Logo
Logo

Kwiaty cebulowe w doniczkach. Przynieś wiosnę do domu

Czy już nie możesz się doczekać pierwszych dni nadchodzącej wiosny? Jasnych promieni słońca, śpiewu ptaków i powietrza wypełnionego zapachem kwiatów? Nawet jeśli na jesieni nie posadziłeś cebulek to nie oznacza, że wiosna nie może zagościć w twoim domu już teraz!

Spis treści
Jakie wiosenne kwiaty cebulowe są najlepsze do doniczek? Pielęgnacja kwiatów cebulowych w domu – o czym pamiętać? Inspiracje na kwiaty cebulowe w doniczkach

Jakie cebulki do doniczek?
Wiosenne kwiaty cebulowe najlepsze do doniczek

Kwiaty cebulowe w doniczkach można przygotować samemu jesienią lub kupić wiosną w sklepie. Dostępne są czasem już od połowy grudnia! 

W doniczkach pięknie prezentują się narcyzy i tulipany, choć nie są tak popularne jak pachnące hiacynty. W ostatnim czasie, modne stały się też wcześnie kwitnące krokusy i szafirki.

O czym warto wiedzieć?
Pielęgnacja kwiatów cebulowych w domu

  • Kwiaty cebulowe w doniczkach trzymane w domu zaczną kwitnąć po upływie od 7 do 14 dni, w zależności od temperatury w pokoju.
  • Lepiej kupować okazy, które jeszcze nie rozpoczęły kwitnienia.
  • Preferują niskie temperatury (nie wyższe niż 20°C), należy więc je ustawiać w niezbyt ciepłych miejscach. Im wyższa temperatura tym czas kwitnienia będzie krótszy. W ciepłe dni możemy je wystawić na balkon lub taras, ale na noc muszą wrócić do domu!
  • Upewnij się, że rośliny nie ma zbyt dużo wilgoci, co mogłoby się przyczynić do pojawienia się pleśni i zgnilizn na cebuli, liściach, łodygach i kwiatach. Ziemia w doniczce nigdy nie powinna być mokra, jednak nie można także dopuścić do jej nadmiernego przesuszenia bo kwiaty szybko zwiędną. Podlewaj ziemię, nie liście i cebule. Nie zraszaj roślin.
  • Kwiaty cebulowe rosnące w doniczkach nie wymagają nawożenia.
  • Po przekwinięciu kwiatów cebulki możemy posadzić w ogrodzie. Warto jednak przyzwyczajać je stopniowo do temperatury na zewnątrz. Wynosimy doniczki najpierw na balkon i trzymamy przez kilka dni. Jeśli prognozowane są przymrozki roślin warto schować do domu. Po kilku dniach, gdy rośliny się zahartują możemy je posadzić do ziemi lub dalej trzymać w doniczce. Zakwitną na wiosnę kolejnego roku.

Zainspiruj się kwiatami cebulowymi w doniczkach?
Przynieś wiosnę do domu

Kwiaty cebulowe to zwiastuny wiosny, radości i dobrego humoru. Ich urocze kolory i subtelne zapachy ożywią cały dom. Hiacynty o słodkim zapachu, piękne narcyzy, urocze szafirki, małe krokusy i irysy rozjaśnią twój dom i dodadzą blasku! Wystarczy na nie spojrzeć, aby poprawić sobie nastrój.

białe krokusy w donicy Crocus flavus Golden Yellow

Urokliwe krokusy to hit wiosny! Wczesne kwitnienie sprawia, że są doskonałe, by wnieść do domu radość z budzącej się po zimie przyrody.

hiacynt Pink Surprise w doniczce Iris reticulata Harmony

Duże ozdobne donice z kwiatami cebulowymi sprawiają, że stają się one niezwykle ważnym, ozdobnym elementem domu.

tulipany w doniczce narcyze w doniczkach

Żółty to kolor, który jest zawsze modny wiosną! Postaw na żółte kwiaty cebulowe w doniczkach by zaczarować ten czas!111

Iris danfordiae krokusy w doniczce Crocus vernus Remembrance

Baw się kształtem i kolorem doniczek i osłonek! Jeśli użyjemy tradycyjnego naczynia, to kwiat ten nabierze klasycznego charakteru, natomiast umieszczenie go w doniczce o nietypowym kształcie lub kolorze nada mu nowoczesny wygląd.

niebieskie szafirki Blue Magic w doniczce białe szafirki White Magic w doniczce

Szafirki występują w wielu odcieniach koloru niebieskiego: od jasnego błękitu do ciemnoniebieskiego szafirowego.

hiacynty Blue Pearl, White Pearl, Purple Sensation hiacynt White Pearl z opłukanymi krzeniami

Wspaniały słodki wiosenny zapach hiacyntów wypełni cały dom. Modnym zabiegiem jest uprawa cebulek w samej wodzie w przezroczystym wazonie.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, źródło iBulb, zdjęcia w tekście: iBulb, zdjęcie tytułowe: Виктория Павлова/Pixabay

Autor
Kwiaty cebulowe w doniczkach. Przynieś wiosnę do domu
Kwiaty cebulowe w doniczkach. Przynieś wiosnę do domu
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (12)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl