Niezapominajka błotna (Myosotis scorpioides syn. Myosotis palustris) to krótkowieczna bylina z rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae). Występuje w całej Europie w stanie dzikim, w Polsce to roślina pospolita.

Roślina dorasta do 10-40 cm wysokości oraz ok. 25 cm szerokości. Łodyga niezapominajki błotnej jest kanciasta i pokryta miękkimi włoskami, płożąca się lub wzniesiona. Liście są wąskie, owalne, owłosione i bezogonkowe. Na szczycie łodygi zebrane są w sierpik rozprostowujący się w czasie wzrostu.

Niezapominajka kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty są jasnoniebieskie z żółtym oczkiem (które ma wabić owady), zebrane w luźne kwiatostany w postaci gron. Korona składa się z pięciu płatków zrastających się w wąską rurkę. Niezapominajka jest owadopylna lub samopylna.

Niezapominajka błotna wytwarza cienkie i pełzające kłącze dość płytko pod powierzchnią ziemi.

Wymagania i uprawa

Wszystkie niezapominajki najlepiej rosną w półcieniu. Niezapominajka błotna lubi gleby gliniaste, bogate w azot. Idealne są dla niej siedliska wilgotne i mokre. Rośnie głównie na łąkach, nad wodami i w wilgotnych rowach. 

Rośliny rozmnaża się głównie z siewu, ale możne je również dzielić wiosną przed ruszeniem wegetacji (marzec). 

Zastosowanie

Niezapominajka błotna uprawiana jest jako roślina ozdobna na rabaty kwietne na terenie z wilgotną glebą. To jedna roślin bardzo często wykorzystywana w ogrodach naturalistycznych. Efektownie wygląda w pobliżu oczek wodnych.

Odmiany

  • 'Snowflake' – białe kwiaty
  • 'Mermaid' – drobnych, jaskrawoniebieske kwiaty, bardzo zwarty pokrój


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie: 0635925410/Depositphotos, konkurs Home Sweet Home 2