Wrzesień – czas na nawożenie i przedłużenie kwitnienia
We wrześniu budleja Davida nadal kwitnie, a jej długie, pachnące kwiatostany przyciągają mnóstwo motyli. Jeśli chcesz, aby kwitnienie trwało jak najdłużej, regularnie usuwaj przekwitłe kwiatostany. Dzięki temu roślina zostanie pobudzona do tworzenia nowych kwiatów, co może wydłużyć okres jej kwitnienia nawet do października.
Jednak to nie wszystko, co powinieneś zrobić we wrześniu. Ten miesiąc to także czas na nawożenie. Wybierz nawozy bogate w potas i fosfor. Dlaczego to takie ważne? Te pierwiastki wspierają drewnienie pędów, co zapobiega ich przemarzaniu w zimie. Pomagają również wzmocnić system korzeniowy, co jest kluczowe dla przetrwania rośliny w trudnych warunkach zimowych. Unikaj natomiast nawozów bogatych w azot, które mogłyby pobudzić roślinę do intensywnego wzrostu, co osłabiłoby jej zdolność do przetrwania zimy.
Październik – przygotowanie do zimy i zabezpieczanie przed mrozem
Październik to czas, kiedy rośliny przygotowujemy na nadejście zimy. Budleja należy do roślin ze strefy 6B, czyli dość odpornych – takich, które wytrzymują spadki temperatur do -20°C / -18°C. Jeśli w regionie, w którym mieszkasz zimy bywają ostrzejsze, roślina wymaga ochrony. W tym celu najczęściej stosuje się zasłanianie części nadziemnych rośliny białą agrowłókniną (tzw. zimową). Pamiętaj, aby materiał dokładnie przymocować sznurkiem, aby chronić krzew przed zimowymi podmuchami wiatru. Nie zapomnij również o zabezpieczeniu korzeni – u podstawy krzewu usyp kopczyk z ziemi lub ściółki o wysokości 20-30 cm. To dodatkowa ochrona dla systemu korzeniowego.
Ważnym aspektem jest także to, że jesienią nie należy przycinać pędów budlei. Zbyt mocne przycięcie rośliny o tej porze roku może osłabić jej odporność na mróz, co grozi jej przemarznięciem. Możesz natomiast usunąć przekwitłe kwiatostany oraz martwe pędy, ale zasadnicze cięcie zostaw na wiosnę.
Zdjęcie tytułowe: Thijs de Graaf / AdobeStock