Logo
Logo
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Najlepsze warunki dla storczyków

Pytanie czytelnika: Jak hodować storczyki w domu? Chciałabym zapewnić im jak najlepsze warunki w domu, ale nie wiem co zrobić, by długo rosły. Chyba nie mam do nich ręki, bo szybko mi usychają.

Storczyki to specyficzna (t.j. dość trudna w uprawie) grupa roślin, której – na tyle, ile to możliwe – powinno się zapewnić warunki zbliżone do naturalnych.

   
  domowe storczyki fot. tamarapalacios - Pixabay.com
fot. tamarapalacios - Pixabay.com
   
 

Dowiedz się więcej o uprawie storczyków:

   

W stanie dzikim rosną m.in. w lasach deszczowych pod osłoną drzew, dlatego w domu powinny stać w miejscach widnych – o dużej ilości światła rozproszonego – i przede wszystkim mieć zapewnioną wysoką wilgotność powietrza. Z tym ostatnim jest największy problem w warunkach domowych, bo dla storczyków najlepsze są szklarnie, dlatego gatunki bardziej wymagające (np. hemaria, motylnik, zygopetalum, pantofelek Wenus) czasem uprawia się w szklanych zbiornikach, np. terrarium.

Na szczęście popularne gatunki – falenopsis i dendrobium – nie są tak wymagające i z reguły nie sprawiają większych problemów. Wystarczy je często zraszać, można także zainstalować nawilżacz powietrza. Rozwiązaniem są również „podwójne” donice (pierwsza z nich jest napełniona wodą).

Choć storczyki lubią wilgoć, nie można ich zalewać – ziemia powinna przeschnąć przed kolejnym zabiegiem. Najlepiej zapewnić im mocno przepuszczalne podłoże, np. specjalistyczną ziemię dla storczyków, w którego skład wchodzi kora sosnowa w większych kawałkach, które odpowiednio przepuszczają powietrze i długo zatrzymują wilgotność powietrza. Dodatkowo znajduje się w niej keramzyt, a także torf, który nie tylko przechowuje wodę, ale także zapewnia odpowiednie nawożenie

Storczyki mają małe wymagania pokarmowe, więc nawóz dawkujemy oszczędnie. Uwaga, żółknięcie liści jest najczęściej spowodowane nadmiarem wody lub wystawieniem na prażącego słońca, zaś brązowe plamy na liściach to zwykle objawy porażenia przez chorobę grzybową.


Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Nadine Trief - Pixabay.com

Pielęgnacja ogrodu
Temat miesiąca
Pielęgnacja ogrodu
Partner:
Partner
Twoja strona ogrodu

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.