Krokus wiosenny (Crocus vernus) to wieloletnia, ozdobna, a także przyprawowa roślina bulwiasta, należąca do rodziny kosaćcowatych (Iridaceae). Krokusy występują naturalnie na łąkach górskich w Europie, na obszarze Tatr, Alp, Pirenejów oraz można je spotkać na Bałkanach.

Kwiaty krokusów pojawiają się wczesną wiosną (często przebijają się przez leżącą jeszcze warstwę śniegu). Wyrastają, podobnie jak ich wąskie liście, z młodych bulw przybyszowych. Większość odmian ma kwiaty w różnych odcieniach fioletu, ale występują też odmiany białe, żółte oraz wielokolorowe. Są zaliczane do najpiękniejszych kwiatów wiosny. Kwitną od lutego do kwietnia.

Wymagania i uprawa

Rośliny te potrzebują wiosennego słońca aby wypuścić zdrowe kwiaty. Lubią podłoża przepuszczalne i próchnicze z lekko kwaśnym pH. Najlepiej rosną, gdy mają zapewnioną dużą wilgoć (choć jak wszystkie rośliny cebulowe nie można doprowadzać do zastoin wodnych – cebulki mogą zacząć gnić).

Cebulki krokusów wiosennych powinno się wykopywać i rozsadzać co kilka lat (ok. 3), ale często pozostawia się je w tym samym miejscu aż do obumarcia, ponieważ po kwitnieniu trudno zlokalizować ich małe bulwy (są często sadzone w obrębie trawnika). Przy odpowiedniej pielęgnacji rośliny dobrze się mnożą i po 3-4 latach tworzą duże kępy kwiatów.

Dla zapewnienia dobrego wzrostu i rozwoju krokusa warto go nawozić wiosną (dwu bądź trzykrotnie w odstępie 2-3 tygodni) preparatami wieloskładnikowymi (np. Amofoską – 30-50 g preparatu na 1m² podłoża). Pod koniec maja ustaje wzrost bulw i zaczynają usychać liście, można je ścinać lub skosić wraz z trawą.

Zastosowanie

W ogrodach najlepiej sadzić je na trawniku, pod rozłożystymi drzewami liściastymi, gdzie wczesną wiosną dociera jeszcze wystarczająca ilość światła (należy pamiętać, aby wiosenne koszenie trawnika wykonywać bardzo ostrożnie – omijając rozwijające się kwiaty). Świetnie pasuje do ogrodów skalnych i na niskie rabaty, gdzie króluje wśród wiosennych kwiatów.

Z roślin rodzaju crocus pozyskuje się najdroższą przyprawę świata szafran (są to wysuszone znamiona słupków kwiatowych krokusa użytkowego – Crocus sativus). Oprócz tego krokusy były niegdyś wykorzystywane do produkcji perfum, barwników oraz w medycynie.

Polecane odmiany

  • 'King of the Striped' – liliowe kwiaty z ciemnymi kreskami
  • 'Pickwick' – białe kwiaty z fioletowymi kreskami
  • 'Golden Yellow' – żółte kwiaty


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie: iVerde; Olga Oginskaya, Hans Braxmeier, Gerhard Gellinger/Pixabay