Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019
1
Do góry

Najpiękniejsze kaktusy i sukulenty

Kaktusy i sukulenty są popularną ozdobą domów – większość wybiera je ze względu na niewielkie wymagania, a potem rozkochujemy się w ich kolorach i kształtach. Wystarczy im dobrze nasłonecznione stanowisko, przepuszczalne podłoże i sporadyczne podlewanie. Z ich pielęgnacja radzą sobie nawet dzieci (pomijając niekiedy bolesny zabieg przesadzania).

Które gatunki kaktusów i sukulentów są najpiękniejsze? Przedstawiamy TOP 10 kaktusów i sukulentów do naszych domów.

Kaktusy i sukulenty to liczna grupa, obejmująca gatunki rosnące zarówno w rejonach pustynnych, górskich, jak i w miejscach o dużej wilgotności powietrza, np. w lasach deszczowych. W związku z tym mogą mieć bardzo różne wymagania.

W praktyce jednak zabiegi pielęgnacyjne wykonuje się podobnie. Ważne jest zapewnienie tym roślinom optymalnych warunków w okresie spoczynku, czyli zimą (by przeszły w fazę kwitnienia!). Dla kaktusów i sukulentów bez problemu znajdzie się miejsce w domu: uprawia się je nie tylko na parapetach, ale także na podłodze, regale czy w wiszących pojemnikach.

Najpiękniejsze kaktusy i sukulenty

Aloes (Aloe)

Aloes drzewiasty fot. Nikodem Nijaki (CC BY-SA 3.0) - Wikimedia Commons
Fot. [1]

To szeroka grupa obejmująca wiele gatunków, różniących się pokrojem i wysokością. We wnętrzach mieszkalnych często uprawia się aloes drzewiasty (Aloe arborescens) i aloes zwyczajny (Aloe vera). Pierwszy ma regularny, wzniesiony pokrój, drugi zaś jest szeroki, gwiaździsty.

Zastosowanie: Młode okazy ozdobią parapety, większe w donicach ustawionych na podłodze. Aloes zwyczajny dobrze wygląda w nowoczesnych, wąskich i wysokich pojemnikach. Pasuje do wnętrz urządzonych minimalistycznie. Roślina ma także zastosowanie lecznicze i w kuchni. Specyficzna pielęgnacja: Aloesy nie mogą być zimą narażone na przeciągi – w przeciwnym wypadku szybko zginą.

Echinokaktus Grusona (Echinocactus grusonii)

Echinokaktus Grusona fot. Karelj - Wikimedia Commons
Fot. [2]

Jeden z największych kaktusów uprawianych w pomieszczeniach – jego średnica może dochodzić nawet do 80 cm! Ma kulisty pokrój, a jego ozdobą są także gęste, złote, promieniście ułożone ciernie. Kaktus ten potocznie jest nazywany "fotelem teściowej".

Zastosowanie: Roślinę najlepiej uprawiać na parapecie. Postawiony w innym miejscu, zwłaszcza na półce lub podłodze, może być zagrożeniem dla dzieci. Specyficzna pielęgnacja: Nie lubi przesadzania – w czasie zabiegu łatwo można uszkodzić delikatne korzenie.

Głowa starca (Cephalocereus senilis)

Głowa starca fot. Wikimedia Commons
Fot. [3]

Urzeka niezwykłym wyglądem – jego kolce są długie, cienkie i delikatne, siwe lub białe. Przypominają... włosy. Roślina ma regularny, kolumnowy pokrój i zwykle dorasta do 60 cm wysokości.

Zastosowanie: Głowę starca warto uprawiać w skrzyniach lub większych pojemnikach, w kompozycji z innymi kaktusami oraz sukulentami. Specyficzna pielęgnacja: Gatunek ten, w przeciwieństwie do większości kaktusów, można zraszać. Robimy to wiosną i latem.

Grubosz drzewiasty (Crassula arborescens)

Grubosz drzewiasty fot. J_0 - Pixabay
Fot. [4]

W dobrych warunkach może dorastać do 1 m wysokości. Z grubych pędów wyrastają mięsiste liście (o jajowatym kształcie), a sama roślina ma kształt drzewka – dlatego można spotkać się z jej potoczną nazwą "drzewko szczęścia".

Zastosowanie: To uniwersalna dekoracja – sprawdzi się w we wnętrzach niezależnie od ich stylu. Grubosza można formować w stylu przypominającym bonsai. Specyficzna pielęgnacja: Grubosz można uprawiać w szerokich, ale płaskich pojemnikach. Gdy liście zaczynają się marszczyć, to znak, że podlewanie jest konieczne.

Palma madagaskarska (Pachypodium)


Fot [5]

Sukulent, w uprawie pokojowej dorasta do 1 m wysokości. Wytwarza długi, prosty pęd, z każdej strony porośnięty ostrymi kolcami. Na jego szczycie wyrasta pióropusz lancetowatych liści, nadający roślinie oryginalny, egzotyczny wygląd.

Zastosowanie: Dobrze wyrośnięta palma madagaskarska powinna być w pomieszczeniu tym, czym jest soliter w ogrodzie. Czyli najlepiej eksponować ją we wnętrzu tak, by była jego główną, żywą ozdobą. Specyficzna pielęgnacja: Roślina lubi suche powietrze – można ją ustawić nawet w pobliżu kaloryfera.

Kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera)

Kaktus bożonarodzeniowy fot. lblanchard (CC BY-SA 2.0) - Flickr
Fot. [6]

Popularnie zwany grudnikiem. Dorasta do 30 cm wysokości, głównie rozrasta się wszerz. Ma lekko płożące pędy. Rozpoczyna kwitnienie pod koniec jesieni lub na początku zimy. Intensywnie różowe lub czerwone kwiaty wspaniale prezentują się w tym "bezkwietnym", ciemnym czasie.

Zastosowanie: To jedna z najbardziej znanych żywych dekoracji w czasie świąt Bożego Narodzenia. Niezależnie od pory roku, warto ustawić ją w sypialni, gdyż wydziela tlen nocą. Specyficzna pielęgnacja: Kaktus bożonarodzeniowy powinien być częściej podlewany niż rośliny należące do tej grupy. W czasie kwitnienia nie powinno się go dotykać, przestawiać i narażać na przeciągi, gdyż łatwo gubi kwiaty.

Aporokaktus (Disocactus)

Aporokaktus fot. Captain-tucker (CC BY-SA 3.0) - Wikimedia Commons
Fot. [7]

Kaktus o pnącym pokroju. Wytwarza długie pędy (do 1 m), gęsto pokryte kolcami. Efektownie i obficie kwitnie (karminowe kwiaty). W środowisku naturalnym to epifit – porasta szczeliny w korze drzew i miejsca pomiędzy skałami.

Zastosowanie: Roślinę z uwagi na pokrój uprawia się w kwietnikach lub wiszących donicach. Specyficzna pielęgnacja: Na czas zimy aporokaktus warto przenieść do chłodnego (12-15°C), ale dobrze oświetlonego pomieszczenia.

Haworcja (Haworthia)

Haworcja fot. Mattman723 (CC BY-SA 3.0) - Wikimedia Commons
Fot. [8]

To kilkadziesiąt gatunków, różniących się wyglądem i wymaganiami, z reguły są to jednak niewielkie sukulenty (do 15 cm wysokości). Ich mięsiste liście tworzą rozety o gwiazdkowatym kształcie. Kwiatostany mają małą wartość dekoracyjną.

Zastosowanie: Haworcję najlepiej uprawiać w skrzyni, w kompozycji z innymi kaktusami i sukulentami. Specyficzna pielęgnacja: Łatwo ją rozmnożyć przez oddzielenie licznych odrostów bocznych.

Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona)

Wilczomlecz trójżebrowy fot. floradania.dk
For. [9]

Jeden z najszybciej rosnących sukulentów w naszych domach – w dobrych warunkach może przekroczyć 2 m wysokości! Ma kanciaste, żeberkowane pędy, pokryte drobnymi, łopatkowatymi liśćmi.

Zastosowanie: Ze względu na rozmiary wilczomlecz powinno się uprawiać w bardziej przestronnych pomieszczeniach. Młode okazy sprawdzą się jednak na parapecie. Starsze ustawmy na podłodze. Specyficzna pielęgnacja: Uszkodzone pędy wypuszczają charakterystyczny sok mleczny. Dlatego rozmnażając wilczomlecz z sadzonek, zanim je posadzimy, odczekajmy, aż podstawa sadzonek przeschnie.

Żywe kamienie (Lithops)

Żywe kamienie fot. Amada44 (CC BY 3.0) - Wikimedia Commons
For. [10]

To jeden z najoryginalniejszych gatunków – w środowisku naturalnym idealnie wkomponowuje się w otoczenie. Jak sama nazwa wskazuje, ten sukulent przypomina kamienie. Ma grube mięsiste liście, zielonkawe lub brunatne, charakterystycznie nakrapiane. Kwitnie na biało lub żółto, a kwiaty są gwiazdkowate.

Zastosowanie: Litopsy można uprawiać pojedynczo lub w kompozycji z innymi sukulentami. Nie sprawiają trudności w uprawie, a jako że wyglądają nietypowo, często są lubiane przez dzieci. Specyficzna pielęgnacja: Piaszczysto-torfowe podłoże warto wymieszać ze żwirem.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcia w tekście: [1] Nikodem Nijaki/CC BY-SA 3.0/Link, [2] Karelj/Link, [3] CC BY-SA 3.0/Link, [4] J_0/Pixabay, [5] Magnus Manske/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons, [6] "IMG_1871"/lblanchard/CC BY-SA 2., [7] "Disocactus flagelliformis 2010-03-26.JPG"/Captain-tucker/CC BY-SA 3.0, [8] Mattman723/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons, [9] floradania.dk, [10] Amada44/CC BY 3.0/Wikimedia Commons, zdjęcie tytułowe: Milada Vigerova/Unsplash


Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Rośliny cebulowe
Temat miesiąca
Rośliny cebulowe
Zobacz więcej
Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Twoja strona ogrodu