Szachownica kostkowa (Fritillaria meleagris) to roślina o bardzo charakterystycznych kwiatach należąca do rodziny liliowatych (Liliaceae). Naturalnie występuje w Europie głównie Zachodniej. W Polsce jest bardzo rzadki – można się na niego natknąć na Pomorzu i w Wielkopolsce, na terenach wilgotnych łąk. Szachownica kostkowata jest rośliną rodzimą objętą ścisłą ochroną gatunkową.
Nazwa rośliny wywodzi się od rzadko pojawiającego się w naturze wzoru na płatkach kwiatowych przypominającego prawdziwą szachownicę. Po łacinie fritillarius oznacza "kubek do gry w kości".
Roślina dorasta od 20-40 cm. Wąskie, lancetowate, ustawione skrętolegle liście są szaro-zielone i posiadają charakterystyczne "rowkowanie". Kwiat to zwisający kielich o tępych płatkach. Może być fioletowo-biały (wzór szachownicy) lub jednolicie biały i mieć długość do 4 cm. Jest rośliną, którą lubią owady.
Cebula jest jasnobrązowa i ma ok. 4 cm.
Wymagania i uprawa
Cebule szachownicy sadzi się jesienią – od końca sierpnia do początku listopada na umiarkowanie wilgotne stanowisko, w słonecznym miejscu. Roślina preferuje gleby lekkie w pobliżu zbiorników wodnych.
Rośliny wykopujemy raz na kilka (2-3) lat aby oddzielić cebulki przybyszowe, po czym przetrzymujemy ją do przełomu sierpnia i września.
Zastosowanie
W ogrodzie najlepiej ją sadzić w półcieniu, na glebach próchnicznych, utrzymujących wilgoć. Doskonale prezentuje się na trawnikach. Przy zakupie cebul należy zwrócić szczególną uwagę na wygląd łusek – szachownica kostkowata bardzo łatwo wysycha w czasie przechowywania.
Zdjęcia: iBulb