Logo
Logo

Dlaczego budleja nie kwitnie? Błędy w uprawie

Budleja to piękny krzew o bajecznych, dużych kwiatostanach. Szybko rośnie, pięknie się rozwija i jest łatwa w uprawie, przez co w wielu krajach uznawana jest za chwast. W Polsce jednak stanowi wspaniałą ozdobę ogrodów, jednak zdarza się, że budleja nie kwitnie. Dlaczego budleja nie kwitnie? Co zrobić, żeby budleja obficie kwitła?

Spis treści
5 błędów, przez które budleja nie kwitnie Co zrobić, aby budleja kwitła?

Dlaczego budleja nie kwitnie?
5 najczęstszych przyczyn

1 - Niewłaściwe stanowisko

Budleja Davida (łac. Buddleja davidii) nie lubi chłodu i cienia, dlatego na nieprawidłowo dobranym stanowisku może kwitnąć słabo lub kwiaty mogą się w ogóle nie pojawić. Stanowiska dla budlei powinno być słoneczne, ciepłe i osłonięte od chłodnego wiatru. Dobrze jest sadzić ją przy ścianach od strony południowej, gdzie zostaną spełnione jej wszystkie wymagania.

2 - Nieodpowiednie podłoże

Niewłaściwie dobrane podłoże uniemożliwia roślinie prawidłowe pobieranie składników pokarmowych i wody, a to negatywnie wpływa na jej rozwój. To oznacza, że roślina może przestać kwitnąć, a nawet zacząć obumierać. Warto też pamiętać, że korzenie budlei są bardzo wrażliwe na uszkodzenia, dlatego rośliny nie należy niepotrzebnie przesadzać.

 
 

3 - Brak cięcia pielęgnacyjnego

Budleja bardzo dobrze znosi przycinanie, a zabieg ten jest niezbędny, aby roślina pięknie się rozwijała i obficie kwitła. Brak cięcia spowoduje brak kwitnienia bądź rozwój kwiatów tylko na wierzchołku krzaka. Wiosenne przycinanie powinno obejmować usunięcie wszystkich starych, zniszczonych i zmienionych chorobowo części roślin. Takie odmłodzenie budlei poskutkuje szybszym rozwojem, lepszą kondycją i w rezultacie obfitym kwitnieniem. Dodatkowo należy regularnie usuwać przekwitnięte kwiatostany, co znacząco wydłuża okres kwitnienia.

4 - Nieprawidłowe nawożenie

Odpowiednio dobrane i stosowane nawozy zapewniają roślinom wszystkie składniki pokarmowe, dbając o ich kondycję i pozytywnie wpływając na odporność na czynniki zewnętrzne, choroby i patogeny. Brak stosowania nawożenia lub przenawożenie budlei może spowodować mniejszą ilość lub całkowity brak kwiatów.

5 - Niewłaściwe podlewanie

Budleje są bardzo wrażliwe na okresowe susze, dlatego w okresie intensywnych upałów i przy długotrwałym braku deszczu należy je regularnie podlewać. Inaczej roślina zacznie obumierać i brzydko wyglądać. Budleje najlepiej podlewać wczesnym rankiem, uważając, aby nie zamoczyć zielonych części roślin, a jedynie obficie zmoczyć podłoże.

 
 

Co zrobić, aby budleja kwitła?

  • Mimo że budleje nie są bardzo wymagającym roślinami, to jeśli chcemy uzyskać obfite kwitnienie i pięknie wybarwione kwiaty, trzeba o nie odpowiednio zadbać. Przede wszystkim należy wybrać właściwe stanowisko, w którym będzie ciepło i słonecznie, a podłoże będzie żyzne i przepuszczalne.
  • Ważne jest również, aby regularnie podlewać rośliny.
  • By kwitły najobficiej jak się da, krzewy należy też co roku prawidłowo przycinać.
  • Budleje warto nawozić 2-3 razy w sezonie: wiosną i przed kwitnieniem najlepiej zastosować nawóz do roślin kwitnących, a jesienią zastosować nawóz bez azotu, a za to zawierający dużą ilość fosforu i potasu. Dzięki temu kwitnienie będzie dłuższe, a roślina lepiej poradzi sobie z zimowymi chłodami.
  • Trzeba też pamiętać, że budleje – szczególnie młode – są dość wrażliwe na mróz, więc jesienią trzeba je odpowiednio zabezpieczyć. Najlepiej usypać kopczyk z ziemi i przykryć go korą lub trocinami.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Joshua Ralph / Unsplash

Autor
Dlaczego budleja nie kwitnie? Błędy w uprawie
Dlaczego budleja nie kwitnie? Błędy w uprawie
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-pielegnacja_uprawa_roslin
NAJNOWSZE TREŚCI