Logo
Logo

Szafirek kwiatem cebulowym roku 2019

Szafirek został wybrany przez iBulb kwiatem cebulowym roku 2019. Ten mały, uroczy kwiatek jako jeden z pierwszych wprowadza wiosnę do ogrodu i doniczki. Dzięki niemu pierwsze cieplejsze dni nabierają wspaniałych kolorów i zapachów.

Szafirek (Muscari)

Nazwa „szafirek” doskonale oddaje charakter tej drobnej roślinki cebulowej. Każdy z jej kwiatostanów przypomina bowiem naszyjnik wykonany z małych klejnotów. Jednak pomimo nazwy, nie wszystkie gatunki mają szafirowy kolor. Bywają niebieskie, różowe lub białe, a niektóre nawet dwukolorowe.

Muscari, czyli łacińska nazwa szafirka, brzmi nieco bardziej wyszukanie. Wywodzi się ona od słowa „musk”, które oznacza przypominający piżmo zapach wydzielany przez niektóre gatunki.

Odmiany szafirków
Fot. iBulb

Szafirek występuje w około czterdziestu różnych gatunkach. Najpopularniejszym nich jest szafirek armeński (Muscari armeniacum), który jest stałym bywalcem przydomowych ogrodów.

Nie masz ogrodu? Zawsze możesz posadzić szafirki na patio lub balkonie, ponieważ większość z nich można sadzić w doniczkach. Jeśli posadzisz obok siebie co najmniej 25 cebulek, możesz liczyć na prawdziwą tęczę kolorów. Wiosną czeka Cię niezwykły widok!

Jeśli chcesz, aby w Twoim ogrodzie unosił się zapach piżma, wybierz: szafirek Auchera (M. aucheri) szafirek armeński (M. armeniacum), szafirek drobnokwiatowy (M. botryoides) lub szafirek złoty (M. macrocarpum).

Szafirki w ogrodzie
Fot. iBulb

Czy wiedziałeś, że te eleganckie piękności symbolizują pokorę i skromność? To dlatego, że aby móc je podziwiać w pełni, trzeba uklęknąć. 

Szafirki w ogrodzie  Fot. iBulb

Łatwa pielęgnacja

Szafirki dobrze znoszą mróz i są łatwe w uprawie. Można nic z nimi nie robić, a i tak doskonale się przystosują i z każdym rokiem będą się rozrastać. Nic więc dziwnego, że szafirki doskonale sprawdzą się w każdym ogrodzie.

Rośliny mają od 10 do 25 cm wysokości, a każda cebulka wypuszcza więcej niż jeden kwiatostan. Jeśli chcesz cieszyć oczy szafirkami, posadź je od października do grudnia, przed nadejściem pierwszych przymrozków.

Tekst i zdjęcia: iBulb

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
Powiązane rośliny
kategoria-abc_ogrodnika_aktualnosci_ogrodnicze
NAJNOWSZE TREŚCI