Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2019
23
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Czy bożonarodzeniowe rośliny doniczkowe mogą zakwitnąć za rok?

Pytanie czytelnika: Czy bożonarodzeniowe rośliny doniczkowe mogą zakwitnąć za rok? Jak co roku kupuję różne kwiaty, które są dekoracyjne zimą, ale większość z nich szybko mi zamiera. Pewnie robię coś źle. Jak je pielęgnować?

W okresie przedświątecznym supermarkety dość tanio sprzedają kojarzące się ze świętami rośliny w doniczkach. Są uprawiane w doskonałych warunkach szklarniowych, by osiągnąć pełnię swych możliwości, gdy tylko trafią do sprzedaży.

Zazwyczaj traktujemy je jednorazowo, jako sezonowe dekoracje. Kiedy tylko przestają kwitnąć, pozbywamy się ich, ale przy odrobinie dobrych chęci można z powodzeniem przetrzymać je do kolejnego roku. Jeżeli chcesz cieszyć się nimi także za rok, poznaj potrzeby każdej z nich.

Cyklamen

Cyklamen zazwyczaj jako pierwsza z roślin bożonarodzeniowych pokazuje, że warunki domowe mu nie służą, a zwłaszcza centralne ogrzewanie. Potrzebuje niskich (ale nie ujemnych) temperatur, widnego miejsca: nieogrzewanego pomieszczenia, oranżerii czy przedsionka. Ustaw cyklameny blisko okna, ale nie tak, by padało na nie najmocniejsze słońce, i z dala od ogrzewania. Usuń stare kwiaty i żółknące liście, gdy roślina zaczyna przekwitać.

Kiedy tylko zakończy kwitnienie, pozostaw ją na miejscu na co najmniej 12 tygodni, by zmagazynowała w bulwach energię na następny rok. Gdy nadejdą letnie miesiące, wystaw cyklameny na zewnątrz, w częściowo zacienione, zaciszne miejsce. Wyjmij je z doniczek, pozwalając liściom obumrzeć. Wczesną jesienią posadź bulwy do świeżej ziemi i przenieś je do chłodnego pomieszczenia, by pobudzić je do rozwoju.

Poinsecja (Euphorbia pulcherrima)

W przeciwieństwie do cyklamenu, poinsecja, zwana gwiazdą betlejemską, przetrwa w ciepłym pomieszczeniu, o ile jest podlewana. Kolorowe przylistki mogą utrzymać się na niej aż do marca, podczas gdy liście mogą być zielone przez cały rok.

Jedynym problemem jest sprawienie, by na następne Boże Narodzenie znów była kolorowa. Żeby tak się stało, potrzebuje trwających minimum 12 godzin nocy. Jeśli ciemność zostanie przerwana, choćby przez włączenie sztucznego oświetlenia, wysiłek pójdzie na marne. Zapobiegnie temu nakrywanie rośliny czarnym workiem na śmieci – w takim wypadku poinsetia może stać nawet w pokoju dziennym. Oczywiście, można ją trzymać w pomieszczeniu bez dostępu światła, ale nie każdy takim dysponuje.

 

Storczyk (Phalaenopsis)

Storczyki mają opinię trudnych roślin, ale falenopsisy są łatwe w uprawie i zakwitają ponownie bez dużej pomocy z naszej strony. Kluczem do sukcesu jest zapewnienie światła ich korzeniom – dlatego często sprzedaje się je w przezroczystych plastikowych doniczkach.

Rośliny umieszczamy w ciepłym, dobrze oświetlonym miejscu. Nie można dopuścić, by stały w wodzie! Kiedy tylko zaczynają przekwitać, przycinamy łodygi kwiatowe do połowy, do oczka. To zazwyczaj pobudza wytwarzanie nowych łodyg.

Kaktus Bożonarodzeniowy (Schlumbergera)

Kaktus bożonarodzeniowy (grudnik) jest bardzo łatwy w utrzymaniu i zakwita co roku. Jako że jest sukulentem, potrzebuje mniej wody niż inne rośliny doniczkowe i latem może być trzymany na zewnątrz, co zwiększy przyszłe kwitnienie.

Przenieś roślinę do domu na początku września. Kiedy tylko na wierzchołkach liści zaczną pojawiać się pierwsze pączki kwiatowe, grudnika nie wolno przestawiać w inne miejsce, a nawet obracać doniczki, bo może to powodować opadnięcie pączków.

 

 Zdjęcia: Flora Dania

 

Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Ochrona roślin
Temat miesiąca
Ochrona roślin
Warto przeczytać
Twoja strona ogrodu