Budleja Davida (Buddleja davidii) to silnie rosnący krzew liściasty z rodziny trędnikowatych (Scrophulariaceae). Występuje naturalnie na terenach Chin i Japonii, skąd rozpowszechnił się jako roślina ozdobna na całym świecie.

Pokrój rośliny jest zróżnicowany zależnie od odmiany – może dorastać od 1 m (u odmian karłowatych) do nawet 5 m. Wytwarza długie pędy, które wyginają się łukowato pod ciężarem kwiatów. Liście krzewu są średniej wielkości (25 cm), lancetowate i owalne, o kolorze jasnozielonym. Opadają na zimę, choć często nie wszystkie.

Budleja Dawida charakteryzuje się długimi kwiatostanami (30-70 cm) w kształcie wiechy/kolby usytułowanymi na końcach pędów jednorocznych. Rozwijają się stopniowo – najpierw na pędach głównych, później na bocznych. Pojedyncze kwiaty są drobne i mogą mieć barwę białą, różową, fioletową lub purpurową, często z pomarańczowym lub żółtym oczkiem w środku.

Krzew kwitnie od początku sierpnia aż do października. 

Kwiaty budlei przyjemnie pachną i masowo przyciągają motyle – w wielu językach roślina ta nazywana jest motylim krzewem.

Wymagania i uprawa

Budleja lubi żyzną, gliniasto-piaszczystą glebę o odczynie zbliżonym do obojętnego. Podczas upałów i w okresie suszy szybko więdnie, dlatego też trzeba wtedy ją obficie podlewać. Ponieważ ma duże wymagania pokarmowe, w okresie wegetacji może być 2-3-krotnie nawożona nawozami wieloskładnikowymi.

Coroczne przycinanie pędów poprawi nie tylko kwitnienie, lecz także ogólną kondycję rośliny.

Krzew jest niestety, mało odporny na mrozy. Młode okazy na zimę trzeba okrywać (podobnie jak róże krzaczaste) kopczykiem ziemi, kory, trocin lub liści.

Zastosowanie

Budleje Dawida najlepiej sadzić na rabatach kwiatowych – przyciąga ona motyle sprawiając, że nasze ogrody ożywają jeszcze większą ilością barw. Krzewy pięknie prezentują się nad wodą i w sąsiedztwie niższych bylin. Wyselekcjonowano również dosyć dużo odmian karłowych nadających się do uprawy w pojemnikach.

Polecane odmiany

  • 'Ille de France' – zwisający pokrój
  • 'Purple Chip' – odmiana karłowata, jasnofioletowe kwiaty
  • 'Pink Delight' – różowe, długie kwiaty


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: iVerde