Szlumbergera zimowa (Schlumbergera trunctata) to popularna roślina doniczkowych należących do rodziny kaktusowatych (Cactaceae). Gatunek ten jest znany pod bardzo wieloma nazwami – kaktus bożonarodzeniowy, zygokaktus, grudnik, grudniówka, kaktus listopadowy, barbórka, raczek, filokaktus, epifylum zimowe czy bierwion zimowy!

Roślina ta jest epifitem rosnącym w koronach tropikalnych drzew i na skałach. Posiada zwisający pokrój. Jej pędy są mocno, krzaczasto rozgałęzione i dorastają do 15-30 cm. Ma spłaszczone podłużne kilkucentymetrowe człony pędowe (połączone niczym ogniwa zielonego łańcucha) z karbowanymi lub ząbkowanymi brzegami.

Szlumbergera nie posiada cierni, ale na szczycie liściokształtnych odcinków mogą występować delikatne włoski lub szczecinki. Kwiaty tworzą się na wierzchołkach pędów, a różnej długości płatki osadzone są w 2 rzędach. Ich najobfitsze kwitnienie przypada na przełom września i października, a czas jego trwania waha się od 6 do 8 tygodni.

Wymagania i uprawa

Pielęgnacja i uprawa szlumbergery jest bardzo prosta. Najlepiej rośnie na stanowisku jasnym jak i półcienistym oraz przepuszczalnej, przeciętnej ziemi, najlepiej o odczynie lekko kwaśnym.

Aby roślina zakwitła potrzebuje okres spoczynku – przypada to po kwitnieniu (na luty-marzec) kiedy rośliny muszą przejść 8 tygodniowy spoczynek (bez podlewania i nawożenia).

Aby szlumbergera obficie kwitła w okresie Bożego Narodzenia od sierpnia do października należy ją trzymać w chłodniejszym miejscu (najlepiej w 8-10 ºC)

Rośliny łatwo rozmnaża się za pomocą sadzonek pędowych.

Zastosowanie

Kaktusy bożonarodzeniowe to w okresie zimowym jedne z najważniejszych roślin zdobiących domy. Są podstawą do żywych stroików świątecznych i wspaniałą ozdobą parapetów.

Odmiany i krzyżówki

W wyniku intensywnego krzyżowania gatunków szlumbergery ciężko określić klasyfikację ich odmian, dlatego są one ogólnie przypisywane rodzajowi Schlumbergera.

Zdjęcia tytułowe: Tomasz Celmer, floradania.dk