Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

TOP 9 najpiękniejszych kwitnących krzewów

Pięknie kwitnące krzewy ozdobne to podstawa ogrodu. Stworzą żywą przegrodę, zmieniającą się z miesiąca na miesiąc, a najpiękniejszą w czasie kwitnienia. Przedstawiamy listę 9 najpopularniejszych krzewów kwitnących. Poznaj ich nazwy, opis oraz podstawy pielęgnacji.

Spis treści
Forsycja pośrednia Hortensja ogrodowa Jaśminowiec wonny Krzewuszka cudowna Lilak pospolity Migdałek trójklapowy Pigwowiec japoński Tawuła wczesna Żylistek szorstki

Które krzewy ogrodowe najpiękniej kwitną?
TOP 9 gatunków

forsycja fot. Marc Ryckaert Wikimedia Commons
Fot. Marc Ryckaert CC-BY-SA-2.5 Wikimedia Commons

Forsycja pośrednia

Forsycja (Forsythia) jest krzewem ozdobnym kwitnącym wczesną wiosną (w marcu, kwietniu).  Zanim jeszcze wypuści liście, jej gałązki obsypują się setkami, maleńkich żółtych kwiatów. Ze względu na silny wzrost nie jest polecana do sadzenia w pojemnikach.

Dowiedz się więcej o forsycji pośredniej

  hortensja fot. MJJR Wikimedia Commons
Fot. MJJR CC-BY-2.5 Wikimedia Commons

Hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) to niewysoki krzew (wzrost zależny od odmiany) o bardzo dekoracyjnych, kulistych kwiatostanach. Barwa kwiatów zmienna - począwszy od czerwonego, poprzez różowy po błękitny. Kolor kwiatów zależy od odczynu gleby (na glebach kwaśnych barwa często jest niebieska).

Dowiedz się więcej o hortensji ogrodowej

  jaśminowiec fot. A. Barra Wikimedia Commons
Fot. A. Barra CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0 Wikimedia Commons

Jaśminowiec wonny

Już od XVI wieku mieszkańców Europy Środkowej jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius) cieszy swym wyglądem i niepowtarzalnym zapachem. Duża odporność na mróz, a także małe wymagania glebowe sprawiły, że krzew szczególnie wpisał się w polski krajobraz.

Dowiedz się więcej o jaśminowcu wonnym

  krzewuszka fot. Opiola Jerzy Wikimedia Commons

Krzewuszka cudowna

Krzewuszka cudowna (Weigela florida) to niezwykle dekoracyjny krzew osiągający wysokość do 3 metrów, należący do rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae). Roślinę można często spotkać w literaturze pod nazwą wajgela.

Dowiedz się więcej o krzewuszce cudownej

  bez lilak fot. Dorian Bianco Wikimedia Commons
Fot. Dorian Bianco CC-BY-SA-2.5 Wikimedia Commons

Lilak pospolity

Lilak pospolity (Syringa vulgaris) to krzew lub niewysokie drzewo z rodziny oliwkowatych (Oleacea). Roślina potocznie zwana bzem pochodzi z południowo-wschodniej Europy. Liście jej są szerokojajowate, można porównać je do kształtu serca (liście są dekoracyjne). Kwiaty wyróżnia silny, przyjemny zapach.

Dowiedz się więcej o lilaku pospolitym

  migdałek fot. Cliff Wikimedia Commons
Fot. Cliff CC-BY-2.0 Wikimedia Commons

Migdałek trójklapowy

Migdałek trójklapowy zwany jest także migdałowcem. To jeden z najpopularniejszych kwitnących krzewów ogrodowych. Jego największą ozdobą są drobne kwiaty pojawiające się w zależności od pogody oraz od miejsca sadzenia od połowy marca do połowy kwietnia i kwitną nawet do połowy maja.

Dowiedz się więcej o migdałku trójklapowym

  pigwowiec fot. Bastet78 Wikimedia Commons
Fot. Bastet78 CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0 Wikimedia Commons

Pigwowiec japoński

Pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica) osiąga wysokość ok. 120 cm i rozrasta się szeroko na boki. Jego ozdobą są duże, ceglastoczerwone kwiaty, podobne do kwiatów jabłoni. Pojawiają się tuż przed rozwojem liści – w kwietniu i w maju. Zebrane są w pęczki na całej długości gałęzi.

Dowiedz się więcej o pigwowcu japońskim

  tawuła fot. Rronenow Wikimedia Commons
Fot. Rronenow CC-BY-SA-3.0 Wikimedia Commons

Tawuła wczesna

Tawuła wczesna (Spiraea arguta) kwitnie bardzo obficie na przełomie kwietnia i maja. Tworzy malutkie białe kwiaty w takiej obfitości, że pędy wyglądają jakby były obsypane śniegiem. Dodatkowo krzew jest bardzo łatwy w pielęgnacji i tolerancyjny co do gleby. Te cechy tawuły czynią z niej jeden z najczęściej sadzonych krzewów ogrodowych.

Dowiedz się więcej o tawule wczesnej

Żylistek szorstki
Fot. Wouter Hagens Public domain Wikimedia Commons

Żylistek szorstki

Żylistek szorstki (Deutzia scabra) to obficie kwitnący krzew ogrodowy, należący do rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae). Nazwa szorstki pochodzi od liści, które na spodniej stronie są gęsto pokryte drobnymi, szorstkimi włoskami. Największą ozdobą żylistka są białe, czasem z zewnątrz lekko zaróżowione kwiaty, zebrane w okazałe wiechy.

Dowiedz się więcej o żylistku szorstkim

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Wikimedia Commons (opisane szczegółowo w tekście)

Autor
TOP 9 najpiękniejszych kwitnących krzewów
TOP 9 najpiękniejszych kwitnących krzewów
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl