Logo
Logo
19
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Najpopularniejsze gatunki storczyków: Katleja, Cymbidium, Dendrobium i Falenopsis

Pod nazwą "storczyk" kryje się wiele różnych roślin – wśród nich są takie, które doskonale nadają się do uprawy amatorskiej. Najbardziej popularne są 4 rodzaje, które z pewnością widywaliśmy na niejednym balkonie czy półce sklepowej: Katleja (Cattleya), Cymbidium (Cymbidium), Dendrobium (Dendrobium) oraz Falenopsis zwany ćmówką (Phalaenopsis).

Storczyki należą do jednych z najpiękniejszych kwiatów świata. Storczykowate (Orchidaceae) są drugą po złożonych (Compositae) najliczniejszą rodziną wśród roślin nasiennych. Obuwik, podkolan, buławnik, dwulistnik – to nazwy tylko niektórych storczyków w stanie dzikim występujących w Polsce. Jest ich aż 49 gatunków z 24 rodzajów! Wszystkie są chronione.

Rośliny z rodziny storczykowatych rosną praktycznie wszędzie (za wyjątkiem regionów podbiegunowych i pustynnych). Tak różne warunki siedliskowe sprawiają, że poszczególne gatunki mają bardzo zróżnicowane wymagania. Opisano około 25 tys. gatunków dziko rosnących storczyków, dodatkowo około 50 tys. mieszańców stworzonych przez człowieka.

Przygodę z uprawą storczyków należy rozpocząć od gatunków, których pielęgnacja nie jest trudna.

Zanim kupisz storczyka

Ilość gatunków, odmian i hybryd storczyków o różnym pokroju i kwiatach we wszystkich kolorach tęczy jest bardzo duża. Można je kupić w kwiaciarniach, supermarketach i centrach ogrodniczych.

Jednak jeszcze przed zakupem należy dokładnie poznać warunki uprawy interesującej nas rośliny, a w sklepie, przed wyborem storczyka, należy kierować się zdrowym rozsądkiem, a nie promocyjną ceną – należy dobrze obejrzeć całą roślinę: sprawdzić czy liście są silne i zdrowe, a korzenie nie są przesuszone albo zgniłe.

cattleya fot. Denis Doukhan - Pixabay
Fot. Denis Doukhan
Katleja (Cattleya)

cymbidium fot. Takashi Murakami - Pixabay
Fot. Takashi Murakami
Cymbidium (Cymbidium)

dendrobium fot. Flower Council Holland
Fot. Flower Council Holland
Dendrobium (Dendrobium)

phalaenopsis fot. Flower Council Holland
Fot. Flower Council Holland
Falenopsis (Phalaenopsis)

Uprawa storczyków

Wbrew obiegowym opiniom uprawa storczyków nie jest bardzo trudna. Posiadając podstawową wiedzę z powodzeniem można uprawiać storczyki nawet w mieszkaniu. Aby jak najdłużej cieszyć się pięknymi kwiatami storczyków należy zaspokoić ich specyficzne wymagania oraz poznać podstawowe zasady pielęgnacji.

Jako rośliny wieloletnie, przy odpowiedniej pielęgnacji, potrafią cieszyć nas i innych domowników przez naprawdę długi czas.

Sprawdź, czy jesteś w stanie zapewnić roślinie odpowiednie stanowisko. Światło jest warunkiem dobrego rozwoju storczyka i jego kwitnienia. Storczyki lubią dobrze oświetlone miejsce, jednak nie mogą być cały czas narażone na promienie słoneczne. Należy im zapewnić trochę cienia. Najlepiej rosną na parapecie okna wschodniego lub zachodniego.

Storczyki należy podlewać tylko miękką wodą, pozbawioną wapnia – w tym celu należy przegotować wodę z kranu i odstawić ją na 24 godziny, aby osad opadł na dno konewki.


Uprawa najpopularniejszych gatunków storczyków

NAZWA Cattleya
Cymbidium Dendrobium Phalaenopsis
WYSOKOŚĆ Niektóre gatunki płożące po ziemi, inne osiągają wys. 1 m. Niektóre gatunki niskie 15 - 20 cm, inne osiągają 1,5 m. Ponad 1500 gatunków. Niektóre gatunki płożące po ziemi, inne osiągają wys. 60 cm. Niektóre bardzo niskie, inne dorastają nawet do wys. 75 cm.
CECHY Trzcinowate pseudobulwy.
Podłużne liście dł.7 - 9 cm utrzymują się na pseudobulwie 2 lata i zasychają w okresie indukcji pąków kwiatowych.
Z dużych pseudobulw wyrastają długie i wąskie liście oraz łodygi kwiatostanowe z 15 - 20 pięknymi kwiatami. Członowate pseudobulwy, zawsze zielone lub gubiące liście na zimę. Liście wyrastają w dwóch rzędach lub spiralnie na szczytach bulw. Nie posiada pseudobulw.  
Posiada skróconą i schowaną łodygę, z której wyrastają mięsiste i szerokie liście. Liczne korzenie powietrzne.
KWIATY Białe, różowe, purpurowe, fioletowe, czerwone – spotykane bardzo rzadko. Często o bardzo intensywnym zapachu. Wyrastają z pseudobulw, u podstawy liści. Niemal we wszystkich kolorach tęczy, jednobarwne lub wielobarwne. Wyrastają z pseudobulw u podstawy liści. Mieszańce rzadko pachną Niemal we wszystkich kolorach tęczy, jednobarwne lub wielobarwne, często paskowane lub nakrapiane. Kwiaty najczęściej zebrane w grona, osadzone na wierzchołkach bulw. Występują gatunki o pachnących kwiatach. Niektóre gatunki kwitną nawet kilka razy w roku. Niemal we wszystkich kolorach tęczy, jednobarwne lub wielobarwne, często paskowane lub nakrapiane. Kwiatostany wyrastają na skierowanych do góry pędach umieszczonych w kątach liści. Phalaenopsis tworzy bardzo dużo kwiatów. Kwitną przez wiele miesięcy.
TEMPERATURA I WILGOTNOŚĆ 18 – 22oC (dzień)
14 – 18oC (noc)
wilgotność 45 - 60%
15 – 18oC (dzień)
8 – 14oC (noc)
wilgotność 40 - 60%
15 – 18oC (dzień)
8 – 14oC (noc)
wilgotność 50 - 70%

23 – 27oC (dzień)
18 – 20oC (noc)
wilgotność 50 - 80%
ŚWIATŁO Dużo światła – unikać bezpośredniego nasłonecznienia. W okresie lata mogą być umieszczone na zewnątrz, w ogrodzie, w półcieniu.
PRZYCINANIE Nie przycina się! Należy jedynie usuwać obumarłe kwiaty. W przypadku Phalenopsis usuwa się również pędy kwiatostanowe po ich całkowitym uschnięciu.

ROZMNAŻANIE

Wszystkie przez podział (rozmnażanie z nasion jest możliwe, ale bardzo trudne).

TRUDNOŚĆ UPRAWY

Średnia Łatwa dla początkujących Średnia Łatwa dla początkujących

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl


Warto przeczytać

Powiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (22)

Komentarze

Nowe treści
Wieści z branży
Nowe rośliny
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Urban Jungle
Temat miesiąca
Urban Jungle
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Twoja strona ogrodu