Szachownica cesarska (Fritillaria imperialis) należy do rodziny liliowatych (Liliaceae) i naturalnie występuje na terenach południowej Azji. W Polsce możemy ją spotkać jedynie jako roślinę ozdobną.
Cechą charakterystyczną tej rośliny jest niewątpliwie jej sylwetka – szachownica osiąga do 1 m wysokości. Kilka kwiatostanów wzniesionych jest na sztywnej łodydze, pozbawionej liści w środkowych partiach, zaś ulistnionej od dołu oraz na samym szczycie, tworząc charakterystyczną "czuprynę".
Kwiaty występują w kolorach ciemno-pomarańczowym, pomarańczowym lub żółtym. Układają się w formie zwisającej korony kwiatów (od tego, roślina jest często nazwana koroną cesarską). Kwitnie w kwietniu i maju.
Szachownica cesarska jest silnie trująca (zawiera m.in. imperialinę). Wszelkie prace związane z jej uprawą zaleca wykonywać się w rękawiczkach.
Szachownica cesarska wydziela też charakterystyczny, często określany jako nieprzyjemny zapach.
Uprawa i wymagania
Szachownica cesarska lubi stanowiska słoneczne. Najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych i próchniczych o obojętnym odczynie. Na jej sadzenie wybierajmy miejsca osłonięte od wiatru.
Jest rośliną nie wymagającą częstego podlewania i musimy uważać, aby jej nie przelewać. Jedynie w czasie kwitnienia zwróćmy baczniejszą uwagę, aby miała dostatecznie dużo wilgoci. Po kwitnieniu szachownica cesarska naturalnie się zasusza i wchodzi w stan spoczynku.
Cebul nie wykopujemy na zimę z gruntu – zimują one w gruncie, a po ok. 3 latach tworzą ładne i duże kępy kwiatów.
Cebule szachownicy cesarskiej sadzimy w lecie – pod koniec sierpnia (można też na początku września). Tak jak w przypadku większości roślin cebulowych umieszczamy je na głębokość ok. 3 wielkości cebulki.
Pęd kwiatostanowy ścinamy tak, aby nie wytwarzał nasion – gdy zacznie zasychać. Liści nie ruszamy, ponieważ aż do uschnięcia będą odżywiać część podziemną rośliny.
Zastosowanie
Polecana jest szczególnie na kwietniki oraz jako kwiat cięty. Pięknie się prezentuje wśród innych roślin cebulowych kwitnących wiosną. Przez to, że jest wysoka nadaje się na nasadzenia w głębi rabat. Z powodzeniem rosną też w donicach na tarasach i balkonach jak i w domu.
Ciekawostki
Z rośliną tą wiąże się opowieść o Jezusie idącym na Golgotę, któremu kłaniały się wszystkie kwiaty za wyjątkiem jednego – właśnie szachownicy cesarskiej. Gdy Jezus spojrzał na ową roślinę, ta zawstydzona w pokorze schyliła swe kielichy. W dolnych partiach kielicha pojawiają się krople nektaru symbolizujące roniące się łzy.
Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: iBulb.com