Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Uprawa niezapominajek w ogrodzie i w doniczce | Jaką posadzić? Jak dbać?

Niezapominajki to niezwykłe kwiaty o iście bajkowym wyglądzie. Prezentują się niezwykle zarówno uprawiane w ogrodzie, jak i w doniczkach. Jednak, aby wyglądały naprawdę pięknie, warto poznać ich wymagania oraz najważniejsze zasady pielęgnacji. Dzięki temu rośliny będą w dobrej kondycji, co sprawi, że będą bardziej odporne na choroby, szkodniki i niekorzystne warunki zewnętrzne. Dodatkowo właściwa pielęgnacja zapewnia obfite kwitnienie i pięknie wybarwione kwiaty. Jak uprawiać niezapominajkę? Jakie zabiegi pielęgnacyjne i nawozy zastosować?

Spis treści
Dlaczego warto uprawiać niezapominajki w ogrodzie? Skąd pochodzi nazwa niezapominajki? Jakie niezapominajki posadzić w ogrodzie? Podpowiadamy! Jak uprawiać niezapominajki? Jak uprawiać niezapominajki w doniczce? Jak rozmnażać niezapominajki?

Dlaczego warto uprawiać niezapominajki w ogrodzie?

Znanych jest około 50 gatunków niezapominajek, które nieznacznie różnią się między sobą wymaganiami, miejscem naturalnego występowania i wyglądem. Niezapominajki naturalnie występują przede wszystkim w Ameryce Północnej, ale są również gatunki typowe dla Ameryki Południowej, Australii, a nawet Alaski. Niezapominajki to przede wszystkim rośliny jednoroczne i dwuletnie, ale niektóre gatunki to byliny, które osiągają do 30 cm wysokości. Kwitną głównie na niebiesko, ale są też odmiany, posiadające białe lub różowe kwiaty. Kwitnienie odbywa się od maja do lipca. Niezwykle drobne kwiatki (do 1 cm średnicy) złożone są z 5 zaokrąglonych płatków. Niezapominajki rosną gęsto, tworząc efektowne kobierce.

Nasiona niezapominajek
Nasiona niezapominajek
Niezapominajka 'Heavenly Blue' to dwuletnia, zwarta roślina o licznych, błękitnych kwiatach. Idealna do wygrodzeń rabatowych i nasadzeń grupowych. Kwitnienie: III - VI
KUP W NASZYM SKLEPIE

 

Skąd pochodzi nazwa niezapominajki?

Niezapominajki nazywane często również niezabudkami mają symbolizować pamięć, stąd podarowane bliskiej osobie są wyrazem bliskich relacji. Co ciekawe, we wszystkich językach nazwa nawiązuje właśnie do niezapominania np. angielskie: forget me not (dosł. nie zapomnij o mnie). Z nazwą wiąże się wiele legend i opowieści. Zgodnie z mitologią germańską, gdy bóg nadawał nazwy wszystkim roślinom, drobne, niebieskie kwiaty zawołały, żeby Pan nie zapomniał o nich. Na co bóg odrzekł: „Niezapominajki – tak będziecie się nazywać”. Inna legenda głosi, że rycerz, idąc wzdłuż rzeki z ukochaną, nachylił się nad wodą, aby zerwać niebieskie kwiatki. Niestety wpadł do wody, a chwilę przed utonięciem krzyknął do ukochanej: „nie zapomnij o mnie”. Tymi kwiatami, które chciał zerwać były oczywiście niezapominajki.

Jakie niezapominajki warto posadzić w ogrodzie?

Jak wspomniano wcześniej, niezapominajki to ponad 50 gatunków, które charakterystyczne są dla różnych rejonów świata. Jednak najpopularniejsze to niezapominajka alpejska, leśna i błotna.

Niezapominajka alpejska (Myosotis alpestris) – dwuletnia roślina o drobnych i licznych kwiatkach, które mają kolor niebieski, różowy i biały. Kwiatki zebrane są w kłosy, a roślina dorasta do 20 cm wysokości. Dobrze znosi różne rodzaje gleby, ale preferuje stanowiska zacienione. Wymagają jednak dużej ilości składników pokarmowych, a więc podłoże musi być żyzne i bogate w próchnicę.

Niezapominajka leśna (Myosotis sylvatica) – dwuletnia roślina, która zazwyczaj ma niebieskie kwiaty, ale niektóre odmiany mogą również kwitnąć na różowo lub biało. Kwitnie obficie wiosną i najlepiej roślinie w miejscach półcienistych. Łatwa w uprawie ze względu na niskie wymagania.

Niezapominajka błotna (Myosotis palustris) – występuje naturalnie w Polsce, zazwyczaj w miejscach o dużej wilgotności i błotnistych. Rzadko uprawiana w ogrodzie, tymczasem jest doskonałą ozdobą okolic oczek wodnych i ogrodów o dużej wilgotności. To roślina wieloletnia, którą traktuje się również jako roślinę wskaźnikową dla gleb bogatych w azot.

Gatunki niezapominajek
Fot. 1 - Eleatell / Pixabay, 2 - iVerde, 3 - iVerde
1 - niezapominajka alpejska, 2 - niezapominajka leśna, 3 - niezapominajka błotna 

Jak dbać o niezapominajki?

Niezapominajki lubią miejsca cieniste i wilgotne, a jednocześnie wymagają dość przepuszczalnych gleb. Wyjątek stanowi niezapominajka błotnista, która najlepiej rośnie na ciężkim, gliniastym podłożu. Można ją sadzić nawet na brzegu zbiornika wodnego, w wodzie do głębokości 5 cm. Natomiast niezapominajka alpejska najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych i podłożu wapiennym.

Uprawa niezapominajki w ogrodzie

Uprawiając niezapominajki w ogrodzie, należy pamiętać o regularnym nawożeniu, które powinno odbywać się raz w roku najlepiej na wiosnę. Niezapominajki źle znoszą przenawożenie, a najkorzystniejsze dla nich są nawozy naturalne. Rośliny, mimo że lubią znaczną wilgoć, to nie powinny być podlewane, chyba że rosną w miejscach o dużym nasłonecznieniu lub występuje długotrwała susza. W miejscach cienistych radzą sobie doskonale bez podlewania.

Uprawa niezapominajki w doniczce

Niezapominajki można również uprawiać w doniczkach na balkonie lub ogrodzie, jednak trzeba pamiętać, że w gruncie rosną najlepiej. Sadząc rośliny w donicach, należy zachować 15 cm odstępu i zadbać, aby pojemnik był odpowiednio duży i głęboki oraz posiadał otwory odpływowe, które zapobiegną przelaniu. Warto zastosować również warstwę drenażu z kamyków. Nawożenie powinno odbywać się dwa razy w roku, a rośliny trzeba również regularnie podlewać i raz w roku, najlepiej wiosną przesadzić je do świeżego podłoża, gdyż ziemia szybko się wyjaławia. Po przekwitnięciu rośliny można delikatnie przyciąć. Doniczek z niezapominajkami nie trzeba zimą przenosić do pomieszczeń, ale pojemniki warto dodatkowo zabezpieczyć, obkładając je styropianem lub owijając agrowłókniną.

ogród na co dzień / Youtube

Jak rozmnażać niezapominajki?

Niezapominajki najlepiej rozmnażać, pozwalając im na samosiew. Wystarczy nie przycinać przekwitłych kwiatów, a roślina wytworzy nasiona, które w kolejnym sezonie zmienią się w piękne, nowe rośliny, zagęszczając rabatę. Niezapominajkę można również rozmnażać poprzez ukorzenienie pędów, które należy ścinać w czerwcu. Warto jednak pamiętać, że proces ten nie zawsze kończy się sukcesem.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: iPekelnik, jhenning, _Alicja_  / Pixabay

Autor
Uprawa niezapominajek w ogrodzie i w doniczce | Jaką posadzić? Jak dbać?
Uprawa niezapominajek w ogrodzie i w doniczce | Jaką posadzić? Jak dbać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl