Logo
Logo

Doniczka, czy osłonka? Różnice, zastosowanie i jak używać

Pojemniki na rośliny, czyli doniczki i osłonki to niezbędny element każdej domowej uprawy roślin. Sklepy ogrodnicze oferują ich ogromny wybór, a pojemniki różnią się kształtem, rozmiarem i oczywiście rozmiarem, jednak przede wszystkim dzieli się je na doniczki i osłonki. Czym się różnią osłonki od doniczek? Czy w osłonkach można sadzić rośliny?

Spis treści
Doniczka i osłonka – czym się różnią?
Dlaczego rośliny sadzi się w doniczkach?
Jak wybrać doniczkę do osłonki?
Czy można sadzić rośliny w osłonkach?

Doniczka i osłonka – czym się różnią?

Zarówno doniczki, jak i osłonki wykonane są z różnych materiałów (plastik, glina, ceramika itp.) oraz dostępne są w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach. Trzeba jednak pamiętać, że chociaż z pozoru są one bardzo podobne do siebie, to różnią się funkcją i zastosowaniem.

W doniczkach sadzi się rośliny, a osłonki pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Dlatego doniczki mają otwory drenażowe (dziury na dnie pojemnika), a osłonki tych dziur nie posiadają.

Dlaczego rośliny sadzi się w doniczkach?

Jak wspomniano wcześniej, doniczki na dnie posiadają otwory drenażowe, których powinno być kilka. Pełnią one bardzo ważną funkcję, ponieważ drenaż w doniczkach umożliwia prawidłowy przepływ powietrza i odprowadzanie nadmiaru wody z podłoża w którym znajduje się roślina.

Podczas podlewania woda spływa przez podłoże na dno doniczki, wypływa otworami, a następnie wylewa się na podstawkę. Dzięki temu roślina nie jest zalana, co ma ogromne znaczenie dla jej kondycji. Nadmiar wody w podłożu ogranicza korzeniom dostęp do tlenu, powoduje ich gnicie oraz zwiększa ryzyko rozwoju pleśni i chorób grzybowych. Dlatego doniczki przeznaczone są do sadzenia i uprawy roślin domowych. Doniczki mogą być proste gliniane, jak i bardzo ozdobne, a ich rozmiar i kształt należy zawsze dopasować do wielkości rośliny i jej upodobań.

Jak wybrać doniczkę do osłonki?

Osłonki nie służą do bezpośredniego sadzenia roślin, ale są bardzo przydatne w ich uprawie. Pełnią głównie funkcję dekoracyjną – wystarczy włożyć do nich doniczkę produkcyjną lub niezbyt ładną, traktując osłonkę jako zamiennik podstawki.

Między osłonką a doniczką musi być 2-3 cm przestrzeni z każdej strony, aby umożliwić wymianę gazową, swobodny wypływ wody i parowanie.

Osłonka-Doniczka Magnolia Eco Coffee
Model Magnolia Eco Coffee Jumper to niezwykle trwała i odporna na zarysowania oraz promienie słoneczne osłonka. To donica wyprodukowana w trosce o środowisko – z tworzywa z recyklingu, oraz w przypadku Eco Coffee – z wykorzystaniem łusek kawy pozostałych po procesie jej prażenia!
Zobacz w naszym sklepie online
Osłonka-Doniczka Aztek
Model Aztek to kolekcja donic charakteryzująca się nowoczesnym i oryginalnym designem opartym na geometrycznym wzorze. Składa się z dwóch części. Produkt ten został stworzony z polipropylenu, który w 100 % podlega recyklingowi. Dzięki temu doniczka jest lekka, nietłukąca i nie sprawia trudności w czyszczeniu.
Zobacz w naszym sklepie online
Misa Roma
Misa Roma to bardzo efektowna forma osłonki do samodzielnego montażu. Posiada oryginalne nóżki, które wyglądem przypominają drewno. Może stanowić także element dekoracyjny, jak i naczynie do przechowywania drobiazgów.
Zobacz w naszym sklepie online

Czy można sadzić rośliny w osłonkach?

Pomimo że osłonki nie są do tego przeznaczone, to są sytuacje, w których można je potraktować zamiennie z doniczkami. Przedtem jednak należy zadbać o kilka ważnych rzeczy, by je do tego przystosować:

  • wykonanie otworów – najprostszym sposobem, aby wykorzystać osłonkę do zasadzenia roślin, jest wykonanie otworów drenażowych, co jest możliwe tylko w przypadku pojemników plastikowych;
  • gruba warstwa drenażowa – innym sposobem, aby zasadzić rośliny w osłonkach, jest wykonanie na dnie pojemnika warstwy drenażowej, która sprawi, że woda będzie mogła spływać na dno, a korzenie nie będą zalane. Można do tego wykorzystać kamyczki lub keramzyt. Wato jednak pamiętać, że w takim pojemniku musimy używać bardzo lekkiego i przepuszczalnego podłoża;
  • dobór odpowiednich roślin – niektóre rośliny będą się czuły dobrze nawet w osłonkach, ale są to przede wszystkim okazy o płytkim systemie korzeniowym, które uprawia się w mocno przepuszczalnym podłożu, czyli przede wszystkim kaktusy i sukulenty. Trzeba oczywiście pamiętać o warstwie drenażowej.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Natali / AdobeStock

Autor
Doniczka, czy osłonka? Różnice, zastosowanie i jak używać
Doniczka, czy osłonka? Różnice, zastosowanie i jak używać
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
 

Komentarze

Dodaj komentarz