Czy bożonarodzeniowe rośliny doniczkowe mogą zakwitnąć za rok?

świąteczne rośliny doniczkowe

Pytanie czytelnika: Czy bożonarodzeniowe rośliny doniczkowe mogą zakwitnąć za rok? Jak co roku kupuję różne kwiaty, które są dekoracyjne zimą, ale większość z nich szybko mi zamiera. Pewnie robię coś źle. Jak je pielęgnować?

Posłuchaj
00:00
43
Spis treści
Czy bożonarodzeniowe rośliny doniczkowe mogą zakwitnąć za rok? Jak uprawiać cyklamen, by przetrwał na następny rok? Co zrobić z poinsecją po świętach? Jak sprawić, by storczyk cały czas kwitł? Czego unikać w uprawie kaktusa bożonarodzeniowego? GALERIA: 10 najważniejszych roślin doniczkowych na Boże Narodzenie

Czy bożonarodzeniowe rośliny doniczkowe mogą zakwitnąć za rok?

W okresie przedświątecznym supermarkety dość tanio sprzedają kojarzące się ze świętami rośliny w doniczkach. Są uprawiane w doskonałych warunkach szklarniowych, by osiągnąć pełnię swych możliwości, gdy tylko trafią do sprzedaży.

Zazwyczaj traktujemy je jednorazowo, jako sezonowe dekoracje. Kiedy tylko przestają kwitnąć, pozbywamy się ich, ale przy odrobinie dobrych chęci można z powodzeniem przetrzymać je do kolejnego roku. Jeżeli chcesz cieszyć się nimi także za rok, poznaj potrzeby takich roślin.

Cyklamen (Cyclamen)

Cyklamen zazwyczaj jako pierwsza z roślin bożonarodzeniowych pokazuje, że warunki domowe mu nie służą, a zwłaszcza centralne ogrzewanie. Potrzebuje niskich (ale nie ujemnych) temperatur i widnego miejsca, np. oranżerii czy przedsionka. Ustaw cyklameny blisko okna, ale nie tak, by padało na nie najmocniejsze słońce. Wybieraj miejsca z dala od ogrzewania.

Kiedy tylko roślina zakończy kwitnienie, pozostaw ją na miejscu na co najmniej 12 tygodni, by zmagazynowała w bulwach energię na następny rok.
Gdy nadejdą letnie miesiące, wystaw cyklameny na zewnątrz, w częściowo zacienione, zaciszne miejsce. Wyjmij z doniczki, pozwalając liściom obumrzeć.
Wczesną jesienią posadź bulwy do pojemnika ze świeżą ziemią i przenieś do chłodnego pomieszczenia, by pobudzić je do rozwoju.

Poinsecja (Euphorbia pulcherrima)

W przeciwieństwie do cyklamenu, poinsecja, zwana gwiazdą betlejemską, przetrwa w ciepłym pomieszczeniu, o ile jest podlewana. Kolorowe przylistki mogą utrzymać się na niej aż do marca, podczas gdy liście mogą być zielone przez cały rok.

Jedynym problemem jest utrzymanie rośliny w takich warunkach, żeby na następne Boże Narodzenie znów była kolorowa. Aby tak się stało, potrzebuje trwających minimum 12 godzin nocy! Jeśli ciemność zostanie przerwana, choćby przez włączenie sztucznego oświetlenia, wysiłek pójdzie na marne. Zapobiegnie temu nakrywanie rośliny czarnym workiem na śmieci – w takim wypadku poinsetia może stać nawet w pokoju dziennym. Oczywiście, można ją trzymać w pomieszczeniu bez dostępu światła, ale nie każdy takim dysponuje.

Storczyk (Phalaenopsis)

Storczyki mają opinię trudnych roślin, ale falenopsisyłatwe w uprawie i zakwitają ponownie bez dużej pomocy z naszej strony. Kluczem do sukcesu jest zapewnienie światła ich korzeniom – dlatego często sprzedaje się je w przezroczystych plastikowych doniczkach.

Rośliny umieszczamy w ciepłym, dobrze oświetlonym miejscu. Nie można dopuścić, by stały w wodzie! Kiedy tylko zaczynają przekwitać, przycinamy łodygi kwiatowe do połowy (do oczka). To powinno pobudzić wytwarzanie nowych łodyg.

Kaktus Bożonarodzeniowy (Schlumbergera)

Kaktus bożonarodzeniowy, inaczej grudnik, jest bardzo łatwy w utrzymaniu i zakwita co roku. Jako że jest sukulentem, potrzebuje mniej wody niż inne rośliny doniczkowe i latem może być trzymany na zewnątrz.

Przenieś roślinę do domu na początku września. Kiedy tylko na wierzchołkach liści zaczną pojawiać się pierwsze pączki kwiatowe. Grudnika nie wolno przestawiać w inne miejsce, a nawet obracać doniczki, bo może to powodować opadnięcie pączków.

10 najważniejszych roślin doniczkowych na Boże Narodzenie

Poznaj TOP 10 roślin na Boże Narodzenie, które są najbardziej znanymi i wykorzystywanymi jako ozdoby świąteczne.

Chcesz, aby Twoje święta były wyjątkowe? Poznaj TOP 10 roślin na Boże Narodzenie
Zwartnica na Boże Narodzenie, fot. Floradania.dk Cyklamen na Boże Narodzenie, fot. Floradania.dk Ciemiernik na Boże Narodzenie, fot. Floradania.dk
Zobacz galerię (10 zdjęć)
10 zdjęć
Zobacz galerię

 Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: Flora Dania

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści