też ogród można odwiedzać co roku i za każdym razem zobaczyć coś nowego.

Cebulki sadzone są warstwami – jedna na drugiej. Na samej górze sadzone są krokusy, gdyż zakwitają najwcześniej. Pod nimi sadzone są cebule wczesnych gatunków tulipanów, a na samym dnie cebulki gatunków kwitnących najpóźniej. W ten sposób w jednym miejscu kwiaty zakwitają kolejno po sobie, stale tworząc zmieniającą się kolorową rabatę. Takie nasadzenie umożliwia utrzymanie kwitnących rabat nawet przez dwa miesiące.

Ogrody Keukenhof - kolaż Fot. cision.com/keukenhof

Ogrody Keukenhof w liczbach

  • Keukenhof jest największym ogrodem prezentującym kwitnące rośliny cebulowe – jedynym w swoim rodzaju, znanym na całym świecie. Jest też jedną z najpopularniejszych atrakcji Holandii.
  • Rozciąga się na obszarze 32 h i co roku rozkwita tutaj ok. 4,5 milionów tulipanów w 100 odmianach.
  • Rośnie tu 2 500 drzew w 87 gatunkach, a łączna długość alejek, którymi mogą spacerować odwiedzający wynosi 15 km.
  • Keukenhof to również największy w Holandii park rzeźb i najczęściej fotografowane miejsce na świecie.

Polski akcent w Keukenhof

Od kilku lat, co roku główna wystawa w ogrodzie podporządkowana jest innemu tematowi przewodniemu. Na przykład w 2012 tematem przewodnim w Keukenhof był: Polska - Sercem Europy.

Najpiękniejszym elementem ekspozycji jest kompozycja z kwiatów prezentująca wizerunek Fryderyka Chopina o wymiarach 12 x 20 m.

Do jego ułożenia zużyto 50 tysięcy cebulek, a w ich sadzeniu w dniu 13 października 2011 r. wziął udział Janusz Stańczyk Ambasador RP w Królestwie Niderlandów.

Jak dojechać do Ogrodów Keukenhof?

Do Keukenhof, można dostać się komunikacją miejską, wykorzystując "All-in Bus + Keukenhof ticket" (czyli przejazd tam i z powrotem z wliczonym w to biletem wstępu do ogrodu). Są to bezpośrednie autobusy z Amsterdamu, Hagi, Leiden i portu lotniczego Schiphol.

Jadąc własnym transportem, wystarczy w nawigacji wpisać miejscowość Lisse i ulicę Stationsweg. Będąc już w miasteczku, do celu doprowadzi nas czytelne oznakowanie 'Keukenhof'.


2020-02-12
Tekst RedakcjaZielonyOgrodek.pl na podstawie informacji o ogrodzie Keukenhof.nl oraz informacji prasowych, zdjęcia Keukenhof PR oraz SXC

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (16)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl