Logo
Logo
37
Do góry

Szafirek kwiatem cebulowym roku 2019

Szafirek został wybrany przez iBulb kwiatem cebulowym roku 2019. Ten mały, uroczy kwiatek jako jeden z pierwszych wprowadza wiosnę do ogrodu i doniczki. Dzięki niemu pierwsze cieplejsze dni nabierają wspaniałych kolorów i zapachów.

Szafirek (Muscari)

Nazwa „szafirek” doskonale oddaje charakter tej drobnej roślinki cebulowej. Każdy z jej kwiatostanów przypomina bowiem naszyjnik wykonany z małych klejnotów. Jednak pomimo nazwy, nie wszystkie gatunki mają szafirowy kolor. Bywają niebieskie, różowe lub białe, a niektóre nawet dwukolorowe.

Muscari, czyli łacińska nazwa szafirka, brzmi nieco bardziej wyszukanie. Wywodzi się ona od słowa „musk”, które oznacza przypominający piżmo zapach wydzielany przez niektóre gatunki.

Odmiany szafirków
Fot. iBulb

Szafirek występuje w około czterdziestu różnych gatunkach. Najpopularniejszym nich jest szafirek armeński (Muscari armeniacum), który jest stałym bywalcem przydomowych ogrodów.

Nie masz ogrodu? Zawsze możesz posadzić szafirki na patio lub balkonie, ponieważ większość z nich można sadzić w doniczkach. Jeśli posadzisz obok siebie co najmniej 25 cebulek, możesz liczyć na prawdziwą tęczę kolorów. Wiosną czeka Cię niezwykły widok!

Jeśli chcesz, aby w Twoim ogrodzie unosił się zapach piżma, wybierz: szafirek Auchera (M. aucheri) szafirek armeński (M. armeniacum), szafirek drobnokwiatowy (M. botryoides) lub szafirek złoty (M. macrocarpum).

Szafirki w ogrodzie
Fot. iBulb

Czy wiedziałeś, że te eleganckie piękności symbolizują pokorę i skromność? To dlatego, że aby móc je podziwiać w pełni, trzeba uklęknąć. 

Szafirki w ogrodzie Fot. iBulb

Łatwa pielęgnacja

Szafirki dobrze znoszą mróz i są łatwe w uprawie. Można nic z nimi nie robić, a i tak doskonale się przystosują i z każdym rokiem będą się rozrastać. Nic więc dziwnego, że szafirki doskonale sprawdzą się w każdym ogrodzie.

Rośliny mają od 10 do 25 cm wysokości, a każda cebulka wypuszcza więcej niż jeden kwiatostan. Jeśli chcesz cieszyć oczy szafirkami, posadź je od października do grudnia, przed nadejściem pierwszych przymrozków.

Tekst i zdjęcia: iBulb


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi poradami ogrodniczymi i nowościami zapisz się do naszego newslettera!


Warto przeczytać
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
Zima to dla większości roślin okres spoczynku przed nowym sezonem, ale dla nas ogrodników to nie czas na odpoczynek, lecz doskonały moment na...
Powiązane rośliny
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (2)
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu