Logo
Logo

Wiosenne przycinanie krzewów | Terminy i zasady dla 8 gatunków!

Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych u krzewów ozdobnych jest cięcie. W przypadku wielu gatunków jest ono konieczne, aby roślina prawidłowo rozwijała się (szczególnie jeśli chodzi o pokrój) i obficie zakwitła. Jednakże praca wymaga staranności i wiedzy. Niewłaściwe cięcie może na długie lata oszpecić krzew a nawet doprowadzić do braku kwitnienia w danym roku.

Spis treści
Przycinanie forsycji Przycinanie budlei Przycinanie derenia Przycinanie lilaka Przycinanie pięciornika Przycinanie tawuły Przycinanie tamaryszka Przycinanie ligustru

Jak i kiedy przycinać krzewy ozdobne?

Cięcie krzewów ozdobnych wiąże się niestety z potrzebą posiadania dość szczegółowej wiedzy. Przy tej pracy dość trudno bowiem jest znaleźć ogólne złote środki – technika cięcia przede wszystkim zależy od konkretnego gatunku. Oczywiście pędy uschnięte i uszkodzone należy usuwać regularnie każdego roku, natomiast co kilka lat warto odmładzać krzewy.

Nieco łatwiej można ustalić terminy cięcia: zwykle krzewy kwitnące wczesną wiosną należy ciąć po przekwitnieniu a gatunki kwitnące latem i jesienią – wczesną wiosną. Trzeba przy tym pamiętać, ze nie jest to żelazna reguła, którą można kierować się w przypadku wszystkich krzewów ozdobnych.

Przycinanie forsycji Fot. Alfred Borchard / Freeimages

Przycinanie forsycji

Kiedy przycinać: Po kwitnieniu (najlepiej jeszcze przed rozwojem liści).

Jak przycinać: Pędy, na których znajdowały się kwiaty, należy przyciąć – o połowę. Raz na kilka lat należy usunąć najstarsze gałęzie. Jeśli forsycja będzie przycięta w niewłaściwym terminie, np.: na początku wiosny może nie zakwitnąć. Nadmierne, silne cięcie również nie jest wskazane, gdyż prowadzi do tworzenia licznych, wybujałych odrostów

Uwagi: Forsycja kwitnie na tegorocznych pędach.

Przycinanie budlei Fot. Neoneo CC-BY-3.0 Wikimedia Commons

Przycinanie budlei

Kiedy przycinać: w marcu.

Jak przycinać: wczesną wiosną należy przyciąć krzew niemal przy samej ziemi (często przemarzają) lub usunąć zeszłoroczne pędy. Ponadto w czasie sezonu można przyciąć pędy najcieńsze i uszkodzone.

Uwagi: Budleję Davida warto przyciąć o połowę zaraz po posadzeniu. Budleja na kwitnie na pędach jednorocznych rozwijających się od wiosny do lata.

Przycinanie derenia Fot. Par Anneli Salo / CC-BY-SA-3.0 / Wikimedia Commons

Przycinanie derenia

Kiedy przycinać: derenie o ozdobnych pędach powinno się ciąć wczesną wiosną.

Jak przycinać: Krzewy należy silnie przyciąć ok. 10-20 cm nad ziemią. W ten sposób roślina m.in. dobrze rozkrzewia się, dzięki czemu wygląda atrakcyjnie.

Uwagi: Dereń jadalny można zostawić nie cięty. Wyrośnie wtedy na bardzo duży krzew idealnie pasujący do ogrodów naturalistycznych.

Przycinanie lilaka Fot. Dorian Bianco / CC-BY-SA-2.5 / Wikimedia Commons

Przycinanie lilaka

Kiedy przycinać: wczesną wiosną (odmładzające), po kwitnieniu (kwiatostany).

Jak przycinać: Po kwitnieniu pozostałe kwiatostany należy usuwać, aby nie osłabiały rośliny. Natomiast co kilka lat w okresie przedwiosennym warto wykonywać cięcie odmładzające. Należy usunąć pędy stare, uszkodzone, słabe.

Uwagi: Lilaki pospolite łatwo można formować na ozdobne drzewka. Wtedy regularnie powinno się usuwać odrosty korzeniowe.

Przycinanie pieciornika Fot. MPF / CC-BY-SA-3.0 / Wikimedia Commons

Przycinanie pięciornika

Kiedy przycinać: wczesną wiosną.

Jak przycinać: Należy przyciąć wszystkie zeszłoroczne pędy. Skraca się je o 1/3 do 1/2 długości. U starszych okazów należy co kilka lat usuwać również najgrubsze pędy.

Uwagi: Pięciornik krzewiasty powinien być przycinany każdego roku. Dzięki temu zachowuje atrakcyjny pokrój i obficie kwitnie.

Przycinanie tawuly Fot. Jerzy Opioła / CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons

Przycinanie tawuły

Kiedy przycinać: wczesną wiosną.

Jak przycinać: tawuły kwitnące latem skraca się o 1/3 do 1/2 długości. Dobre rezultaty uzyskuje się również przycinając krzew wczesną wiosną na wys. 10-15 cm nad ziemią.

Uwagi: Tawuła japońska kwitnie na tegorocznych pędach. Po kwitnieniu warto usuwać kwiatostany.

Przycinanie tamaryszka Fot. Jerzy Opioła CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons

Przycinanie tamaryszka

Kiedy przycinać: przedwiośnie, początek wiosny.

Jak przycinać: Pędy jednoroczne należy skrócić o 1/2 do 2/3 długości.

Uwagi: Tamaryszek drobnokwiatowy kwitnie latem.

Przycinanie ligustru Fot. Frank Vincentz / CC-BY-SA-3.0 / Wikimedia Commons

Przycinanie ligustru

Kiedy przycinać: optymalnie I w maju, II w sierpniu, więcej w razie potrzeby.

Jak przycinać: Swobodnie rosnące ligustry nie wymagają cięcia (poza usuwaniem uschniętych i uszkodzonych pędów w okresie wiosennym). Krzewy sadzone na żywopłoty najczęściej tnie się za pomocą nożyc formując równe, geometryczne kształty.

Uwagi: Ligustr bardzo dobrze reaguje na cięcie. Zabieg pozwala „zagęścić” krzew. Roślinę po posadzeniu warto przyciąć na wys. 30 cm.

Poznaj zasady cięcia innych roślin ogrodowych

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: © tsach / Fotolia

Autor
Wiosenne przycinanie krzewów | Terminy i zasady dla 8 gatunków!
Wiosenne przycinanie krzewów | Terminy i zasady dla 8 gatunków!
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl