Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021
28
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Donica na taras: jak dobierać donice ogrodowe do roślin?

Pytanie czytelnika: Jestem początkującym ogrodnikiem i niewiele wiem o roślinach. Tak naprawdę to nie mam nawet ogrodu, a jedynie spory taras. Chciałbym stworzyć na nim mini ogród w pojemnikach. Jak dobierać donice ogrodowe do roślin?

Donice ogrodowe i ogólnie pojemniki na kwiaty to wielki, ciągle rozwijany przez ogrodników temat. Można tworzyć własne donice z recyklingu, budować drewniane skrzynio-kwietniki cz y kupować profesjonalne, samonawadniające doniczki, które są prawdziwym duchem nowoczesności w ogrodach.

Możliwości jest tak wiele, że wybór donicy powinno zapoczątkować ustalenie kilku ważnych rzeczy: jakie rośliny będziemy w nich uprawiać, co wizualnie będzie pasować do przestrzeni na tarasie, w jakiej kwocie powinniśmy się zmieścić przy zakupie donic ogrodowych oraz po prostu – co nam się podoba?

Zanim kupimy "śliczną donicę" zastanówmy się, czy nasze miniaturowe iglaki albo jednoroczne kwiaty będą miały w niej odpowiednie warunki.

Dobieramy donice ogrodowe: na co zwrócić uwagę?

Materiały na donicę

Donice muszą być przede wszystkim odporne na wpływ warunków atmosferycznych – wilgoć, mróz, promieniowanie UV. Powinny być odporne na uszkodzenia mechaniczne i stabilne (wysokie, lekkie pojemniki łatwiej przewróci wiatr).

Na rynku dostępnych jest wiele najróżniejszych donic z przeróżnych materiałów – metalowych, drewnianych, plastikowych, glinianych i innych – a każdy z nich ma swoje unikalne właściwości, które mają duży wpływ na uprawiane w nich rośliny.

gliniane i kamienne donice ogrodowe fot. Pixaline - Pixabay.com
Fot. Pixaline/Pixabay

Gliniane i kamienne donice ogrodowe są grube, ciężkie i stabilne, dzięki czemu nie straszne im nawet najsilniejsze podmuchy wiatru, deszcz, wakacyjne upały  i zimowe mrozy. Są zwykle dość drogie, ale będę służyć nam przez długie lata.

plastikowa donica ogrodowa fot. Jacqueline Macou - Pixabay.com
Fot. Jacqueline Macou/Pixabay

Plastikowe donice są lekkie i dzięki żywym kolorom doskonale nadają się do nowoczesnych ogrodów. Niestety pod wpływem promieni słonecznych ziemia w plastikowych pojemnikach szybciej się nagrzewa, dlatego też będziemy musieli częściej podlewać rośliny.

Rozmiar donicy

W tym przypadku najmniej problemu będziemy mieli oczywiście z roślinami jednorocznymi, które tworzą dość małe systemy korzeniowe.

Byliny potrzebują już nieco głębszych donic, ale niewiele większych od tych, w których je kupiliśmy – postarajmy się zapewnić im ok 2 razy większą przestrzeń na korzenie.

Dla krzewów i małych drzewek trzeba dobierać donicę do wielkości bryły korzeniowej i w miarę jej wzrostu przesadzać ją do coraz większych donic. Odpowiednia będzie donica ogrodowa o średnicy około 50 cm i nieco większej głębokości; w pojemnikach o głębokości mniejszej niż 40 cm ziemia będzie zbyt szybko wysychać. Wysokość donicy powinna być mniej więcej równa 1/3 wysokości rośliny.

Kolory donic

Jest tylko jedna zasada, o której powinniśmy pamiętać dopierając kolory naszych donic – dla roślin o nietypowym pokroju czy zabarwieniu, dobieramy pojemniki jednobarwne, o prostych kształtach, które nie będą z nimi konkurować wyglądem.

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl. zdjęcie tytułowe: Rebecca Matthews/Pixabay


Warto przeczytać

Komentarze

Powiązane artykuły
Nowe treści
To Cię zainteresuje
Nowe rośliny w katalogu
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu