Historia szachownicy cesarskiej
Naturalne miejsca występowania szachownicy cesarskiej to Turcja, południowy wschód i zachód Iranu, Afganistan, Pakistan oraz góry Kaszmiru. W połowie XVI wieku roślina ta została przywieziona do Europy; Karol Kluzjusz (Jules Charles de L'Écluse, francuski lekarz i botanik działający na terenie obecnej Belgii) posadził pierwszą szachownicę cesarską w Lejdzie. Ta iście królewska kwitnąca roślina cebulowa stała się bardzo popularna. Zaczęto ją licznie przedstawiać na obrazach i płytkach ceramicznych już w 1610 roku.
Fot. iBulb
Szachownica cesarska 'Premier' |
Skąd wzięła się nazwa szachownicy cesarskiej?
Łacińska nazwa rośliny brzmi Fritillaria imperialis. Nazwa rodzajowa Fritillaria pochodzi od słowa "fritilus" (kubek do gry w kości), a gatunkowa imperialis – od słowa "imperium" (cesarstwo). Roślina w polskim języku otrzymała nazwę szachownica cesarska. Bywa również nazywana cesarską koroną.
Fot. iBulb |
Szachownica w legendach
Szachownica cesarska odegrała główną rolę w kilku legendach i podaniach ludowych. Według jednej z legend kwiaty szachownicy cesarskiej, jako jedyne, nie kłaniały się Jezusowi idącemu na Golgotę. Wszystkie inne pochyliły się ze współczucia, a szachownica pozostała dumnie wyprostowana. Kiedy Jezus uprzejmie upomniał kwiat, roślina skłoniła się, zarumieniła ze wstydu i uroniła łzy z majestatycznego kwiatu.
Druga legenda związana jest z perską królową. Z powodu wyjątkowej urody król nie ufał swojej małżonce. Zarzucił jej niewierność i zabronił wstępu do pałacu. Smutna królowa, w poczuciu niewinności, wędrowała po polach. Wypłakała tak wiele łez, że skurczyła się do rozmiarów rośliny. Kiedy się zatrzymała, jej nogi zakorzeniły się w ziemi i zamieniła się w koronę cesarską.
Sadzenie szachownicy cesarskiej
|
Fot. iBulb
Cebule szachownicy cesarskiej mają u góry otwór; pozostałość po starej łodydze. |
Uprawa i pielęgnacja szachownicy
|
Fot. iBulb
Szachownica cesarska 'Maxima Lutea' |
Przydatne właściwości rośliny
Kwiaty szachownicy cesarskiej wydzielają specyficzny, nieprzyjemny zapach. Tę cechę warto wykorzystywać – zapach szachownicy odstraszacza z ogrodu krety, myszy polne i karczowniki.
Duże krople nektaru wytwarzane przez kwiaty szachownic przyciągają do ogrodu pszczoły i motyle. Po delikatnym stuknięciu w kwiat wczesnym rankiem warto spróbować smaku wspaniałego nektaru.
Źródło: iBulb