Pięknotka Bodiniera (Callicarpa bodinieri) inaczej kalikarpa, należy do rodziny werbenowatych (Verbenaceae). Rodzaj pięknotek zawiera ok. 140 gatunków, występujących głównie w Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

Nazwa pochodzi od greckich słów callos – piękna i carpo – owoce, co staje się oczywiste w trakcie owocowania rośliny. To właśnie w tym okresie jest ona najbardziej ozdobna.

Krzew ten dorasta do ok. 3 m wysokości i ok 2,5 m szerokości. Pokrój wzniesiony i "miotlasty" (tj. mocno rozgałęziony). Liście są długie (do 18 cm), ciemno-zielone, lancetowate lub eliptyczne o ząbkowanym brzegu. Bardzo ładnie przebarwiają się jesienią. 

Pięknotka wytwarza kwiatostany wierzchotki w kątach liści. Są one złożone z małych, jasno-różowych kwiatów, które nie mają znaczenia ozdobnego, gdyż są słabo widoczne. Kwitnie pod koniec lipca i w sierpniu. 

Główną ozdoba rośliny są jej niespotykane owoce. Są to kuliste pestkowce osiągające do 2-4 mm średnicy i występujące w kolorach od ciemno-fioletowego przez purpurowy do różowego. Pojawiają się w październiku i utrzymują na roślinie do grudnia, a nawet dłużej.

Wymagania i uprawa

Pięknotki najlepiej rosną i owocują na stanowiskach słonecznych, ciepłych i osłoniętych. Wymagają żyznych, próchniczych i przepuszczalnych gleb. Będą dobrze się czuć zarówno na lekko zasadowych jak i lekko kwaśnych podłożach.

Krzewy potrzebują umiarkowanej, stale lekko wilgotnej ziemi. Warto je ściółkować, gdyż zapobiega to m.in. wysychaniu podłoża.

Pięknotki Bodiniera wymagają nawożenia. Dodatkowo rośliny te łatwo przemarzają, szczególnie w pierwszych 2 latach po posadzeniu, dlatego na zimę konieczne jest zabezpieczanie roślin.

Pięknotkę należy przycinać na przełomie lutego i marca (tak jak z budleję). Warto wiedzieć, że pięknotki łatwiej zapylają się pomiędzy osobnikami i dlatego warto mieć w ogrodzie więcej niż jeden krzew, aby mieć więcej ozdobnych owoców.

Rozmnażanie pięknotek z nasion jest trudne, gdyż potrzebują one ciepłego podłoża i nawet półzdrewniałe sadzonki, które wysadza się z inspektu do gruntu mogą mieć trudności w polskich warunkach.

Zastosowanie

Pięknotka świetnie nadaje się do ogrodów przydomowych oraz świetnie wygląda na naturalnych szpalerach. Jest dobrym zestawieniem dla ogników i innych roślin ozdobnych z owoców na jesień.

Pięknotki Bodiniera wspaniale prezentują się też na tle zimozielonych krzewów. Jesienią ich fioletowawe owoce wciąż są bardzo oryginalną ozdobą w polskich ogrodach, dlatego dobrze wyeksponować.

Można je uprawiać w dużych pojemnikach na tarasach. Należy je wtedy chować na zimę do pomieszczeń. 

Inne gatunki i ciekawe odmiany

  • Pięknotka japońska (Callicarpa japonica)
  • Pięknotka rozwidlona (Callicarpa dichotoma)

  • 'Profusion' – ciemne liście, przebarwiające się jesienią na czerwono; intensywnie fioletowe owoce
  • 'Giraldii' – owoce czerwonofioletowe
  • 'Imperial Pearl' – mocno różowe owoce w wyjątkowo obfitych gronach.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: iVerde