Logo
Logo

Kaktus bożonarodzeniowy i wielkanocny – jak je od siebie odróżnić?

Kaktusy bożonarodzeniowe i wielkanocne to popularne rośliny doniczkowe, które, mimo podobieństwa, różnią się od siebie w kilku aspektach. Od podstawowej różnicy, czyli czasu kwitnienia, przez odmienne wymagania dotyczące pielęgnacji, aż po subtelne różnice w budowie kwiatów i liści. Poznaj kluczowe cechy, które pomogą Ci odróżnić te dwie unikalne rośliny i dowiedz się, jak o nie odpowiednio dbać, by cieszyć się ich pięknem przez cały rok.

Streszczenie artykułu
Kaktus bożonarodzeniowy i kaktus wielkanocny to dwie popularne rośliny doniczkowe, które choć podobne, różnią się od siebie. Kaktus bożonarodzeniowy, zwany również zygokaktusem, charakteryzuje się płaskimi, zielonymi segmentami z delikatnymi ząbkami na brzegach. Jego kwiaty pojawiają się na końcach segmentów, są wydłużone i zwisające. Kwitnie zimą, a jego kwiaty mogą być różowe, czerwone, białe, pomarańczowe, żółte lub fioletowe. Kaktus wielkanocny z kolei ma segmenty o zaokrąglonych krawędziach, a jego kwiaty, pojawiające się na bokach segmentów, są bardziej otwarte i rozpostarte. Kwitnie wiosną, a jego kwiaty są zazwyczaj różowe lub czerwone. Zarówno kaktus bożonarodzeniowy, jak i wielkanocny potrzebują do wzrostu jasnego, ale nie bezpośredniego światła, umiarkowanej temperatury i wilgotności. W okresie kwitnienia wymagają więcej wody, natomiast poza nim powinny być podlewane umiarkowanie. Zalecane jest również regularne przesadzanie tych roślin, co pozwala na wymianę wyczerpanej ziemi i zapewnia im lepsze warunki do wzrostu.

Po czym rozpoznać i jak odróżnić kaktusy bożonarodzeniowego od wielkanocnego?

Kaktus bożonarodzeniowy jest bardzo często mylony z kaktusem wielkanocnym. Rośliny różnią się przede wszystkim budową kwiatów oraz terminem kwitnienia. Na zdjęciach poniżej zobaczycie główne różnice w budowie kwiatu jak i drobne elementy różniące się liśćmi tych kaktusów.

Kaktus bożonarodzeniowy

kaktus bozonarodzeniowy fot. Peter coxhead - Wikimedia Commons Fot. Peter coxhead / Wikimedia Commons

Kwiaty kaktusa bożonarodzeniowego (grudnika) mają ok. 5 cm długości i średnicy oraz charakterystyczny kształt – z warstwami wygiętych do tyłu płatków i wystającymi pręcikami.

Kaktus wielkanocny

kaktus wielkanocny fot. Andrey Korzun - Wikimedia Commons Fot. Andrey Korzun / Wikimedia Commons

Kaktus wielkanocny posiada mniejsze kwiaty od bożonarodzeniowego – mają do 3 cm długości i średnicy. Ich płatki są węższe i są ostro zakończone.

Kwiaty kaktusów w zimie i na wiosnę? Wystarczy odpowiednia pielęgnacja

Kaktus bożonarodzeniowy (łac. Schlumbergera trunctata), znany również pod nazwą grudnik, wyróżnia się płaskimi, zielonymi segmentami, które przypominają liście. Te segmenty posiadają delikatne ząbki na brzegach, co dodaje im uroku. Kwiaty kaktusa bożonarodzeniowego pojawiają się na końcach segmentów i są wyjątkowe – wydłużone, zwisające, często o intensywnych barwach takich jak róż, czerwień, biel, pomarańcz, żółć lub fiolet. Kwitnienie kaktusa bożonarodzeniowego przypada na okres zimowy, co czyni go idealną rośliną świąteczną, dodającą uroku domowym dekoracjom.

Jak pielęgnować, by pięknie kwitł?
Aby kaktus bożonarodzeniowy mógł kwitnąć obficie, potrzebuje jasnego, ale nie bezpośredniego światła, umiarkowanej temperatury oraz podwyższonej wilgotności powietrza. W okresie kwitnienia roślina ta wymaga również zwiększonego podlewania, jednak poza tym okresem należy ograniczyć podlewanie, aby nie doprowadzić do gnicia korzeni. Regularne przesadzanie kaktusa bożonarodzeniowego, co 2-3 lata, pozwala na wymianę wyczerpanej ziemi i zapewnia roślinie lepsze warunki do wzrostu i kwitnienia. Dowiedz się więcej o uprawie grudnika z tego artykułu.

Kaktus wielkanocny (łac. Rhipsalidopsis gaertneri syn. Hatiora gaertneri), z kolei, posiada segmenty o bardziej zaokrąglonych krawędziach, co nadaje mu nieco inny, bardziej delikatny wygląd. Kwiaty kaktusa wielkanocnego, pojawiające się na bokach segmentów, są bardziej otwarte i rozpostarte niż u jego bożonarodzeniowego kuzyna. Charakteryzują się one zazwyczaj różowymi lub czerwonymi barwami, choć mogą występować również w innych odcieniach. Kwitnienie kaktusa wielkanocnego ma miejsce wiosną, co sprawia, że jest on doskonałym dodatkiem do wiosennych dekoracji.

Jak pielęgnować, by pięknie kwitł?
Podobnie jak kaktus bożonarodzeniowy, kaktus wielkanocny preferuje jasne, ale nie bezpośrednie światło oraz umiarkowaną temperaturę. Wymaga on jednak nieco innej pielęgnacji, szczególnie w okresie kwitnienia, kiedy to potrzebuje regularnego, ale umiarkowanego podlewania. Poza tym okresem, podobnie jak w przypadku kaktusa bożonarodzeniowego, nadmierne podlewanie może być szkodliwe. Przesadzanie kaktusa wielkanocnego, najlepiej co 2-3 lata, jest również zalecane w celu zapewnienia świeżej ziemi i odpowiednich warunków do wzrostu. Dowiedz się więcej o uprawie Rhipsalidopsis, by oczarował kwiatami na wielkanoc.

Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce
Przeczytaj także
Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce

Zarówno kaktus bożonarodzeniowy, jak i wielkanocny, są roślinami, które mogą dodać uroku każdemu wnętrzu, szczególnie podczas świąt, dla których są nazwane. Ich pielęgnacja, choć nie jest szczególnie skomplikowana, wymaga jednak pewnej wiedzy i uwagi, szczególnie w kwestii podlewania, oświetlenia i temperatury. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, te niezwykłe kaktusy mogą kwitnąć obficie, co roku ciesząc oko swoimi pięknymi kwiatami.

Zdjęcie tytułowe, kolaż: A Linscott, Nada Sertic / AdobeStock

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Jakie są główne różnice między kaktusem bożonarodzeniowym a wielkanocnym?

  Kaktus bożonarodzeniowy charakteryzuje się płaskimi, zielonymi segmentami z delikatnymi ząbkami na brzegach i kwitnie zimą, natomiast kaktus wielkanocny ma segmenty o zaokrąglonych krawędziach i kwitnie wiosną.
 • Kiedy kwitnie kaktus bożonarodzeniowy i jakie ma kwiaty?

  Kwitnie zimą, a jego kwiaty mogą być różowe, czerwone, białe, pomarańczowe, żółte lub fioletowe, pojawiają się na końcach segmentów i są wydłużone oraz zwisające.
 • Jakie wymagania uprawowe ma kaktus wielkanocny?

  Podobnie jak kaktus bożonarodzeniowy, potrzebuje jasnego, ale nie bezpośredniego światła, umiarkowanej temperatury i wilgotności. Kwitnie wiosną, a jego kwiaty są zazwyczaj różowe lub czerwone.
 • Czy pielęgnacja kaktusów bożonarodzeniowego i wielkanocnego jest podobna?

  Tak, oba rodzaje kaktusów potrzebują jasnego, ale nie bezpośredniego światła, umiarkowanej temperatury i wilgotności. W okresie kwitnienia wymagają więcej wody, natomiast poza nim powinny być podlewane umiarkowanie.
 • Jak często należy przesadzać "świąteczne kaktusy"?

  Zalecane jest regularne przesadzanie tych roślin, co pozwala na wymianę wyczerpanej ziemi i zapewnia im lepsze warunki do wzrostu.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Kaktus bożonarodzeniowy i wielkanocny – jak je od siebie odróżnić?
Kaktus bożonarodzeniowy i wielkanocny – jak je od siebie odróżnić?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

27-03-2024 00:32

Komentarz dodany przez Tosiala: Zawsze mam (miałam!) problem, żeby je odróżnić na zdjęciach;) Jeszcze wartoby było pokazać różnice segmentów łodygi na zdjęciach.

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl