Logo
Logo

Szachownica kostkowata (Fritillaria meleagris)

Szachownica kostkowata (Fritillaria meleagris) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Kolor kwiatów: białe, purpurowe, różowe
 • Pokrój: wzniesiony
 • Wysokość: 0,2-0,3 m
 • Okres kwitnienia: IV, V
 • Stanowisko: słońce, półcień
 • Zastosowanie: rabaty, brzegi zbiorników wodnych, nasadzenia naturalistyczne
 • Szachownica kostkowa (Fritillaria meleagris) to roślina o bardzo charakterystycznych kwiatach należąca do rodziny liliowatych (Liliaceae). Naturalnie występuje w Europie głównie Zachodniej. W Polsce jest bardzo rzadki – można się na niego natknąć na Pomorzu i w Wielkopolsce, na terenach wilgotnych łąk. Szachownica kostkowata jest rośliną rodzimą objętą ścisłą ochroną gatunkową.

  Nazwa rośliny wywodzi się od rzadko pojawiającego się w naturze wzoru na płatkach kwiatowych przypominającego prawdziwą szachownicę. Po łacinie fritillarius oznacza "kubek do gry w kości".

  Roślina dorasta od 20-40 cm. Wąskie, lancetowate, ustawione skrętolegle liście są szaro-zielone i posiadają charakterystyczne "rowkowanie". Kwiat to zwisający kielich o tępych płatkach. Może być fioletowo-biały (wzór szachownicy) lub jednolicie biały i mieć długość do 4 cm. Jest rośliną, którą lubią owady.

  Cebula jest jasnobrązowa i ma ok. 4 cm.

  Wymagania i uprawa

  Cebule szachownicy sadzi się jesienią – od końca sierpnia do początku listopada na umiarkowanie wilgotne stanowisko, w słonecznym miejscu. Roślina preferuje gleby lekkie w pobliżu zbiorników wodnych.

  Rośliny wykopujemy raz na kilka (2-3) lat aby oddzielić cebulki przybyszowe, po czym przetrzymujemy ją do przełomu sierpnia i września.

  Zastosowanie

  W ogrodzie najlepiej ją sadzić w półcieniu, na glebach próchnicznych, utrzymujących wilgoć. Doskonale prezentuje się na trawnikach. Przy zakupie cebul należy zwrócić szczególną uwagę na wygląd łusek – szachownica kostkowata bardzo łatwo wysycha w czasie przechowywania.

  Zdjęcia: iBulb

   
  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (3)
  Powiązane rośliny

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl