Storczyk Falenopsis to azjatycki kwiat, który robi ostatnimi czasy dużą karierę. Falenopsis, przez wielu ludzi uważany jest za najpiękniejszy rodzaj storczyka. Może mieć bardzo różne kolory. Często spotykane są odmiany kremowe, fioletowe i białe. Istnieje też wiele odmian o kwiatach nakrapianych.
Zakwita wiosną i bardzo często ponownie jesienią. Kwiaty bardzo długo utrzymują się na roślinie. Liście są duże, skórzaste i błyszczące.

Warunki uprawy storczyka falenopsisa

Falenopsis jest epifitem - w warunkach naturalnych porasta konary drzew, w związku z czym potrzebuje specyficznego podłoża, które najlepiej zrobić samemu mieszając korę, patyki, styropian, pociętą gąbkę oraz włóknisty torf. Podłoże musi mieć luźną strukturę, która umożliwi dostęp tlenu do korzeni. Aby nasz storczyk kwitł, musi znajdować się w temperaturze około 21-23 stopni latem i 15 stopni zimą. Generalna zasada mówi: tym wyższa temperatura, im więcej światła.

Stanowisko powinno być, tak jak u większości kwiatów z tej rodziny jasne, ale nie bezpośrednio narażone na działanie promieni słonecznych. Jeśli np. mamy okna wychodzące na południe, powinniśmy odsunąć od nich kwiaty na odległość ok. 1 m. Falenopsisa podlewamy obficie, po czym czekamy aż podłoże całkowicie przeschnie (korzenie w doniczce robią się wtedy szare lub białe).

Falenopsis jest doskonały do ozdabiania mieszkań, na wystawy okienne i kompozycje z roślin zielonych. Nadaje się też na bukiety i wiązanki.