Katleje (Cattleya) to rodzaj storczyków pochodzących z tropikalnych rejonów Ameryki Środkowej i Południowej. W naturze spotykanych jest ok. 60 ich gatunków, ale na potrzeby hodowlane stworzono też wiele mieszańców, które są lepiej przystosowane do uprawy w warunkach domowych i charakteryzują się bardziej ozdobnymi i kolorowymi kwiatami.

Rośliny tworzą grube, spłaszczone lub maczugowate pseudobulwy z wyrastającymi na ich szczycie 1-2 liśćmi. Jesienią, zimą lub wiosną rozwijają też pędy kwiatowe z bardzo dużymi kwiatami w fantazyjnych kształtach i kolorach. Kwiaty mogą utrzymywać się na pędzie przez kilka tygodni, ale na każdej pseudobulwie pojawiają się tylko raz. 

Po kwitnieniu usuwa się pęd kwiatowy pozostawiając bulwy, gdyż są one magazynem wody i substancji odżywczych dla całej rośliny.

Wymagania i uprawa

Storczyki z rodzaju katleja z powodzeniem mogą być uprawiane w mieszkaniu, ale jeśli mają kwitnąć, muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki.
Do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują przede wszystkim bardzo dużo światła, ale powinny zajmować stanowisko osłonięte przed bezpośrednimi promieniami południowego słońca, które mogłoby uszkodzić ich delikatne pędy lub liście. Rośliny oczekują też podwyższonej wilgotności powietrza.

Choć katleje są epifitami, uprawia się je w przeźroczystych doniczkach wypełnionych lekkim podłożem dla storczyków. Rośliny nie lubią suszy, ale nie znoszą też mokrego podłoża, dlatego powinny być podlewane niezbyt często, za to obficie (korzenie przed kolejnym podlaniem muszą wyschnąć, dlatego dobrze jest raz na tydzień krótko namoczyć je w wodzie i odstawić do przeschnięcia).

Jednym z podstawowych czynników decydujących o kwitnieniu katlei jest jednak temperatura. Rośliny przez cały rok muszą mieć ciepło, ale temperatury w ich otoczeniu powinny być zróżnicowane. Latem, w okresie intensywnego wzrostu i rozwoju katleje potrzebują wyższych temperatur (ok. 24-26°C), zimą natomiast nieco niższych (ok. 18-20°C). Bardzo ważne są dla nich też dobowe różnice temperatur, dlatego w nocy powinny mieć zapewnioną temperaturę o kilka stopni niższą niż w dzień (latem do ok. 18°C, zimą ok. 14-15°C).

Zastosowanie

Storczyki z rodzaju katleja to wspaniałe rośliny do dekoracji jasnych, dużych wnętrz. Pasują zarówno do nowoczesnych aranżacji, jak i tradycyjnych, kwietnych parapetów.

Ciekawe gatunki

Gatunkiem typowym dla rodzaju katleja jest Cattleya labiata. Wśród innych gatunków zasługujących na wyróżnienie zaliczamy największą katleje – Cattleya warscewiczii, której kwiaty mogą osiągać 25 cm średnicy. Cattleya lueddemanniana posiada wyjątkowo ozdobne kwiaty z falistym brzegiem, białych lub fioletowych płatków, a Cattleya araguaiensis ma wyjątkowo wąskie płatki. 

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Dalton Holland Baptista/CC BY-SA 3.0/Link, orchidgarden.pl, Orchi/CC BY-SA 3.0,/Link, Denis Doukhan/Pixabay