Logo
Logo

Szafirki w domu – doniczkowe klejnoty

Wczesną wiosną w ogródkach można zobaczyć śliczne, niebieskie kwiatki zebrane w gęste grona na krótkich łodyżkach – to szafirki. Każdy je zna, prawda? Swój urok zawdzięczają nie tylko wyglądowi, ale także delikatnemu zapachowi, którym przepełniają wiosenne powietrze. Nie bez powodu uważane są za jedne z najbardziej czarujących kwiatów cebulowych. Ich nazwa kojarzy się z drogocennymi klejnotami, a ogród pełen szafirków ma magiczny i romantyczny charakter.

W każdym ogrodzie powinno znaleźć się miejsce na szafirowy dywan. Co jednak zrobić, gdy nie masz ogrodu? Uprawiać szafirki w domu!

Spis treści
Szafirki: nazwa i pochodzenie Lista uprawianych gatunków szafirków Czy szafirki można sadzić w doniczce? Jak pędzić cebule szafirków? Czy szafirki można sadzić na wiosnę, czy tylko jesienią?

Tego o szafirkach nie wiesz

Barwa kwiatów i ich polska nazwa kojarzy się jednak ze szlachetnym kamieniem – szafirem.

Nazwa łacińska szafirków – Muscari, podobno pochodzi od greckiego słowa moschos lub angielskiego musk, co oznacza piżmo i nadana została ze względu na charakterystyczny zapach niektórych gatunków szafirka.

W zachodniej Europie ich nazwa nie ma nic wspólnego z ich kolorem, a z kształtem. Pojedyncze kwiaty szafirków przypominają malutkie dzwoneczki, zebrane są w gęste grona na bezlistnych łodyżkach – stąd angielska nazwa Grape Hyacinth oraz niemiecka Traubenhyazinthen, dosłownie hiacynt gronowy, bo z hiacyntem jest blisko spokrewniony – obie rośliny należą do rodziny szparagowatych (łac. Asparagaceae).

Ciekawostką jest fakt, iż szczytowe kwiatki szafirka (tzw. kwiaty płone) nie są zdolne do wytwarzania nasion, tylko dolne są płodne.

szafirki - kwiaty cebulowe Fot. iBulb / Flower Council Holland

W maleńkiej cebulce szafirka zaklęta jest obietnica pięknego kwitnienia. To jednak nie magia! Natura wszystko pięknie zaplanowała! Wystarczy zakopać cebulkę w ziemi jesienią, zaczekać kilka miesięcy i wiosną cieszyć się jej romantycznym urokiem. Te wyjątkowo rośliny cebulowe występują zwykle w kolorze fioletowym lub niebieskim, ale są także odmiany białe, a nawet różowe!

Najpopularniejsze gatunki szafirków

Rodzaj szafirek obejmuje około 50 gatunków, pochodzących najczęściej z krajów śródziemnomorskich oraz z obszaru Azji Mniejszej. Różnią się między sobą głównie wysokością i kolorem kwiatów. Najczęściej uprawianymi gatunkami są: szafirek armeński (Muscari armeniacum), szafirek groniasty (M. neglectum), szafirek drobnokwiatowy (M. botryoides), a także miękkolistny, wąskokwiatowy i lazurowy.

Wspomniany szafirek miękkolistny (M. comusum, a właściwie Leopoldia comosa) oprócz swojego ozdobnego zastosowania jest także wykorzystywany w kuchni – choć trudno w to uwierzyć, robi się z niego pikle zwane Lampascioni. We Włoszech dziko rosnące cebule wykopywane są od lata do wczesnej wiosny. Po obgotowaniu zalewane są octem i oliwą z oliwek z domieszką aromatycznych ziół.

gatunki i odmiany szafirków Fot. iBulb

Niektóre gatunki i odmiany szafirków przybierają najróżniejsze odcienie błękitu, granatu oraz fioletu. Bywają także kwiaty w dwóch odcieniach błękitu, a nawet białe, różowe oraz żółto-brązowe.

Szafirki w domu

Ogrodowe szafirki kwitną wczesną wiosną, kiedy drzewa i krzewy pozbawione są jeszcze liści. Jeśli nie ma mrozu kwiaty rozwijają się już w marcu. Jednak szafirki to nie tylko kwiaty ogrodowe, można z powodzeniem uprawiać je także w doniczkach – i to kilka tygodni przed rozpoczęciem wiosny. Sprzedawane są w kwiaciarniach i supermarketach już od początku lutego.

szafirki w pojemnikach Fot. iBulb

Wystarczy kilkanaście małych szafirków, aby stworzyć miniaturowy wiosenny ogródek w doniczce, misie, wiklinowym koszyczku, a nawet w starej filiżance. Osoby lubiące nowoczesne ozdoby mogą posadzić cebulki w szklanych wazonach lub kryształowych kieliszkach.

szafirki w doniczkach Fot. iBulb

Pamiętaj, że białe naczynia w naturalny sposób podkreślą urok niebieskich szafirków, za to białe kwiaty najpiękniej będą się prezentować w ciemniejszych doniczkach. Można jednak puścić wodze fantazji i stworzyć szafirkowe ozdoby według naszych indywidualnych upodobań.

szafirki w skurupkach jajek - wielkanocne ozdoby Fot. iBulb

Przed Świętami Wielkiej Nocy cebulki można posadzić w skorupkach jajek – takie ozdoby wprowadzą nas w doskonały świąteczny nastrój. Podczas przesadzania uważajmy na ich wrażliwe korzenie - nie można ich połamać!

KROK PO KROKU
Kwitnienie na życzenie, czyli samodzielne pędzenie cebulek

Aby szafirki zakwitły o dowolnej porze roku, ogrodnicy poddają cebule specjalnemu zabiegowi – pędzeniu. Jest to to małe oszukiwanie natury polegające na chłodzeniu cebul przez określony czas, a następnie przyspieszonej uprawie. Możemy zabieg ten przeprowadzić w domu i nie potrzeba nam specjalnej przechowalni i szklarni – wystarczy tylko parapet, lodówka (tak lodówka) i zdrowe cebule kupione we wrześniu w centrum ogrodniczym.

  1. Cebulki szafirków wkładamy do lodówki i zostawiamy je na 10-15 tygodni. To wystarczy aby dostały odpowiednią porcję chłodu (taka kontrolowana zima) i zainicjować kwitnienie.
  2. Po tym czasie cebulki sadzimy w doniczkach, tak aby pozostawić odkrytą ich górną część w 1/3. W chwili wyjęcia ich z lodówki i wyeksponowania na światło, oszukane cebule sądzą, że nadeszła wiosna i zaczną intensywnie rosnąć.
  3. Wystarczy im jedynie odrobina wody i temperatura nie przekraczająca 15 stopni. Po kilku tygodniach spomiędzy cienkich liści wyłonią się pierwsze kwiaty.

kwitnące cebulki szafirków Fot. iBulb

Warto spróbować przeprowadzić pędzenie szafirków w domu, gdyż nie ma nic przyjemniejszego jak obserwowanie jak cebula budzi się do życia po kilkumiesięcznym odpoczynku.

Nie wyrzucaj doniczkowych szafirków po przekwitnięciu! – ich cebule (po wysuszeniu i przechowaniu) można posadzić w ogrodzie już we wrześniu. Sadzimy na jesieni, aby cieszyć się ich pięknem na wiosnę.

szafirkowy ogródek w doniczce Fot. iBulb

Wczesną wiosną w każdym sklepie ogrodniczym kupisz doniczki z kwitnącymi szafirkami. Wystarczą 2 lub 3 posadzone w większym pojemniku, by stworzyć piękny wiosenny ogródek. Po przekwitnięciu nie musisz ich wyrzucać! Zamiast twego posadź je w ogrodzie, łatwo się przyjmą, przezimują w gruncie i zakwitną kolejnej wiosny!

Co zrobić z szafirkami po kwitnieniu?

Ogrodowe szafirki przekwitają na przełomie maja i czerwca, doniczkowe znacznie wcześniej – jednak nie musimy ich wyrzucać. Mogą w kolejnym sezonie być ozdobą ogrodu. Wystarczy tylko odpowiednio o nie zadbać, a nie jest to trudne, gdyż szafirki są łatwe w uprawie.

Przekwitłe kwiaty obcinamy, a rośliny wynosimy do chłodnego pomieszczenia. Podlewamy je oszczędnie do czasu, aż ich liście zaczną żółknąć. Gdy zaschną, cebule wyjmujemy z ziemi i wkładamy do skrzynek i zasypujemy torfem. Najlepiej przechować je w suchej piwnicy aż do jesieni. We wrześniu cebule sadzimy w ogrodzie (na głębokości 6-8cm), najlepiej w dużych grupach po około 20-25 cebulek – wtedy wyglądają najefektowniej.

sadzenie szafirków w ogrodzie Fot. iBulb

Posadź cebulki szafirków jesienią na głębokości ok. 6 cm. Doskonale zimują i szybko się rozmnażają przez cebulki przybyszowe. Po kilku latach podwoją swoją liczbę. Jeśli będziesz cierpliwy, po 10 latach będziesz mieć prawdziwy wiosenny, szafirowy dywan.

Raz posadzone i pozostawione w gruncie, nie wymagają pielęgnacji, a co najważniejsze nie muszą też być wyjmowane z ziemi na okres letni (tak jak tulipany). Szybko się rozmnażają dzięki licznie wyrastającym cebulkom przybyszowym. Wystarczy posadzić kilka cebul, a po dwóch, trzech latach rozrosną się, tworząc cudowne szafirowe dywany będące efektowną zapowiedzią wiosny.

Najlepiej rosną na stanowisku słonecznym lub półcienistym, na glebie żyznej i próchniczej. Nie wyrzucaj doniczkowych szafirków po przekwitnięciu! - ich cebule (po wysuszeniu i przechowaniu) można posadzić w ogrodzie już we wrześniu. Sadzimy na jesieni, aby cieszyć się ich pięknem na wiosnę.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia tytułowe: iBulb

Autor
Szafirki w domu – doniczkowe klejnoty
Szafirki w domu – doniczkowe klejnoty
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl