Szachownica perska (Fritillaria persica) to roślina cebulowa należąca do rodziny liliowatych (Liliaceae). Posiada wzniesiony, prosty pokrój i osiąga 80-120cm wysokości. Liście są lancetowate, lekko skręcone, umieszczone na pędzie skrętolegle.

Kwiaty wyrastają na długich pędach - tworzą grona. Mają zróżnicowaną barwę w odcieniu brązu, czerwieni i fioletu. Na rynku dostępne są także odmiany o kremowozielonych kwiatach. Kwitnie od kwietnia do maja.

Szachownica perska najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, osłoniętych od wiatru. Preferuje podłoża żyzne, przepuszczalne, wzbogacone kompostem. Można ją uprawiać na gorszych typach gleb. Nie lubi podłoży suchych i kwaśnych. To gatunek mrozoodporny. Cebule wysadza się we wrześniu na głębokości ok 20cm. Odpowiednia rozstawa wynosi 25cm.

W czasie sezonu wegetacyjnego należy ją regularnie odchwaszczać. Wiosną warto zastosować nawozy organiczne. Dobrze reaguje na ściółkowanie gleby. Co kilka lat cebule zaleca się wykopywać, przesuszyć i przechowywać w suchym, przewiewnym miejscu. Szachownicę można wtedy rozmnożyć przed oddzielenie cebul przybyszowych.

Roślina cebulowa to efektowna dekoracja często wykorzystywana do tworzenia rabat. Warto ją także sadzić na tle murów, ścian i ogrodzeń. Dobrze komponuje się z innymi roślinami cebulowymi oraz wiosennymi bylinami.

zdjęcie: Anneli Salo (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons