Szafirek (Muscari)
Nazwa „szafirek” doskonale oddaje charakter tej drobnej roślinki cebulowej. Każdy z jej kwiatostanów przypomina bowiem naszyjnik wykonany z małych klejnotów. Jednak pomimo nazwy, nie wszystkie gatunki mają szafirowy kolor. Bywają niebieskie, różowe lub białe, a niektóre nawet dwukolorowe.
Muscari, czyli łacińska nazwa szafirka, brzmi nieco bardziej wyszukanie. Wywodzi się ona od słowa „musk”, które oznacza przypominający piżmo zapach wydzielany przez niektóre gatunki.
Fot. iBulb |
Szafirek występuje w około czterdziestu różnych gatunkach. Najpopularniejszym nich jest szafirek armeński (Muscari armeniacum), który jest stałym bywalcem przydomowych ogrodów.
Nie masz ogrodu? Zawsze możesz posadzić szafirki na patio lub balkonie, ponieważ większość z nich można sadzić w doniczkach. Jeśli posadzisz obok siebie co najmniej 25 cebulek, możesz liczyć na prawdziwą tęczę kolorów. Wiosną czeka Cię niezwykły widok!
Jeśli chcesz, aby w Twoim ogrodzie unosił się zapach piżma, wybierz: szafirek Auchera (M. aucheri) szafirek armeński (M. armeniacum), szafirek drobnokwiatowy (M. botryoides) lub szafirek złoty (M. macrocarpum).
Fot. iBulb |
Czy wiedziałeś, że te eleganckie piękności symbolizują pokorę i skromność? To dlatego, że aby móc je podziwiać w pełni, trzeba uklęknąć.
Fot. iBulb |
Łatwa pielęgnacja
Szafirki dobrze znoszą mróz i są łatwe w uprawie. Można nic z nimi nie robić, a i tak doskonale się przystosują i z każdym rokiem będą się rozrastać. Nic więc dziwnego, że szafirki doskonale sprawdzą się w każdym ogrodzie.
Rośliny mają od 10 do 25 cm wysokości, a każda cebulka wypuszcza więcej niż jeden kwiatostan. Jeśli chcesz cieszyć oczy szafirkami, posadź je od października do grudnia, przed nadejściem pierwszych przymrozków.
Tekst i zdjęcia: iBulb