Storczyki, które trudno zabić | Na tych 5 rodzajach się nie zawiedziesz

Kwitną na wszystkich 7 kontynentach, w różnych klimatach. Wydają się trudne w uprawie, pewnie ze względu na wyjątkową urodę kwiatów. My obalamy ten mit i wybieramy 5 storczyków, które trudno zabić. Rośliny idealne na prezent dla bliskiej osoby oraz do uprawy dla początkujących ogrodników.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
9
Spis treści
Czy początkujący mogą uprawiać storczyki? Jak zadbać o storczyk falenopsis? Jak zadbać o storczyk dendrobium? Jak zadbać o storczyk katleja Jak zadbać o storczyk cymbidium Jak zadbać o storczyk sabotek

Storczyki roślinami dla początkujących

Jeśli pierwszy raz podchodzisz do uprawy storczyków, z pozoru czynności związane z tą grupą roślin mogą wydawać się trudne. Ale wystarczy zadbać o odpowiednie stanowisko, podlewanie i nawożenie, a sprawa wyda się już mniej skomplikowana.

Po pierwsze, dokładnie przeczytaj, jakie są zasady uprawy i pielęgnacji storczyka, którego chcesz kupić lub już masz w domu. Jeśli szukasz storczyka do stworzenia swojej pierwszej kolekcji – postaw na początek na możliwie jak najmniej wymagający rodzaj. Wszystko po to, żeby sobie nie utrudniać i się nie zrazić.

Istnieją tysiące rodzajów storczyków, więc z pewnością da się wybrać w tak dużej grupie roślin takie, które przypadną ci do gustu i nie będą sprawiały problemów.

Oto 5 storczyków, które trudno zabić i mają wspaniałe, egzotyczne kwiaty.
TO SIĘ PRZYDA
Odżywka do storczyków, Orchid Energy - 35 ml
Odżywka do storczyków, Orchid Energy - 35 ml
Pałeczki Nawozowe, do storczyków – 20 szt.
Pałeczki Nawozowe, do storczyków – 20 szt.
Podłoże ORCHIDEA, ziemia do storczyków – 3 l
Podłoże ORCHIDEA, ziemia do storczyków – 3 l
FertiCaps Kapsułki Nawozowe Do Storczyków – 18 szt.
FertiCaps Kapsułki Nawozowe Do Storczyków – 18 szt.
kwitnący na żółto storczyk falenopsis
Fot.  Mira Drozdowski / AdobeStockOpis autora
Kwiaty falenopsisów rozwijają się na charakterystycznie wygiętym pędzie i można się nimi cieszyć przez wiele miesięcy

Falenopsis, czyli ćmówka

Falenopsis, czyli ćmówka (Phalenopsis) to najbardziej popularny storczyk uprawiany w domach. Przygodę ze storczykami warto zacząć właśnie od tego rodzaju – zwany jest "storczykiem dla początkujących", właśnie ze względu na łatwą uprawę.

W sprzedaży znajdziesz wiele falenopsisów, które różnią się kolorami kwiatów, ale też sposobem, prowadzenia. Niektóre mają pędy poprowadzone po obręczy, co bardzo ciekawie wygląda. Falenopsis ma egzotyczny wygląd, a kolory jego kwiatów są wyraziste. Osobom, które lubią bardziej subtelne barwy do gustu może przypaść grupa roślin o białych kwiatach.

Falenopsis można uprawiać w mieszkaniu przez wiele lat. Wystarczy go ustawić w miejscu jasnym lub półcienistym i nie narażonym na działanie bezpośrednich promieni słonecznych. Pomieszczenie o wschodniej wystawie będzie dla niego idealne, ale jeśli masz pokój od strony północnej z dużymi oknami, też możesz w nim uprawiać falenopsisy. Umiarkowana wilgotność powietrza i pokojowa temperatura będą odpowiednie dla tej rośliny.

Pielęgnowany i podlewany falenopsis zgodnie ze swoimi upodobaniami (czyli raz w tygodniu) oraz regularnie nawożony preparatami do storczyków (raz w miesiącu) może utrzymywać kwiaty przez kilka miesięcy.

Co pewien czas liście falenopsisów warto wycierać z kurzu wilgotną szmatką. Raz do roku można roślinę przesadzić, pamiętając o zastosowaniu doniczki i podłoża odpowiedniej dla tej grupy roślin.
kwitnący na biało-różowo storczyk dendrobium
Fot. wjarek / AdobeStock
Co 2-3 lata dendrobium warto przesadzić, a raz w roku roślina powinna przejść okres spoczynku, w pomieszczeniu z niższą temperaturą

Dendrobium

Storczyk dendrobium (Dendrobium) w naturze występuje w północnej Japonii. Rośnie także w południowo-wschodnich regionach Azji. Jest drugim na liście najpopularniejszych storczyków do uprawy w domu, po falenopsisie.

Kwiaty dendrobium pojawiają się na wierzchołkach pędów. Wyglądają niezwykle egzotycznie, przypominają z wyglądu zwiewne motyle; pachną. W domach te rośliny należy ustawiać w miejscach jasnych, ale nie narażonych na działanie bezpośrednich promieni słońca. Wnętrze o wystawie wschodniej będzie dla dendrobium w sam raz.

Dendrobium wymaga zraszania, gdyż lubi wilgotne powietrze oraz potrzebuje okresów spoczynku (należy znacznie zmniejszyć częstotliwość podlewania roślin zimą). Gatunkiem najłatwiejszym w uprawie jest Dendrobium kingianum.
kwitnący na biało-różowo storczyk katleja
Fot. kamonrat / AdobeStock
Katleja nazywana jest często "królową orchidei", z uwagi na wyjątkowo urodziwe kwiaty

Katleja

Kolejnym rodzajem storczyka, który warto uprawiać w domowych warunkach jest katleja (Cattleya). To storczyk, który na naturalnych stanowiskach występuje w Ameryce Południowej i Środkowej. Kwiaty odmian katlei przeznaczonych do uprawy w doniczkach są duże, mają egzotyczny wygląd i rozmaite barwy. Często ich płatki są ozdobione plamkami lub smugami.

Jasne pomieszczenie, ale nie narażone na bezpośrednie promieniowanie słońce będzie dla tych storczyków dobrym miejscem do rozwoju. Ze względu na to, że ta grupa roślin lubi wilgotne powietrze, wymagają zraszania. Ważnym czynnikiem przy uprawie katlei jest temperatura – powinna być dość wysoka. Latem powinna się utrzymywać w granicach 24-26°C, a zimą nie może spadać poniżej 18-20°C.

Katleja posadzona w podłożu do storczyków, regularnie podlewana i nawożona zwykle kwitnie raz w roku, ale za to wyjątkowo obficie.
kwitnący na biało storczyk cymbidium
Fot. Flower Council
Cymbidium nadaje się do uprawy w salonach. Rośliny postawione w eksponowanych miejscach zwracają uwagę wzniesionym pokrojem oraz egzotycznymi kwiatami

Cymbidium

Wspaniałe, egzotycznie wyglądające kwiaty ma kolejny storczyk – cymbidium (Cymbidium). Ten rodzaj spotykany jest na naturalnych stanowiskach w Indiach oraz w południowo-wschodnich regionach Azji. Odmiany mają rozmaite kolory kwiatów. Rośliny nadają się do uprawy w donicach, ale też do wykorzystywania w bukietach oraz kompozycjach florystycznych.

Jakie warunki należy zapewnić temu storczykowi, aby go nie zabić? W mieszkaniu najlepiej postawić go w miejscu półcienistym, na przykład w pomieszczeniu o wschodniej wystawie, gdzie nie docierają bezpośrednio promienie słońca. Storczyk cymbium powinien być posadzony w podłożu do storczyków, podlewany i nawożony regularnie raz w tygodniu; warto pamiętać, że lubi niską temperaturę, ale wysoką wilgotność powietrza.

Do kwitnienia cymbidium stymuluje obniżenie temperatury powietrza nocą. Gdy już roślina wykształci pąki kwiatowe, można ją ustawić w cieplejszym pomieszczeniu.
kwitnący na kremowo-żółto storczyk sabotek
Fot. . peangdao / AdobeStock
Choć sabotki lubią wilgotne środowisko, trzeba uważać, by woda nie przyczyniła się do gnicia korzeni, w przypadku nadmiernego podlewania

Sabotek 

Sabotek, znany także pod nazwą pantofelek (Paphiopedilum) to mniej popularny storczyk. Jest godny uwagi nie tylko ze względu na dość mało skomplikowaną uprawę, ale przede wszystkim ze względu na oryginalny kształt kwiatów, które przypominają pantofelki.

Ta roślina w naturze spotykana jest w południowo-wschodniej Azji. Odmiany uprawiane w domach mają niewielkie rozmiary, ale są wyjątkowo wdzięczne. Mogą mieć intrygujące, nietypowe dla kwiatów kolory płatków (nawet prawie czarne). Ich płatki bywają nieraz poskręcane, ozdobione kropkami lub paskami. Ładnie prezentują się w kompozycjach z paprociami, na tle mchu lub pokręconych konarów i pni.

Sabotkom należy zapewnić stanowisko w rozproszonym świetle, czyli z dala od okna, w pomieszczeniu o wystawie wschodniej lub zachodniej. Wyróżnia się dwie grupy sabotków – ciepłolubne i chłodolubne. Trzeba na to zwrócić uwagę podczas zakupów, aby utrzymać kwiaty i nie zabić rośliny, poprzez nieodpowiednią temperaturę powietrza. Kluczem do sukcesu przy uprawie tej grupy storczyków jest także wilgotność powietrza, która powinna wynosić 45-70%.

Kwiaty sabotków potrafią utrzymywać się przez wiele miesięcy. Wyrastają na cienkim, długim pędzie, który wymaga podparcia.

Zdjęcia tytułowe: kamonrat, wjarek, peangdao, maryviolet / AdobeStock; Flower Council


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera i obserwuj nas w Google News.

Redakcja poleca
Tablice Lepowe, na ziemiórki, mączliki, mszyce i inne – 10 szt.
Tablice Lepowe, na ziemiórki, mączliki, mszyce i inne – 10 szt.
Nawóz płynny do paproci – Burza Liści – 0,5 l | Target
Nawóz płynny do paproci – Burza Liści – 0,5 l | Target
FertiCaps Kapsułki Nawozowe Do Storczyków – 18 szt.
FertiCaps Kapsułki Nawozowe Do Storczyków – 18 szt.
Osłonka-Doniczka Magnolia Eco Wood 110 Jumper Zielony Leśny
Osłonka-Doniczka Magnolia Eco Wood 110 Jumper Zielony Leśny
Darmowa wysyłka w naszym sklepie ogrodniczym za zakupy powyżej 150 zł.
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Storczyk Falenopsis Phalaenopsis

Storczyk Cymbidium Cymbidium

Storczyk Dendrobium Dendrobium

Katleja Cattleya

Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści