Logo
Logo
73
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Nawożenie roślin cebulowych

Nawożenie to jeden z bardzo ważnych zabiegów pielęgnacyjnych w naszych ogrodach. Jest ono niezbędne jeśli chcemy, aby otaczało nas wiele, pięknych i zdrowych roślin lub gdy chcemy mieć obfite zbiory owoców. Rośliny cebulowe nie są wyjątkiem od tej reguły – za "dokarmianie" będą się odwdzięczać swoimi niepowtarzalnymi kwiatami oraz barwami.

Warto znać podstawy ich nawożenia i zaplanować ten zabieg we własnym ogrodzie.

 

Jakie rośliny cebulowe wymagają nawożenia?

Jak niemal każda grupa roślin ogrodowych, tak też nasze cebulki kwiatowe lubią być nawożone. Rośliny te sadzimy zwykle dość gęsto, aby dały piękny efekt łanów kwietnych – tyle roślin w jednym miejscu z zapałem będzie "wyciągać" składniki odżywcze z gleby.

Na nawożenie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę w przypadku wiosennych tulipanów, narcyzów, szachownic cesarskich, hiacyntów jak też cebulic.

Letnie rośliny cebulowe takie jak lilie, mieczyki, kanny, dalie czy śniedki należą do dość "żarłocznych" i w ich przypadku wielu ogrodników uważa nawożenie ich za konieczność.

Czym można nawozić rośliny cebulowe?

Byliny cebulowe możemy nawozić zarówno sztucznymi nawozami mineralnymi jak i nawozami naturalnymi czyli organicznymi (kompost, mocznik, itp.).

Na rynku dostępnych mamy obecnie wiele produktów stworzonych dla poszczególnych grup roślin. Są to przeważnie nawozy mineralne wieloskładnikowe, które mają już odpowiedni skład i konkretnie określony termin stosowania.

Decydując się na stosowanie nawozu jednoskładnikowego lub organicznego powinniśmy być już "uzbrojeni" w nieco większą wiedzę, ponieważ mogą one wpływać np. na pH gleby, co często nie jest wskazane.

Kiedy nawozić rośliny cebulowe?

U roślin cebulowych istnieją 2 główne terminy, w których możemy je nawozić:

 • Podczas i zaraz po sadzeniu
  Moment, gdy cebulki wytwarzają korzonki jest bardzo ważny. Rośliny potrzebują w tym czasie przede wszystkim fosforu (P) i potasu (K).

 • Gdy zaczynają wyrastać z ziemi
  Gdy pojawiają się pierwsze zielone liście, pędy i pąki kwiatowe, rośliny potrzebują dużo azotu (N), gdyż to on odpowiada za ich wzrost.

Oprócz tego w trakcie ich kwitnienia, rośliny można dokarmiać co ok. 3 tygodnie specjalnymi nawozami do kwitnących roślin cebulowych (często są to te same nawozy co stosowane przy sadzeniu!).

Jeśli planujemy nawozić rośliny cebulowe tylko raz w roku należy to zrobić bezpośrednio po kwitnieniu – to moment, gdy roślina zaczyna szybko magazynować składniki pokarmowe na spoczynek i przyszły sezon.

Jak nawozi się rośliny cebulowe?

 • Sadząc cebulki możemy użyć nawozu mineralnego sypiąc go na miejsce sadzenia albo rozmieszać go z ziemią, w której się znajdą (pamiętaj –  jeśli zostawimy zbyt dużo nawozu mineralnego w jednym miejscu, doprowadzi to do zaburzenia przyswajalności substancji odżywczych przez rośliny w dość dużym obszarze od takiej "nawozowej bomby").

 • 1 garść to około 30-40 g nawozu.

 • Jeśli dokarmiamy wiosenne kwiaty specjalnymi nawozami dla kwiatów kwitnących, zabieg kończymy najpóźniej w czerwcu.

 • Nie zostawiajmy nawozu mineralnego na liściach roślin – duże stężenie związków mineralnych może poparzyć roślinę! Starajmy się też, żeby jak najmniej bezpośrednio dotykał cebulek.

 • Rośliny cebulowe uwielbiają nawozy organiczne, a szczególnie ściółkowanie kompostem!


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie tytułowe: olesia/Depositphotos

Dowiedz się więcej
 
To Cię zainteresuje
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu