Jak pielęgnować storczyk falenopsis w domu?

Jak pielegnować storczyk falenopsis w domu fot. flower council

Storczyk falenopsis to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych domowych roślin doniczkowych. Jest bardzo łatwy w uprawie, a ogromna różnorodność kształtów, rozmiarów i kolorów sprawia, że jest uniwersalny i pasuje do każdego wnętrza. Dowiedz się wszystkiego o jego pielęgnacji.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
52
Spis treści
Pochodzenie i wygląd storczyka falenopsis Ważne przy zakupie Pielęgnacja w domu

Skąd pochodzi i jak wygląda storczyk falenopsis?

Falenopsis (Phalaenopsis) inaczej nazywany ćmówką Falenopsis albo po prostu ćmówką, to najbardziej znany przedstawiciel rodziny storczykowatych. Cieszy się popularnością z racji egzotycznego wyglądu i dobrej żywotności w naszych domach. Przybył do Europy Zachodniej z Azji i Australii na początku XVIII wieku. Falenopsisy są nadrzewnymi epifitami, rosnącymi w lasach tropikalnych. Grecka nazwa Phalaenopsis znaczy „nocny motyl” i odnosi się do kształtu kwiatów tych roślin.

Falenopsisów jest w zasadzie niezliczona ilość. Najbardziej popularne są te o kwiatach białych, różowych, fioletowych, jasnożółtych i łososiowych. Kwiaty często mają falbanki i przeróżne wzorki – cętki, plamki, łatki, mniej lub bardziej regularne.

Znanych jest co najmniej 40 różnych gatunków falenopsisa i tysiące nowych odmian w tym hybryd. Otrzymuje się je w laboratoriach w wyniku hodowli in-vitro. Czas produkcji falenopsisa zajmuje minimum 2 lata i zajmują się tym wyspecjalizowane szkółki.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Na co zwrócić uwagę, kupując storczyk falenopsis?

  • Cena
    Zależy od rodzaju, wielkości, liczby pędów, kwiatów i pąków kwiatowych na pojedynczym pędzie. W sprzedaży falenopsisy są dostępne jako rośliny miniaturowe, wysokie, zwieszające się i rosnące kaskadowo. Na cenę ma także wpływ to, ile czasu zajęło wyhodowanie danej rośliny oraz ile specjalistycznych placówek było w to zaangażowanych, tak więc miniaturowy falenopsis może być dość drogi.
  • Kondycja
    Sprawdź, czy roślina nie ma suchych liści i pąków oraz czy pąki kwiatowe nie odpadają. Jeśli ma żółte liście, było jej za sucho lub za mokro. Zdarza się, że kwiaty atakują grzyby (widoczne są plamy). Jeśli roślinę zaatakują szkodniki (tarczniki), trudno je wytępić. Jeśli zimą kupujesz bardzo młodą roślinę, będzie się ona wolniej rozwijać z uwagi na niedostatek światła.
storczyk falenopsis fot. Flower Council Holland storczyk falenopsis fot. Flower Council Holland

Falenopsis jest łatwy w uprawie. Sam w sobie prezentuje się doskonale, ładnie mu też w towarzystwie innych roślin storczykowatych, bromelii i paproci. Sprawdza się jako roślina na kwiat cięty, np.w bukietach ślubnych, ozdobnych wieńcach i innych dekoracjach.

storczyk falenopsis fot. Flower Council Holland storczyk falenopsis fot. Flower Council Holland

Pielęgnacja storczyka w domu

  • Stanowisko
    Dla falenopsisa idealna jest temperatura 18-22° C i jasne miejsce. Latem nie powinien stać na bardzo słonecznym stanowisku – mocne promienie słoneczne mogą przypalić liście.
  • Podlewanie
    Polega na cotygodniowym wstawieniu doniczki do pojemnika z wodą o temperaturze pokojowej na kilka godzin, lub na całą noc (potem pozwól roślinie odcieknąć).
  • Nawożenie
    Co 3 tygodnie zaaplikuj specjalny nawóz do storczyków.
  • Po kwitnieniu
    Gdy roślina zakończy kwitnienie, zetnij łodygę nad drugim oczkiem. Po czasie w tym miejscu urośnie nowy pęd – jeśli jednak tak się nie stanie, przestaw falenopsis w chłodniejsze (15-16° C), jasne miejsce i ogranicz podlewanie. Kiedy wreszcie pojawi się nowy pęd, przestaw roślinę w cieplejsze miejsce.

 

Tekst i zdjęcia: Flower Council Holland


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Tablice Lepowe, na ziemiórki, mączliki, mszyce i inne – 10 szt.
Tablice Lepowe, na ziemiórki, mączliki, mszyce i inne – 10 szt.
Pałeczki Nawozowe Do Roślin Zielonych 30 szt - Sumin
Pałeczki Nawozowe Do Roślin Zielonych 30 szt - Sumin
Podłoże PAPROĆ, ziemia do paprotek – 3 l
Podłoże PAPROĆ, ziemia do paprotek – 3 l
Keramzyt ogrodniczy - 2 l
Keramzyt ogrodniczy - 2 l
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści