Jak zabezpieczyć drzewa i krzewy liściaste przed zimą? Praktyczne porady

Okrywanie drzew i krzewów na zimę fot. John Kroetch - Dreamstime

Późną jesienią drzewa i krzewy liściaste (owocowe i ozdobne) przygotowują się do zimy zrzucając liście i przechodząc stopniowo w stan spoczynku. Jeśli w kolejnym sezonie chcemy cieszyć się ich urodą lub zbierać z nich obfite plony, powinniśmy pomóc im w tych przygotowaniach i odpowiednio je zabezpieczyć przed zimą.

Posłuchaj
00:00
41
Spis treści
Które krzewy i drzewa liściaste potrzebują okrycia na zimę? Jakie okrycia warto zastosować? Jak i kiedy okryć drzewa i krzewy na zimę? Jak bielenie pni drzew owocowych chroni je przed mrozem?

Które krzewy i drzewa liściaste potrzebują okrycia na zimę?

Większość ogrodowych drzew i krzewów zrzucających liście nie wymaga zimowego okrycia, gdyż zapada w głęboki sen, podczas którego mróz nie jest dla nich dużym zagrożeniem. Okrywać nie trzeba również naszych rodzimych gatunków drzew i krzewów.

Okrycia potrzebują za to niektóre wrażliwe odmiany oraz gatunki rośliny pochodzących z innego klimatu – m.in. ketmia syryjska, pięknotka Bodiniera i judaszowiec kanadyjski, a także młode rośliny (niedawno posadzone) – np. drzewka owocowe (np. czereśnie, morele, brzoskwinie, grusze japońskie, wiśnie) oraz niektóre młode krzewy i drzewa ozdobne (np. katalpa, magnolia, tulipanowiec, ambrowiec amerykański, orszelina olcholistna).

Okrywanie roślin fot. bildlove - Fotolia Fot. bildlove/Fotolia

Czym okrywać?

Niektóre rośliny są jednak wrażliwe i bez naszej pomocy mogą mieć kłopoty z przetrwaniem chłodów, dlatego należy otulić je na zimę agrowłókniną lub słomianym chochołem. W handlu dostępne są też gotowe kaptury ochronne z juty lub agrowłókniny. Jeśli zdecydujemy się na okrycie ich słomą, to wokół okryć powinniśmy rozwinąć stalową siatkę o gęstych oczkach, która zapobiegnie gniazdowaniu gryzoni.

Oprócz ciepłego okrycia niektóre rośliny (np. róże, budleja Davida, hortensje, jaśmin nagokwiatowy, kielichowiec) potrzebują też grubej warstwy ściółki np. z liści, kory, torfu lub trocin bądź kopczyka z ziemi, usypanego ponad korzeniami. Warstwa ściółki przyda się też drzewom owocowym (np. czereśniom i gruszom) oraz szczepionym na podkładkach karłowych, gdyż ich system korzeniowy jest dość płytki i bardziej narażony na przemarzniecie niż w przypadku drzew korzeniących się głębiej.

Kopczyk z ziemi fot. Paweł Romanowski Fot. Paweł Romanowski

Kiedy okrywać?

Wszelkie osłony i zabezpieczenia musimy zakładać w odpowiednim czasie, gdyż rośliny okryte zbyt wcześnie mogłyby ponownie rozpocząć wegetację, a następnie zmarznąć przy pierwszych mrozach lub paść ofiarą chorób grzybowych. Z tego względu osłony i okrycia najlepiej zakładać dopiero po pierwszych późnojesiennych przymrozkach zapowiadających dłuższe ochłodzenie (zwykle jest to koniec XI – początek XII).

Bieleni pni drzew Fot. Agnieszka/Fotolia

Bielenie pni i konarów

Sprawdzonym sposobem na zabezpieczanie drzew owocowych przed uszkodzeniami mrozowymi jest też malowanie ich pni i grubych konarów białą farbą emulsyjną, kredą lub wapnem palonym, wymieszanym z wodą i gliną. Zabieg ma na celu ochronić pnie przed słońcem i nadmiernym nagrzaniem, prowadzącym do rozhartowania tkanek i narażającym je na przemarzniecie oraz powstanie ran zgorzelinowych (bielenie nie służy niszczeniu szkodników zimujących pod korą).

Taka sytuacja zdarza się najczęściej pod koniec zimy (I-II), dlatego jeśli zabieg ma być skuteczny, musi być wykonany odpowiednio wcześnie (najlepiej przełom XI-XII i w razie potrzeby powtórzony na przełomie I-II). Bielenie drzew wiosną (III-IV) lub latem nie ma większego sensu, bo wtedy biała farba nie spełni swojego zadania i nie ochroni kory przed uszkodzeniami mrozowymi. Wprawdzie zabieg wykonany wczesną wiosną może spowolnić wegetację drzew i ochronić je przed wiosennymi przymrozkami, ale nie pomoże już na uszkodzenia powstałe zimą.

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia tytułowe: John Kroetch / Dreamstime oraz 7monarda / Fotolia

Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści