Logo
Logo

Donica na taras: jak dobierać donice ogrodowe do roślin?

Pytanie czytelnika: Jestem początkującym ogrodnikiem i niewiele wiem o roślinach. Tak naprawdę to nie mam nawet ogrodu, a jedynie spory taras. Chciałbym stworzyć na nim mini ogród w pojemnikach. Jak dobierać donice ogrodowe do roślin?

Spis treści
Jak dobierać donice ogrodowe do roślin? W jakich doniczkach najlepiej sadzić kwiaty? Jak dobrać donice na taras? Na co zwrócić uwagę? Grunt to dobry materiał! Pamiętaj o odpowiedniej wielkości! Jak dobrać kolor donicy do rośliny?

Donice ogrodowe i ogólnie pojemniki na kwiaty to wielki, ciągle rozwijany przez ogrodników temat. Można tworzyć własne donice z recyklingu, budować drewniane skrzynio-kwietniki czy kupować profesjonalne, samonawadniające doniczki, które są prawdziwym duchem nowoczesności w ogrodach.

Możliwości jest tak wiele, że wybór donicy powinno zapoczątkować ustalenie kilku ważnych rzeczy: jakie rośliny będziemy w nich uprawiać, co wizualnie będzie pasować do przestrzeni na tarasie, w jakiej kwocie powinniśmy się zmieścić przy zakupie donic ogrodowych oraz po prostu – co nam się podoba?

Zanim kupimy "śliczną donicę" zastanówmy się, czy nasze miniaturowe iglaki albo jednoroczne kwiaty będą miały w niej odpowiednie warunki.

Dobieramy donice ogrodowe: na co zwrócić uwagę?

Materiały na donicę

Donice muszą być przede wszystkim odporne na wpływ warunków atmosferycznych – wilgoć, mróz, promieniowanie UV. Powinny być odporne na uszkodzenia mechaniczne i stabilne (wysokie, lekkie pojemniki łatwiej przewróci wiatr).

Na rynku dostępnych jest wiele najróżniejszych donic z przeróżnych materiałów – metalowych, drewnianych, plastikowych, glinianych i innych – a każdy z nich ma swoje unikalne właściwości, które mają duży wpływ na uprawiane w nich rośliny.

gliniane i kamienne donice ogrodowe fot. Pixaline - Pixabay.com
Fot. Pixaline/Pixabay

Gliniane i kamienne donice ogrodowe są grube, ciężkie i stabilne, dzięki czemu nie straszne im nawet najsilniejsze podmuchy wiatru, deszcz, wakacyjne upały  i zimowe mrozy. Są zwykle dość drogie, ale będę służyć nam przez długie lata.

plastikowa donica ogrodowa fot. Jacqueline Macou - Pixabay.com
Fot. Jacqueline Macou/Pixabay

Plastikowe donice są lekkie i dzięki żywym kolorom doskonale nadają się do nowoczesnych ogrodów. Niestety pod wpływem promieni słonecznych ziemia w plastikowych pojemnikach szybciej się nagrzewa, dlatego też będziemy musieli częściej podlewać rośliny.

Rozmiar donicy

W tym przypadku najmniej problemu będziemy mieli oczywiście z roślinami jednorocznymi, które tworzą dość małe systemy korzeniowe.

Byliny potrzebują już nieco głębszych donic, ale niewiele większych od tych, w których je kupiliśmy – postarajmy się zapewnić im ok 2 razy większą przestrzeń na korzenie.

Dla krzewów i małych drzewek trzeba dobierać donicę do wielkości bryły korzeniowej i w miarę jej wzrostu przesadzać ją do coraz większych donic. Odpowiednia będzie donica ogrodowa o średnicy około 50 cm i nieco większej głębokości; w pojemnikach o głębokości mniejszej niż 40 cm ziemia będzie zbyt szybko wysychać. Wysokość donicy powinna być mniej więcej równa 1/3 wysokości rośliny.

Kolory donic

Jest tylko jedna zasada, o której powinniśmy pamiętać dopierając kolory naszych donic – dla roślin o nietypowym pokroju czy zabarwieniu, dobieramy pojemniki jednobarwne, o prostych kształtach, które nie będą z nimi konkurować wyglądem.

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl. zdjęcie tytułowe: Rebecca Matthews/Pixabay

Autor
Donica na taras: jak dobierać donice ogrodowe do roślin?
Donica na taras: jak dobierać donice ogrodowe do roślin?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (13)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość MarekKa

14-06-2021 09:40

Ostatnio na nasze osiedle wprowadzili się nowi sąsiedzi i wyszli z inicjatywą zakupu donic ogrodowych, które moglibyśmy postawić przy podjeździe. Lubie krzykliwe kolory i kształty więc chciałem skusić się na coś szalonego, ale sąsiedzi zaproponowali donice z ogrodonline pl i zdecydowaliśmy ...

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl