Niezapominajka błotna (Myosotis scorpioides syn. Myosotis palustris) to krótkowieczna bylina z rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae). Występuje w całej Europie w stanie dzikim, w Polsce to roślina pospolita.
Roślina dorasta do 10-40 cm wysokości oraz ok. 25 cm szerokości. Łodyga niezapominajki błotnej jest kanciasta i pokryta miękkimi włoskami, płożąca się lub wzniesiona. Liście są wąskie, owalne, owłosione i bezogonkowe. Na szczycie łodygi zebrane są w sierpik rozprostowujący się w czasie wzrostu.
Niezapominajka kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty są jasnoniebieskie z żółtym oczkiem (które ma wabić owady), zebrane w luźne kwiatostany w postaci gron. Korona składa się z pięciu płatków zrastających się w wąską rurkę. Niezapominajka jest owadopylna lub samopylna.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Niezapominajka błotna wytwarza cienkie i pełzające kłącze dość płytko pod powierzchnią ziemi.
Wymagania i uprawa
Wszystkie niezapominajki najlepiej rosną w półcieniu. Niezapominajka błotna lubi gleby gliniaste, bogate w azot. Idealne są dla niej siedliska wilgotne i mokre. Rośnie głównie na łąkach, nad wodami i w wilgotnych rowach.
Rośliny rozmnaża się głównie z siewu, ale możne je również dzielić wiosną przed ruszeniem wegetacji (marzec).
Zastosowanie
Niezapominajka błotna uprawiana jest jako roślina ozdobna na rabaty kwietne na terenie z wilgotną glebą. To jedna roślin bardzo często wykorzystywana w ogrodach naturalistycznych. Efektownie wygląda w pobliżu oczek wodnych.
Odmiany
- 'Snowflake' – białe kwiaty
- 'Mermaid' – drobnych, jaskrawoniebieske kwiaty, bardzo zwarty pokrój
Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie: /Depositphotos, konkurs Home Sweet Home 2