Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
13
Okazje

Dlaczego grudnik / zygokaktus nie kwitnie? 5 głównych powodów!

Grudnik, nazywany również Zygokaktusem lub kaktusem Bożonarodzeniowym, to jedna z najczęściej uprawianych roślin kaktusowatych w polskich domach. Jest prosta w pielęgnacji, ale jej zaniedbanie może sprawić, że grudnik nie będzie kwitł lub jego kwitnienie będzie bardzo słabe, a to właśnie kwiaty są największą ozdobą tej rośliny i nadają jej ciekawy, dekoracyjny wygląd. Dlaczego grudnik nie kwitnie? Jak dbać o grudnik, aby pięknie kwitł?

 
Spis treści
Co zrobić, aby grudnik pięknie kwitł? Dlaczego grudnik nie kwitnie? Najczęstsze powody

Co zrobić, aby grudnik pięknie kwitł?
Przestrzegaj tych zasad!

Grudnik, zygokaktus, szlumbergera (Schlumbergera trunctata) tak, jak każda inna roślina do zachowania dobrej kondycji potrzebuje odpowiednich warunków i pielęgnacji. Dzięki temu liście będą miały piękny kolor i zdrowy wygląd, a na pędach będą regularnie pojawiać się kwiaty.

Miejsce
Podstawą powinno być odpowiednie stanowisko: dość ciepłe, jasne, ale nie narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Grudnik nie powinien być nigdy przesadzany w trakcie kwitnienia, gdyż prowadzi to do szybkiego opadnięcia kwiatów. Nie należy go również przestawiać ani ustawiać w miejscach, gdzie będzie narażony na nagłe zmiany temperatur. 

Podlewanie
Grudnik należy też regularnie podlewać – najlepiej raz w tygodniu w formie prysznica. Doniczkę ustawiamy pod prysznicem i polewamy przez 5 – 10 minut, co będzie stanowiło doskonałą imitację deszczu. Następnie pozwalamy nadmiarowi wody wypłynąć i odstawiamy doniczkę na miejsce.

Ziemia
Warto też pamiętać o odpowiednim podłożu, które powinno mieć lekko kwaśny odczyn. Niezbędne jest również nawożenie, do czego najlepiej wykorzystać nawozy do kaktusów i sukulentów lub biohumus.

Mimo że grudnik nie jest bardzo wymagającą rośliną, to jest dość wrażliwa na zmiany, co jest najczęstszą przyczyną braku kwitnienia lub szybkiego opadania kwiatów.ogród na co dzień / YouTube
 
 

Dlaczego grudnik nie kwitnie?
Najczęstsze powody

Niewłaściwe podlewanie

Grudnik należy do rodziny kaktusowatych, ale kaktusem nie jest, a często bywa tak traktowany. Tymczasem potrzebuje on dużo częstszego podlewania niż kaktusy, a jego przesuszenie powoduje brak kwitnienia. Co więcej, roślina długo dochodzi do siebie, a kolejne kwitnienie może nie występować przez długi czas.

Nieodpowiednia doniczka

Zygokaktus ma mało rozbudowany system korzeniowy, a to oznacza, że wystarczy mu niewielka doniczka. Zbyt duża doniczka utrudnia utrzymanie odpowiedniej wilgotności i zmniejsza szanse na ładne, obfite kwitnienie.  

Częste zmiany warunków  

Warto pamiętać, że grudnik nie lubi zmian – przestawianie doniczki, przesadzanie roślin, czy nagłe zmiany temperatur mogą znacząco osłabić kondycję rośliny. Kwiaty opadną, a na kolejne kwitnienie trzeba będzie poczekać.  

Niewłaściwe stanowisko  

Zbyt ciepłe stanowisko, niedostateczna ilość światła lub narażenie na mocne słońce również nie są korzystne dla rośliny, powodując, że grudnik nie zakwitnie.  

Brak okresu spoczynku  

Grudnik może kwitnąć nawet dwa razy w roku, ale rozwój pąków kwiatowych musi być poprzedzony okresem spoczynku. Wtedy roślina powinna mieć zapewnione co najmniej 12 godzin całkowitej ciemności i trochę niższą temperaturę. Okres spoczynku powinien nastąpić tu po przekwitnięciu, czyli w marcu i wrześniu.  

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Hans / Pixabay

Dowiedz się więcej
Powiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)Komentarze


Twoja strona ogrodu