Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
66
Okazje

TOP 10 długo kwitnących roślin ogrodowych

Rośliny o ozdobnych kwiatach to największa dekoracja ogrodu. Są podstawą rabat, kwietników i służą jako dekoracja balkonów, tarasów, ogrodzeń, murów oraz elementów małej architektury. Jednym z głównych założeń przy aranżacji zieleni jest taki dobór gatunków, aby kompozycja była dekoracyjna jak najdłużej – np. wybierać rośliny o zróżnicowanym okresie kwitnienia i uzupełniać je tymi ozdobnymi z liści, pędów i owoców.

Można pójść także na skróty i postawić na rośliny charakteryzujące się długim okresem kwitnienia. Poniżej przedstawiamy gatunki, które kwitną przynajmniej przez trzy miesiące, a często też wypuszczają kwiaty przez większość sezonu "ogrodowego" (czasem z przerwami). W dodatku zdecydowana większość z nich jest łatwa w uprawie.

1. Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) – Niski krzew, rzadko przekraczający 2 m wysokości. Wytwarza sztywne, wzniesione pędy, pokryte trójklapowymi liśćmi. Liście są duże, dzwonkowate, wielopłatkowe, z wyglądu przypominają nieco malwy. Barwa kwiatów jest zróżnicowana, chociaż najczęściej spotyka się odmiany kwitnące na różowo i biało. Okres kwitnienia: VI, VII, VIII, IX, X.
Wymagania i uprawa: Ketmia wymaga stanowisk słonecznych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. Preferuje podłoża przepuszczalne, próchnicze, zasobne w składniki pokarmowe. Nie jest w pełni mrozoodporna. Krzewy przed zimą trzeba osłonić, ale mimo to w chłodniejszych rejonach Polski mogą nie przetrwać zimy. Ketmię dokarmiamy od wiosny, a w czasie susz podlewamy, jako że źle reaguje na niedobór wody. Cięcie przeprowadza się wiosną.

2. Pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa) – Zazwyczaj dorasta do 1-1,5 m. Ma dość regularny pokrój. Łukowato wzniesione pędy pokryte są pierzastymi liśćmi. Kwiaty są drobne, ale liczne. Wyrastają pojedynczo lub po kilka na szczytach pędów. Są znane z żółtej barwy, choć występują odmiany w innych kolorach. Okres kwitnienia: V, VI, VII, VIII, IX, X.
Wymagania i uprawa: To roślina łatwa w uprawie. Lubi miejsca słoneczne, ale znosi również półcień. Toleruje lekkie, piaszczyste podłoża. Jest odporna na mróz, suszę i zanieczyszczenie powietrza. W czasie suszy warto ją podlewać – wtedy będzie dłużej i bardziej obficie kwitnąć. Cięcie najlepiej przeprowadzać co roku, aby utrzymać atrakcyjny, zwarty pokrój rośliny.

3. Tunbergia oskrzydlona (Thunbergia alata) Jednoroczne pnącze, ozdobne z drobnych sercowatych liści i pomarańczowych kwiatów o brązowym środku. Pędy osiągają 1,5-3 m długości. Okres kwitnienia: VI, VII, VIII, IX, X.
Wymagania i uprawa: Tunbergia lubi stanowiska o dużej ilości światła rozproszonego, osłonięte od wiatru. Preferuje gleby żyzne, przepuszczalne, łatwo nagrzewające się. Jest wrażliwa nie tylko na mrozy, ale także na niskie temperatury. Dlatego na zewnątrz powinno się ją wystawiać dopiero w drugiej połowie maja. Dobrze rośnie w pojemnikach. Wymaga regularnego podlewania i nawożenia. Warto prowadzić ją na podporach lub kratownicach.

TOP 10 długo kwitnących roślin ogrodowych
fot. iVerde; leonardo1960, Alois Grundner/Pixabay

4. Begonia stale kwitnąca (Begonia semperflorens) – W Polsce uprawiana jako roślina jednoroczna. Zwykle osiąga 15-20 cm wysokości. Ma mięsiste, błyszczące, jajowate lub owalne ozdobne liście. Mogą mieć barwę zieloną lub czerwonopurpurową. Drobne kwiaty są najczęściej białe, czerwone, łososiowe i różowe. Okres kwitnienia: V, VI, VII, VIII, IX.
Wymagania i uprawa: Ten gatunek begonii najlepiej uprawiać w miejscach słonecznych – wtedy najobficiej i najdłużej kwitnie. Lubi gleby żyzne, próchnicze, o lekko kwaśnym odczynie. Na miejsce stałe wysadzamy ją, gdy minie ryzyko przymrozków, czyli z reguły od drugiej połowy maja. Begonie warto nawozić, najlepiej kilkakrotnie w sezonie. Obrywanie przekwitłych kwiatostanów przedłuży okres kwitnienia – w ich miejsce będą wyrastać nowe kwiaty.

5. Nagietek lekarski (Calendula officinalis)Roślina jednoroczna, ceniona w ziołolecznictwie i kosmetyce. Rośnie nierównomiernie – osiąga od 25 do 75 cm wysokości. Szorstko owłosione, pokryte łopatkowatymi liśćmi pędy są dość łamliwe. Kwiaty mają pomarańczowy lub żółty kolor i są zebrane w koszyczki osadzone na szczytach pędów. Okres kwitnienia: VI, VII, VIII, IX.
Wymagania i uprawa: Optymalne są stanowiska słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru. Nagietek ma jednak niewielkie wymagania względem stanowiska. A także i gleby. Nasiona wysiewa się wprost do gruntu od kwietnia. Nagietek warto podlewać w czasie suszy, systematycznie (co 2-3 tygodnie) nawozić i usuwać przekwitłe kwiatostany – wtedy może kwitnąć aż do przymrozków.

6. Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)Roślina jednoroczna, dorasta do 60 cm (zwykle to ok. 30 cm). Ma kępiasty pokrój. Liście o sercowatym kształcie gęsto pokrywają łodygę. Na szczytach pędów wyrastają długie kwiatostany złożone z wargowych kwiatów. Te najczęściej mają czerwoną barwę, rzadziej spotyka się odmiany kwitnące na biało, fioletowo lub łososiowo. Okres kwitnienia: VI, VII, VIII, IX, X.
Wymagania i uprawa: Szałwia preferuje słoneczne stanowiska, dzięki temu obficie i długo kwitnie, oraz żyzne, przepuszczalne gleby, zasobne w składniki pokarmowe. Sadzonki na miejsce stałe przesadza się od drugiej połowy maja. Szałwia dobrze sobie radzi uprawiana w donicach lub innych pojemnikach. Uwaga, w czasie suszy nie zaniedbujemy jej podlewania!

7. Aksamitka rozpierzchła (Tagetes patula) Roślina jednoroczna, dorasta do 60 cm. Ma kępiasty pokrój i pierzastodzielne liście. Kwiaty są dość duże (4-6 cm średnicy), języczkowate. Kwiaty mogą być żółte, pomarańczowe i bordowe. Okres kwitnienia: VII, VIII, IX, X. Cała roślina wydziela intensywny zapach. Zwalcza chorobotwórcze nicienie glebowe.
Wymagania i uprawa: Aksamitki lubią stanowiska słoneczne, ale dobrze znoszą także półcień. Nie mają dużych wymagań glebowych. Tolerują suszę. Są natomiast wrażliwe na niskie temperatury, dlatego sadzonki powinno się wysadzać na miejsce stałe od maja. Warto je dokarmiać w sezonie, by obficiej kwitły. Młode sadzonki można uszczykiwać, wtedy będą lepiej się krzewić.

TOP 10 długo kwitnących roślin ogrodowych 2
fot. Grisélidis G, zoosnow, Phuchong Thawputchong, Bishnu Sarangi/Pixabay

8. Bratek ogrodowy (Viola wittrockiana) – Niska roślina dwuletnia, osiągająca do 25 cm wysokości. Z rozety drobnych, łopatkowatych liści wyrastają duże, różnobarwne kwiaty osadzone na długich szypułkach. To roślina wyjątkowa, jeśli chodzi o różnorodność kolorów i obfitość kwiatów. W dobrych warunkach kwitnie długo – niemal przez cały sezon. Okres kwitnienia: III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X.
Wymagania i uprawa: Bratek (fiołek) ogrodowy ma niewielkie wymagania – uprawę tego gatunku poleca się początkującym ogrodnikom. Najlepiej kwitnie na stanowiskach słonecznych, ale dobrze radzi sobie także w cieniu. Toleruje różne typy gleb. Nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, oprócz regularnego odchwaszczania. Pięknie zdobi także donice.

9. Ostróżka ogrodowa (Delphinium x cultorum) – Wysoka bylina, osiągającą do 200 cm. Ma palczaste lub dłoniasto-pierzaste liście. Jej okazałe, gęste, groniaste kwiatostany, osadzone na długich pędach kwiatostanowych składają się niebieskie, fioletowe, rzadziej białe kwiaty. Okres kwitnienia: VI, VII, VIII, IX.
Wymagania i uprawa: Ostróżka sprawdzi się na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych. Toleruje różne typy gleb. Jest łatwa w uprawie, ale należy pamiętać o zapewnieniu jej podpór. Warto ją regularnie dokarmiać w czasie sezonu. Po pierwszym kwitnieniu ostróżkę można lekko przyciąć, dzięki czemu może ponownie zakwitnąć jesienią. Przed zimą należy wykonać kolejne cięcie – tym razem u podstawy rośliny.

10. Niezapominajka błotna (Myosotis palustris) – Osiąga 15-60 cm wysokości. Ma kępiasty, lekko płożący pokrój i drobne, owalne liście. Kwiatów nie da się pomylić z innymi – są drobne, niebieskie z żółtym środkiem, zebrane w sierpiki. Termin kwitnienia: V, VI, VII, VIII.
Wymagania i uprawa: Niezapominajka błotna jest mało wymagająca. Dobrze znosi półcień (a nawet pełne zacienienie) i wilgotne podłoże. Preferuje gleby żyzne, zasobne w składniki pokarmowe. Nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych.

TOP 10 długo kwitnących roślin ogrodowych 3
fot. cohiro/Pixabay, Rusakov/Unsplash, Etienne GONTIER/Pixabay

Tekst: Michał Mazik, Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: kolaż – iVerde; Grisélidis G, Phuchong Thawputchong, Etienne GONTIER, Hans Braxmeier, Alois Grundner, cohiro/Pixabay; Alexey Rusakov/Unsplash; Bishnu Sarangi/Pixabay

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy.
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłm chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią.
Tydzień 42, Sentencja nr:2
Tydzień 42, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT