Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021
28
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Donica na taras: jak dobierać donice ogrodowe do roślin?

Pytanie czytelnika: Jestem początkującym ogrodnikiem i niewiele wiem o roślinach. Tak naprawdę to nie mam nawet ogrodu, a jedynie spory taras. Chciałbym stworzyć na nim mini ogród w pojemnikach. Jak dobierać donice ogrodowe do roślin?

Donice ogrodowe i ogólnie pojemniki na kwiaty to wielki, ciągle rozwijany przez ogrodników temat. Można tworzyć własne donice z recyklingu, budować drewniane skrzynio-kwietniki cz y kupować profesjonalne, samonawadniające doniczki, które są prawdziwym duchem nowoczesności w ogrodach.

Możliwości jest tak wiele, że wybór donicy powinno zapoczątkować ustalenie kilku ważnych rzeczy: jakie rośliny będziemy w nich uprawiać, co wizualnie będzie pasować do przestrzeni na tarasie, w jakiej kwocie powinniśmy się zmieścić przy zakupie donic ogrodowych oraz po prostu – co nam się podoba?

Zanim kupimy "śliczną donicę" zastanówmy się, czy nasze miniaturowe iglaki albo jednoroczne kwiaty będą miały w niej odpowiednie warunki.

Dobieramy donice ogrodowe: na co zwrócić uwagę?

Materiały na donicę

Donice muszą być przede wszystkim odporne na wpływ warunków atmosferycznych – wilgoć, mróz, promieniowanie UV. Powinny być odporne na uszkodzenia mechaniczne i stabilne (wysokie, lekkie pojemniki łatwiej przewróci wiatr).

Na rynku dostępnych jest wiele najróżniejszych donic z przeróżnych materiałów – metalowych, drewnianych, plastikowych, glinianych i innych – a każdy z nich ma swoje unikalne właściwości, które mają duży wpływ na uprawiane w nich rośliny.

gliniane i kamienne donice ogrodowe fot. Pixaline - Pixabay.com
Fot. Pixaline/Pixabay

Gliniane i kamienne donice ogrodowe są grube, ciężkie i stabilne, dzięki czemu nie straszne im nawet najsilniejsze podmuchy wiatru, deszcz, wakacyjne upały  i zimowe mrozy. Są zwykle dość drogie, ale będę służyć nam przez długie lata.

plastikowa donica ogrodowa fot. Jacqueline Macou - Pixabay.com
Fot. Jacqueline Macou/Pixabay

Plastikowe donice są lekkie i dzięki żywym kolorom doskonale nadają się do nowoczesnych ogrodów. Niestety pod wpływem promieni słonecznych ziemia w plastikowych pojemnikach szybciej się nagrzewa, dlatego też będziemy musieli częściej podlewać rośliny.

Rozmiar donicy

W tym przypadku najmniej problemu będziemy mieli oczywiście z roślinami jednorocznymi, które tworzą dość małe systemy korzeniowe.

Byliny potrzebują już nieco głębszych donic, ale niewiele większych od tych, w których je kupiliśmy – postarajmy się zapewnić im ok 2 razy większą przestrzeń na korzenie.

Dla krzewów i małych drzewek trzeba dobierać donicę do wielkości bryły korzeniowej i w miarę jej wzrostu przesadzać ją do coraz większych donic. Odpowiednia będzie donica ogrodowa o średnicy około 50 cm i nieco większej głębokości; w pojemnikach o głębokości mniejszej niż 40 cm ziemia będzie zbyt szybko wysychać. Wysokość donicy powinna być mniej więcej równa 1/3 wysokości rośliny.

Kolory donic

Jest tylko jedna zasada, o której powinniśmy pamiętać dopierając kolory naszych donic – dla roślin o nietypowym pokroju czy zabarwieniu, dobieramy pojemniki jednobarwne, o prostych kształtach, które nie będą z nimi konkurować wyglądem.

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl. zdjęcie tytułowe: Rebecca Matthews/Pixabay


Warto przeczytać

Komentarze

Powiązane artykuły
Nowe treści
To Cię zainteresuje
Nowe rośliny w katalogu
Porady na ten tydzień
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Rośliny zimozielone i iglaste warto cieniować – podczas pierwszych pogodnych dni silne słońce może mocno wysuszać rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwiać uzupełnienie strat wody. Do cieniowania można użyć agrowłókniny.
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Jeśli wstawimy do wazonu z wodą gałązki wcześnie kwitnących krzewów (forsycja pośrednia, migdałek trójklapowy, pigwowiec pośredni) – zakwitną i staną się piękną dekoracją wnętrza.
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Dobry czas na zaplanowanie obsadzenia rabat i zakup nasion, nawozów czy narzędzi ogrodowych, które potrzebne będą w nadchodzącym sezonie.
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Możemy rozpocząć wysiewanie nasion warzyw na rozsadę (pomidor, por, bakłażan), jak również nasion roślin jednorocznych (lobelia, szałwia, tunbergia).
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Odgarniając śnieg z ogrodowych mebli, ścieżek i podjazdu pamiętajmy, że należy go rozkruszać – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować np. gnicie darni.
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu