Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Pielęgnacja krokusów: co robić, by kwitły przez wiele lat?

Pytanie czytelnika: Uwielbiam krokusy, to moje ulubione cebulki kwiatowe. Jak powinno się o nie dbać, aby cebule co roku zakwitały?

Spis treści
Jak sadzić krokusy, by kwitły przez wiele lat? Jak je uprawiać? FILM: Jak głęboko sadzić krokusy?

Krokusy (Crocus) to rzeczywiście bardzo cenne, ogrodowe rośliny kwitnące wiosną. Zakwitają jako jedne z najwcześniejszych, bo już w marcu – nieraz, kiedy leży jeszcze śnieg! Na krótkich łodyżkach pojawiają się okazałe kwiaty o różnych kolorach. Przede wszystkim musimy o nich pomyśleć jesienią! To właśnie o tej porze roku sadzimy większość wiosennych kwiatów cebulowych.

Jak posadzić krokusy, by kwitły przez wiele lat?

  • Krokusy wiosenne możemy sadzić już pod koniec sierpnia i we wrześniu.

  • Po pierwsze powinniśmy wybrać dla nich odpowiednie stanowisko – miejsce słoneczne (lub nieznacznie ocienione) i próchniczne, lekko kwaśne podłoże.

  • Bulwy sadzimy na głębokość 6-8 cm w odstępach co 10-15 cm. 

  • Najlepiej sadzić je w większych grupach – wtedy są najbardziej efektowne.

  • Uprawiane na trawniku rośliny pozostają zazwyczaj w niezmienionym miejscu przez kilka sezonów, a następnie giną. Dzieje się tak, ponieważ trudno jest zlokalizować małe cebulki na powierzchni murawy po ich przekwitnięciu i często pierwszym koszeniu. Wtedy konieczne jest powtarzanie nasadzeń co kilka lat.

  • Bulwy rosnące na rabacie można po kwitnieniu wykopać, przechować i ponownie posadzić jesienią.

Jak pielęgnować krokusy?

W celu zapewnienia dobrego wzrostu i rozwoju tych roślin warto je nawieźć wiosną (dwu- bądź trzykrotnie w odstępie 2–3 tygodni) preparatami wieloskładnikowymi, np. Amofoską (30-50 g preparatu na 1 m² podłoża).

Trzeba pamiętać, aby pierwsze, wiosenne koszenie wykonywać bardzo ostrożnie, omijając rozwijające się jeszcze krokusy. W końcu maja, gdy ustaje wzrost ich bulw i liście usychają, można bez obaw kosić całą powierzchnię trawnika.

Byliny te dobrze się mnożą i tworzą po 3-4 latach duże kępy kwiatów. Po tym okresie należy je rozdzielić i przesadzić w inne miejsce.

FILM: Jak głęboko sadzić krokusy? 

ogród na co dzień / Youtube

logo BudujemyDom.pl

Źródło: Magazyn Budujemy Dom 3/2016,
tekst i zdjęcie: Malgorzata Szymańska
zdjęcie tytułowe: krystianwin/Pixabay

Autor
Pielęgnacja krokusów: co robić, by kwitły przez wiele lat?
Pielęgnacja krokusów: co robić, by kwitły przez wiele lat?
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)