Pięknotka Bodiniera (Callicarpa bodinieri) inaczej kalikarpa, należy do rodziny werbenowatych (Verbenaceae). Występuje głównie w Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

Krzew dorasta do ok. 3 m wysokości i ok 2,5 m szerokości. Pokrój wzniesiony i "miotlasty" (tj. mocno rozgałęziony). Liście są długie (do 18 cm), ciemno-zielone, lancetowate lub eliptyczne o ząbkowanym brzegu. Bardzo ładnie przebarwiają się jesienią.

Pięknotka Bodiniera kwitnie pod koniec lipca i w sierpniu. Wytwarza kwiatostany wierzchotki w kątach liści. Są one złożone z małych, jasno-różowych kwiatów, które nie mają znaczenia ozdobnego, gdyż są słabo widoczne. Główną ozdoba rośliny są jej niespotykane owoce. Są to kuliste pestkowce osiągające do 2-4 mm średnicy i występujące w kolorach od ciemno-fioletowego przez purpurowy do różowego. Pojawiają się w październiku i utrzymują na roślinie do grudnia, a nawet dłużej.

Wymagania i uprawa

Pięknotka Bodiniera najlepiej rośnie i owocuje na stanowiskach słonecznych, ciepłych i osłoniętych. Wymaga żyznych, próchniczych i przepuszczalnych gleb. Krzew potrzebuje umiarkowaną, stale lekko wilgotną ziemię. Roślina łatwo przemarzaj, szczególnie w pierwszych 2 latach po posadzeniu, dlatego na zimę konieczne jest zabezpieczanie.

Krzew warto ściółkować, gdyż zapobiega to m.in. wysychaniu podłoża. Pięknotka Bodiniera wymaga nawożenia

Pięknotkę należy przycinać na przełomie lutego i marca (tak jak z budleję). Warto wiedzieć, że pięknotki łatwiej zapylają się pomiędzy osobnikami i dlatego warto mieć w ogrodzie więcej niż jeden krzew, aby mieć więcej ozdobnych owoców.

Rozmnażanie pięknotki z nasion jest trudne, gdyż potrzebuje ona ciepłego podłoża. Nawet półzdrewniałe sadzonki, które wysadza się z inspektu do gruntu mogą mieć trudności w polskich warunkach.

Zastosowanie

Pięknotka świetnie nadaje się do ogrodów przydomowych oraz świetnie wygląda na naturalnych szpalerach. Jest dobrym zestawieniem dla ogników i innych roślin ozdobnych z owoców na jesień. Dobrze prezentuje się też na tle zimozielonych krzewów. Jesienią jej fioletowawe owoce wciąż są bardzo oryginalną ozdobą w polskich ogrodach, dlatego dobrze je wyeksponować.

Można ją uprawiać w dużych pojemnikach na tarasach. Należy ją wtedy chować na zimę do pomieszczeń.

Inne gatunki i ciekawe odmiany

  • Pięknotka japońska (Callicarpa japonica)
  • Pięknotka rozwidlona (Callicarpa dichotoma)

  • 'Profusion' – ciemne liście, przebarwiające się jesienią na czerwono; intensywnie fioletowe owoce
  • 'Giraldii' – owoce czerwonofioletowe
  • 'Imperial Pearl' – mocno różowe owoce w wyjątkowo obfitych gronach.

Ciekawostki

Nazwa łacińska pięknotki – Callicarpa, pochodzi od greckich słów callos – "piękna" i carpo – "owoce". To właśnie w okresie owocowania krzew ten jest najbardziej ozdobny ozdobny.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Sten/CC BY-SA 3.0/Link, iVerde