Krokusy (Crocus) to rzeczywiście bardzo cenne, ogrodowe rośliny kwitnące wiosną. Zakwitają jako jedne z najwcześniejszych, bo już w marcu – nieraz, kiedy leży jeszcze śnieg! Na krótkich łodyżkach pojawiają się okazałe kwiaty o różnych kolorach. Przede wszystkim musimy o nich pomyśleć jesienią! To właśnie o tej porze roku sadzimy większość wiosennych kwiatów cebulowych.
Jak posadzić krokusy, by kwitły przez wiele lat?
- Krokusy wiosenne możemy sadzić już pod koniec sierpnia i we wrześniu.
- Po pierwsze powinniśmy wybrać dla nich odpowiednie stanowisko – miejsce słoneczne (lub nieznacznie ocienione) i próchniczne, lekko kwaśne podłoże.
- Bulwy sadzimy na głębokość 6-8 cm w odstępach co 10-15 cm.
- Najlepiej sadzić je w większych grupach – wtedy są najbardziej efektowne.
- Uprawiane na trawniku rośliny pozostają zazwyczaj w niezmienionym miejscu przez kilka sezonów, a następnie giną. Dzieje się tak, ponieważ trudno jest zlokalizować małe cebulki na powierzchni murawy po ich przekwitnięciu i często pierwszym koszeniu. Wtedy konieczne jest powtarzanie nasadzeń co kilka lat.
- Bulwy rosnące na rabacie można po kwitnieniu wykopać, przechować i ponownie posadzić jesienią.
Jak pielęgnować krokusy?
W celu zapewnienia dobrego wzrostu i rozwoju tych roślin warto je nawieźć wiosną (dwu- bądź trzykrotnie w odstępie 2–3 tygodni) preparatami wieloskładnikowymi, np. Amofoską (30-50 g preparatu na 1 m² podłoża).
Trzeba pamiętać, aby pierwsze, wiosenne koszenie wykonywać bardzo ostrożnie, omijając rozwijające się jeszcze krokusy. W końcu maja, gdy ustaje wzrost ich bulw i liście usychają, można bez obaw kosić całą powierzchnię trawnika.
Byliny te dobrze się mnożą i tworzą po 3-4 latach duże kępy kwiatów. Po tym okresie należy je rozdzielić i przesadzić w inne miejsce.
FILM: Jak głęboko sadzić krokusy?
Źródło: Magazyn Budujemy Dom 3/2016, |