Doniczka i osłonka – czym się różnią?
Zarówno doniczki, jak i osłonki wykonane są z różnych materiałów (plastik, glina, ceramika itp.) oraz dostępne są w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach. Trzeba jednak pamiętać, że chociaż z pozoru są one bardzo podobne do siebie, to różnią się funkcją i zastosowaniem.
W doniczkach sadzi się rośliny, a osłonki pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Dlatego doniczki mają otwory drenażowe (dziury na dnie pojemnika), a osłonki tych dziur nie posiadają.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Dlaczego rośliny sadzi się w doniczkach?
Jak wspomniano wcześniej, doniczki na dnie posiadają otwory drenażowe, których powinno być kilka. Pełnią one bardzo ważną funkcję, ponieważ drenaż w doniczkach umożliwia prawidłowy przepływ powietrza i odprowadzanie nadmiaru wody z podłoża w którym znajduje się roślina.
Podczas podlewania woda spływa przez podłoże na dno doniczki, wypływa otworami, a następnie wylewa się na podstawkę. Dzięki temu roślina nie jest zalana, co ma ogromne znaczenie dla jej kondycji. Nadmiar wody w podłożu ogranicza korzeniom dostęp do tlenu, powoduje ich gnicie oraz zwiększa ryzyko rozwoju pleśni i chorób grzybowych. Dlatego doniczki przeznaczone są do sadzenia i uprawy roślin domowych. Doniczki mogą być proste gliniane, jak i bardzo ozdobne, a ich rozmiar i kształt należy zawsze dopasować do wielkości rośliny i jej upodobań.
Jak wybrać doniczkę do osłonki?
Osłonki nie służą do bezpośredniego sadzenia roślin, ale są bardzo przydatne w ich uprawie. Pełnią głównie funkcję dekoracyjną – wystarczy włożyć do nich doniczkę produkcyjną lub niezbyt ładną, traktując osłonkę jako zamiennik podstawki.
Między osłonką a doniczką musi być 2-3 cm przestrzeni z każdej strony, aby umożliwić wymianę gazową, swobodny wypływ wody i parowanie.
Czy można sadzić rośliny w osłonkach?
Pomimo że osłonki nie są do tego przeznaczone, to są sytuacje, w których można je potraktować zamiennie z doniczkami. Przedtem jednak należy zadbać o kilka ważnych rzeczy, by je do tego przystosować:
- wykonanie otworów – najprostszym sposobem, aby wykorzystać osłonkę do zasadzenia roślin, jest wykonanie otworów drenażowych, co jest możliwe tylko w przypadku pojemników plastikowych;
- gruba warstwa drenażowa – innym sposobem, aby zasadzić rośliny w osłonkach, jest wykonanie na dnie pojemnika warstwy drenażowej, która sprawi, że woda będzie mogła spływać na dno, a korzenie nie będą zalane. Można do tego wykorzystać kamyczki lub keramzyt. Wato jednak pamiętać, że w takim pojemniku musimy używać bardzo lekkiego i przepuszczalnego podłoża;
- dobór odpowiednich roślin – niektóre rośliny będą się czuły dobrze nawet w osłonkach, ale są to przede wszystkim okazy o płytkim systemie korzeniowym, które uprawia się w mocno przepuszczalnym podłożu, czyli przede wszystkim kaktusy i sukulenty. Trzeba oczywiście pamiętać o warstwie drenażowej.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Natali / AdobeStock